Jedna z najgorszych dolegliwości bólowych. Jak domowymi sposobami radzić sobie z bólem zęba?

Rozpierający, pulsujący, obezwładniający – to jedne z wielu określeń bólu zęba, który najczęściej pojawia się nagle. Silne dolegliwości świadczą najczęściej o toczącym się procesie zapalnym, próchnicy, a nawet ropniu zęba, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u dentysty. Co, jeśli jednak trzeba na nią czekać, a ból nie pozwala funkcjonować? Oto najskuteczniejsze domowe sposoby na ból zęba.

Ból zęba - jakie są przyczyny?

Ból zęba należy to jednego z najbardziej uciążliwych dolegliwości bólowych, ponieważ charakteryzuje się dużym natężeniem, a także zazwyczaj promieniuje na całą jamę ustną, powodując także pulsujące bóle głowy i karku. Zazwyczaj pojawia się nagle i jest oporny na działanie leków przeciwbólowych.

Do najczęstszych przyczyn bólu zębów zalicza się:

Reklama
  • ubytki próchnicowe lub naszyjkowe - ból charakteryzuje się nasileniem pod wpływem ciepłych lub zimnych pokarmów, ale także słodyczy;
  • głębokie ubytki prowadzące do zapalenia miazgi - ból pojawia się nie tylko pod wpływem zmiany temperatury, ale także nasila się podczas zmiany pozycji ciała;
  • zapalenie przyzębia - ból nie nasila się pod wpływem ciepła lub zimna, ale jest silniejszy przy zmianie pozycji ciała, towarzyszy mu zaczerwienienie dziąseł oraz krwawienia;
  • zapalenie zatok szczękowych - ból pojawia się w trakcie płukania jamy ustnej czy nadgryzania, chociaż nie jest bezpośrednio związany z procesem zapalnym zęba lub przyzębia.

Bez względu na przyczynę bólu, każdorazowo powinien on zostać skonsultowany ze stomatologiem, który wdroży odpowiednie leczenie. Nie należy z tym zwlekać, ponieważ rozwój stanu zapalnego w jamie ustnej może mieć poważne konsekwencje. Jeśli jednak na wizytę u stomatolog musimy zaczekać, warto zastosować domowe sposoby do walki z bólem.

Ból zęba - domowa płukanka z soli, wody i octu

Płukanki to stara metoda na walkę z bakteriami i stanami zapalnymi w jamie ustnej. Połączenie wody, soli i octu zadziała antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Pomoże również usunąć płytkę nazębną, która może powodować ból. Stosowanie płukanki powinno być wykonywane doraźnie i nie powinno stanowić zastępczej metody leczenia.

Innym sposobem jest wykorzystanie gotowego płynu antyseptycznego, dostępnego w aptece bez recepty, który również zadziała antybakteryjnie i zmniejszy dolegliwości bólowe.

Goździki na ból zęba

Inną metodą jest zastosowanie goździków, które działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo, dzięki zawartej w nich substancji przeciwbólowej - eugenol. W tym celu można nasączyć gazik olejkiem z goździków i przyłożyć do bolącego zęba. Można zastosować również tradycyjne goździki - dwie, trzy sztuki rozgryźć zębami po stronie zdrowej, a następnie rozgniecione przyłożyć do chorego zęba.

Na ból zęba pomoże czosnek

Czosnek dzięki właściwościom antybakteryjnym pozwoli zwalczyć szkodliwe bakterie jamy ustnej. Allicyna zawarta w czosnku uśmierzy ból i przyniesie ulgę. Wystarczy plaster czosnku ułożyć na bolącym zębie lub żuć go przez kilka minut.

Napar z szałwii na ból zęba

Innym domowym sposobem jest płukanka z szałwii. Wystarczy zaparzyć torebkę z tym ziołem, a następnie płukać naparem jamę ustną kilka razy dziennie. Szałwia pomoże także zmniejszyć obrzęk dziąseł, jeśli doszło do ich zapalenia.

Leki przeciwbólowe na ból zęba

Jeśli chcemy sięgnąć po leki, w przypadku bólu zęba najlepszym wyborem będą preparaty z ibuprofenem lub ketoprofenem. Działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, zmniejszając uporczywe dolegliwości. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiednich dawek, w odpowiednich odstępach czasowych, a stosować je należy tylko do wizyty w stomatologa. Ból zęba nie przechodzi samoistnie, leczenie jest nieuniknione i powinno zostać wdrożone jak najszybciej, by stan chorobowy nie rozprzestrzenił się w całej jamie ustnej.

CZYTAJ TAKŻE:

Jak prawidłowo stosować płyn do płukania jamy ustnej? Uważaj na te błędy

Niesamowite właściwości ludzkiej śliny. Naturalny antybiotyk i trucizna

Kiedy zacząć myć zęby dziecku? Odpowiedź może zaskoczyć

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL