Rodzaje i ceny aparatów ortodontycznych. Dla kogo są i jak długo się je nosi?

Po czym poznać, że potrzebujesz aparatu na zęby? Poza widocznymi wadami, pierwszym sygnałem mogą być m.in. wypadające plomby, zgrzytanie zębami czy nawet wada wymowy. Co jeszcze trzeba wiedzieć na temat aparatu ortodontycznego?

Aparat ortodontyczny - charakterystyka i wskazania

Aparat ortodontyczny wykorzystywany jest do leczenia wad zgryzu. Może być stosowany zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Należy nosić go przez około dwa lata. Co powinno zachęcić nas do wizyty u ortodonty? Oczywiście z perspektywy pacjenta trudno ocenić, czy z naszym zgryzem wszystko jest w porządku. Można jednak wyróżnić pewne sygnały, które mogą wskazywać na nieprawidłowości.

Poza widocznymi wadami zgryzu, to przede wszystkim:

Reklama
  • zwiększona kruchość zębów,
  • liczne szpary między zębami,
  • wada wymowy - zwłaszcza seplenienie,
  • częste bóle głowy,
  • ból żuchwy,
  • wypadające plomby,
  • cofnięty lub wysunięty podbródek,
  • bruksizm - zgrzytanie zębami,
  • ścieranie się zębów,
  • odsłonięte szyjki zębów,
  • paradontoza.

Nie ma zbyt wielu przeciwwskazań do noszenia aparatu ortodontycznego. Niewskazany jest on jedynie dla pacjentów z obniżoną odpornością (np. białaczką), cukrzycą, stanami zapalnymi jamy ustnej i zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Każdy przypadek należy jednak traktować indywidualnie. W przypadku wykrycia przez ortodontę wady zgryzu, najlepiej skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, który pomoże podjąć odpowiednią decyzję w sprawie ewentualnego aparatu na zęby.

Aparat ortodontyczny - rodzaje

Wyróżnić można dwa główne rodzaje aparatów ortodontycznych. To aparaty ruchome (zdejmowane) i stałe.

Aparaty ruchome

Mogą być samodzielnie wyjmowane przez pacjenta. Zazwyczaj zalecane są dzieciom i młodzieży, lub osobom, które nie mogą (lub nie chcą) zdecydować się na stały aparat. Ruchome aparaty stosuje się przez kilkanaście godzin dziennie - zazwyczaj w nocy. To duża wygoda, zwłaszcza dla osób, które rezygnują z aparatu z powodów estetycznych. Zaletą jest również cena - aparaty ruchome są znacznie tańsze. Nie bez znaczenia jest także łatwość w utrzymaniu higieny. Aparat można w każdym momencie samodzielne wyjąć i umyć. Niestety, aparaty ruchome mają również wady. Przede wszystkim są znacznie mniej precyzyjne, a tym samym mniej skuteczne, niż aparaty stałe. Ze względu na specyfikę, wymagają dużej systematyczności w noszeniu. Z kolei zakładanie ich na kilka godzin dziennie (lub podczas snu) sprawia, że czas leczenia się wydłuża do nawet dwóch-trzech lat.

Aparaty stałe

To rodzaj aparatów, które wykonane są z pierścieni i zaczepów. Na czas leczenia elementy te są na stałe przytwierdzone do zębów. Aparaty stale przynoszą zdecydowanie lepsze efekty niż ruchome. Są jednak znacznie droższe i wymagają regularnych wizyt u ortodonty. Wielu pacjentów narzeka również, że aparaty stałe utrudniają codzienną higienę jamy ustnej. Wyróżnić można kilka rodzajów aparatów stałych - cienkołukowe (z cienkich drutów), grubołukowe (z grubych drutów), samoligaturujące (bez charakterystycznych gumek), lingwalne (stosunkowo mało widoczne ze względu na mocowanie na podniebiennej i językowej stronie zębów), typu Invisalign (w formie przezroczystej nakładki), porcelanowe oraz kryształowe. Leczenie stałym aparatem zwykle trwa od półtora roku do dwóch lat.

Aparat ortodontyczny - cena

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje aparat ortodontyczny. Cena ruchomego aparatu ortodontycznego waha się od 500 do 2000 zł. Znacznie droższe są aparaty stałe. W zależności od rodzaju, mogą kosztować od 2000 do nawet 6000-8000 zł. W przypadku dzieci można liczyć na refundację. Ruchomy aparat ortodontyczny jest bezpłatny dla dzieci do 12. roku życia. W przypadku dorosłych i aparatów stałych refundacja nie przysługuje.

CZYTAJ TAKŻE: 

Pionowe bruzdy na paznokciach. Z tymi chorobami się je wiąże

Przyjrzyj się swoim paznokciom. Jaki mają kształt? Taką osobą jesteś!

Jak dobrać kształt paznokci do dłoni? Odpowiedz na jedno pytanie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: ząb
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL