Kiedy zacząć myć zęby dziecku? Odpowiedź może zaskoczyć

Trudno wyobrazić sobie roczne dziecko, które samodzielnie szczotkuje zęby, dlatego w profilaktyce próchnicy u najmłodszych najważniejszą rolę odgrywa rodzic. Wielu zastanawia się, kiedy zacząć myć zęby dziecku, czy można używać pasty i jaką wybrać szczoteczkę. Okazuje się, że o higienę jamy ustnej dziecka powinniśmy dbać… zanim pojawią się pierwsze zęby. Dlaczego?

Próchnicę ma prawie połowa trzylatków w Polsce

Próchnica to przewlekła, bakteryjna choroba jamy ustnej, która prowadzi do uszkodzenia płytki nazębnej, a następnie całego zęba. Próchnica jest nie tylko chorobą bolesną, ale co najważniejsze-  zakaźną. To oznacza, że szkodliwe bakterie możemy przenieść na dziecko korzystając z tej samej butelki, kubka czy szczoteczki.

Statystyki wskazują, że ponad 40 proc. trzylatków w Polsce choruje na próchnicę, a co gorsze - wciąż pokutuje wśród rodziców mit, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, ponieważ i tak wypadną.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Aby uniknąć próchnicy u dzieci należy wprowadzać zdrowe nawyki związane z higieną jamy ustnej już od pierwszych miesięcy życia. Pierwsze zęby pojawiają się zazwyczaj w okolicy 6. miesiąca życia dziecka, jednak u niektórych mogą one pojawić się szybciej.

Reklama

Jeszcze zanim pojawi się pierwszy ząb w buzi malucha, rodzic powinien oswajać dziecko ze szczoteczką do zębów i czyszczeniem jamy ustnej. Takie działania sprawią, że w późniejszym czasie dziecko nie będzie miało oporów przed szczotkowaniem zębów i będzie je traktowało jako stały element codziennej higieny - tak, jak mycie rąk.

Jak często myć zęby u dziecka?

Nawet, jeśli dziecko potrafi już samodzielnie obsługiwać szczoteczkę do zębów, należy pamiętać, że trzyletnie lub czteroletnie dziecko nie jest w stanie dokładnie umyć zębów. Stomatolodzy zalecają, by nawet dzieciom starszym pomagać w myciu zębów, by uniknąć odkładania się płytki nazębnej.

Co ważne, nie tylko samo szczotkowanie jest ważne, ale także technika oraz dobór odpowiedniej pasty. Okazuje się, że dwa razy dziennie zęby myje tylko 64 proc. trzylatków, a tylko 50 proc. używa do tego odpowiedniej pasty z fluorem. U co czwartego, trzyletniego dziecka ilość stosowanej pasty do zębów jest za duża.

Leczenie zębów mlecznych - czy jest konieczne?

Próchnica może pojawić się już w pierwszych latach życia dziecka i zawsze wymaga ona specjalistycznego leczeni stomatologicznego. Choroba nie dotyczy tylko zębów, ale także całej jamy ustnej, dlatego przekonanie, że po wypadnięciu chorych zębów mlecznych, kolejne będą zdrowe, to mit.

Zęby stałe, które pojawią się u dziecka z nieleczoną próchnicą, również narażone są na uszkodzenia przez bakterie w jamie ustnej, dlatego tak ważne jest, by malucha oswajać nie tylko ze szczoteczką do zębów, ale także z dentystą.

Mycie jamy ustnej u najmłodszych dzieci

Już niemowlętom, w pierwszych miesiącach życia, należy systematycznie czyścić jamę ustną. Może do tego posłużyć zwilżony gazik, którym przemywamy dziąsła oraz język dziecka lub specjalna, miękka, silikonowa szczoteczka do higieny jamy ustnej.

Dla starszych dzieci, u których pojawiły się pierwsze zęby, dostępne są dedykowane szczoteczki do zębów z miękkim włosiem.

Powikłania próchnicy jamy ustnej

Próchnica może spowodować uszkodzenie zębów stałych, które wyrastają chore, nierówne i wymagają nie tylko leczenia stomatologicznego, ale również ortodontycznego.

Ponadto próchnica prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego w jamie ustnej, a ten może wywołać ropnia. Ropień powoduje ogólnoustrojowy stan zapalny i może prowadzić do ropnia mózgu, który jest bezpośrednim stanem zagrożenia zdrowia, a nawet życia dziecka.  


CZYTAJ TAKŻE:

Próchnica zagraża nie tylko zębom. Oto do czego prowadzi

Leczenie kanałowe. Jak przebiega? Ile kosztuje?

Afty - nieprzyjemne zmiany w jamie ustnej. Przyczyny, leczenie, domowe sposoby

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: próchnica zapobieganie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL