NFZ rozszerza listę refundowanych zabiegów stomatologicznych. Kto i za co już nie zapłaci?

Zaktualizowano listę usług stomatologicznych oferowanych w ramach kontraktów gabinetów dentystycznych z Narodowym Funduszem Zdrowia. Lepszą opieką zostały objęte dzieci oraz kobiety w ciąży. Niezmiennie lista usług obejmuje także skaling, higienizację, wizyty kontrole czy naprawianie ubytków w zębach. - Niestety społeczeństwo nie jest świadome, że w ramach ubezpieczenia może liczyć na naprawdę bogate i szerokie wsparcie w ramach kontraktów z NFZ - zauważa dr Katarzyna Kazojć, prezes zarządu przychodni Dental Service w Szczecinie. Za jakie usługi u dentysty już nie trzeba będzie płacić?

Dentysta na NFZ. Zmiany na liście refundowanych zabiegów

Poszerzenie spektrum usług oferowanych pacjentom na Narodowy Fundusz Zdrowia nastąpiło w kwietniu. Zmiany nie są może bardzo duże, ale sprawiają, że troska o uzębienie najmłodszych oraz kobiet w ciąży może być jeszcze szersza. Lekarze dentyści uważają jednak, że podstawowym problemem jest mała wiedza pacjentów na temat tego, jak, kiedy i ile mogą korzystać darmowo z usług dentystycznych w ramach ubezpieczenia. Drugi problem to niestety permanentne unikanie wizyt u lekarzy dentystów.

- Zaktualizowana lista zabiegów stomatologicznych przysługujących na NFZ nie jest bogatsza w wiele nowości, ale jednocześnie stanowi świetne przypomnienie, że przysługuje wszystkim ubezpieczonym szeroki wachlarz możliwości leczenia oraz profilaktyki. Szacujemy, że gdyby każdy pacjent korzystał z takich możliwości, tak naprawdę wiele interwencyjnych działań stomatologicznych po prostu nie byłoby potrzebnych - przyznaje dr Katarzyna Kazojć, prezes przychodni publicznej Dental Service.

Reklama

Co zrobisz u dentysty na NFZ? Zmiany dla kobiet w ciąży i dzieci

Zaktualizowana lista zabiegów pozwala na jeszcze szerszą profilaktykę stomatologiczną dzieci oraz kobiet w ciąży. Panie w czasie ciąży powinny kontrolnie odwiedzić lekarza dentystę.

- Kobietom w ciąży oraz w czasie do 42 dni po ciąży przysługują dodatkowe świadczenia stomatologiczne obejmujące m.in. usunięcie złogów nazębnych, wypełnienie stałe zębów czy leczenie kanałowe. W przypadku dzieci dodatkowe usługi refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia to np. lakierowanie zębów. Mali pacjenci wciąż trafiają do dentystów za późno. Tutaj widzimy trochę, że lęki rodziców przed regularnym chodzeniem do dentystów są przerzucane na młodsze pokolenia. Cały czas też powtarzamy: nie możemy zaniedbywać zębów mlecznych. Niestety wciąż trafiają do nas już nastolatkowie z efektami stanów zapalnych, które miały miejsce, gdy zaniedbywane były zęby mleczne - mówi dr Katarzyna Kazojć.

Wciąż wielu Polaków unika dentystów

- Zmiany oceniane są bardzo pozytywnie. Im szersza profilaktyka, tym większa szansa na docieranie z wiedzą stomatologiczną do kolejnych mieszkańców. Jako lekarze dentyści wielokrotnie mówimy naszym pacjentom, że finansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia pozwalają na troskę o uzębienie i piękny uśmiech na naprawdę dobrym poziomie. Czasem trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość i być konsekwentnym - mówi dr Katarzyna Kazojć.

Eksperci wskazują, że ilość pacjentów odwiedzających lekarzy dentystów wciąż nie jest satysfakcjonująca.

- Kolejki są, ale nie mówimy tutaj o miesiącach czy latach czekania. Nie poddawajmy się stereotypom - dodaje prezeska przychodni Dental Service.

CZYTAJ TAKŻE: 

Skierowanie na wizytę nie jest potrzebne. Do tych specjalistów możesz zapisać się od razu

To, jak kończysz mycie zębów, ma znaczenie. Kiedyś uczono nas źle!

Jedna z najgorszych dolegliwości bólowych. Jak domowymi sposobami radzić sobie z bólem zęba?

INTERIA.PL/materiały prasowe

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: dentysta NFZ | wizyta u dentysty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL