To, jak kończysz mycie zębów, ma znaczenie. Kiedyś uczono nas źle!
Myjemy zęby codziennie, ale czy na pewno robimy to właściwie? Okazuje się, że wiele osób popełnia błędy podczas mycia zębów, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie jamy ustnej. Znaczenie ma nie tylko to, czym i jak myjesz zęby, ale także, jak kończysz ten proces i co robisz tuż po nim. Dentyści często podkreślają, że wśród ludzi pokutują stare nawyki, a kiedyś uczono nas myć zęby źle. Oto kilka często popełnianych błędów i wskazówki, jak ich unikać.
Jednym z powszechnych błędów podczas mycia zębów jest używanie zbyt twardej szczoteczki. Szczoteczka o zbyt sztywnych włoskach może uszkodzić szkliwo zębów i podrażnić dziąsła. Zamiast tego wybieraj szczoteczki o miękkich lub średnich włoskach. Miękkie włoski są delikatniejsze dla zębów i dziąseł, jednocześnie efektywnie usuwają osad nazębny.
Staraj się nie dociskać też bardzo mocno szczoteczki do zębów. Może to prowadzić do uszkodzenia szkliwa i nadwrażliwości zębów.
Częstym błędem jest przepłukiwanie szczoteczki pod bieżącą wodą w trakcie mycia zębów. To może spowodować utratę skoncentrowanej pasty do zębów, która jest potrzebna do skutecznego czyszczenia.
Niech pasta pozostanie na włoskach szczoteczki, aż zakończysz mycie zębów. Dopiero potem możesz przepłukać szczoteczkę wodą. Zrób to dokładnie, by pozbyć się z niej bakterii i resztek jedzenia.
Opłukiwanie ust wodą zaraz po myciu zębów jest kolejnym często popełnianym błędem. Dentyści podkreślają, że wystarczy wypluć nadmiar pasty i nie płukać ust, pozwalając jej resztkom podziałać miejscowo na zębach. Pasta do zębów zawiera bowiem fluor, który jest składnikiem zapobiegającym próchnicy.
Jeśli opłuczesz usta wodą po myciu, zmywasz fluor z powierzchni zębów. Zamiast tego po umyciu zębów możesz pozostawić pastę na zębach, unikając picia i jedzenia przez ok. 30 minut. To pozwoli fluorowi zadziałać i wzmocnić szkliwo zębów.
Jeśli nie lubisz smaku pasty do zębów w ustach, zastosuj płyn do płukania jamy ustnej o dobrym składzie. Zobacz też, jakich błędów unikać podczas stosowania płynu do płukania jamy ustnej.
Wielu ludzi nie poświęca wystarczająco dużo czasu na mycie zębów. Zalecany czas to przynajmniej 2 minuty. Jeśli myjesz zęby zbyt szybko, nie usuniesz dostatecznie osadu nazębnego i bakterii. Możesz użyć stopera lub zegara, aby upewnić się, że myjesz zęby przez odpowiednio długi czas.
Często zapominamy, że język również wymaga czyszczenia. Na języku gromadzą się bakterie, które mogą powodować nieświeży oddech. Czasem można zauważyć biały osad, który często jest efektem kandydozy. Możesz użyć szczoteczki do czyszczenia języka lub specjalnej skrobaczki do języka, aby usunąć bakterie i zwalczyć nieświeży oddech.
Pamiętaj, że prawidłowa higiena jamy ustnej jest kluczowa dla zdrowia zębów i dziąseł. Unikanie tych częstych błędów podczas mycia zębów pomoże utrzymać twoje zęby w dobrej kondycji i zapobiegnie problemom z jamą ustną.