Pionowe bruzdy na paznokciach. Z tymi chorobami się je wiąże

Zmiany na paznokciach zawsze powinny nas zastanowić. Choć dla wielu są problemem głównie natury estetycznej, mogą sugerować, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Weźmy np. bruzdy - jedne z najczęściej występujących zmian paznokciowych. Mogą oczywiście być skutkiem niewłaściwej pielęgnacji płytki czy też zmian, do których dochodzi wraz z wiekiem, ale mogą też być znakiem niedoborów lub chorób, w tym chorób układu krążenia czy układu pokarmowego. Przyjrzyjmy się pionowym bruzdom. Dlaczego się pojawiają?

Bruzdy na paznokciach - czym są?

Bruzdy obserwowane na paznokciach to zagłębienia w płytce paznokciowej - nierówności, wyraźne żłobienia o kształcie wąskich pasków. Mogą występować zarówno na paznokciach u dłoni, jak i stóp, mogą być problemem wrodzonym lub nabytym.

Pionowe bruzdy na paznokciach, które biegną od naskórka po czubek paznokcia, są częstą zmianą na paznokciach u osób starszych. Paznokcie bowiem, tak jak skóra, wraz z wiekiem się zmieniają i mogą stawać się grubsze bądź cieńsze, mogą tracić gładkość, w miarę wzrostu tworzyć dowolną liczbę pionowych grzbietów, rozdwajać się czy łatwiej i częściej się łamać. Jednak naturalny proces starzenia się nie jest jedyną przyczyną występowania tego rodzaju bruzd i o tym więcej poniżej.

Reklama

Bruzdy poprzeczne, inny typ bruzd, który musimy tu także wymienić, to często efekt urazu lub zbyt długiej ekspozycji dłoni na działanie wody lub detergentów czy innych środków chemicznych. Ale mogą za nie odpowiadać również choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby układu pokarmowego, nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy, choroby nerek, a nawet nowotwory.

Pionowe bruzdy na paznokciach - przyczyny

Jak już wspomnieliśmy, pionowe bruzdy często pojawiają się wraz z wiekiem. Zwykle nie są oznaką poważnej choroby, ale słabnących właściwości regeneracyjnych starzejącego się organizmu. Jeśli jednak dotyczą osób młodszych, mogą świadczyć o odwodnieniu lub niedoborach, np. witaminy B12magnezucynku czy wapnia. I tak jest w wielu przypadkach. Mogą być także jednym z objawów niedokrwistości z niedoboru żelaza.

Podłużne bruzdy na paznokciach wiązane są także z łuszczycą (inne symptomy tej choroby widoczne na paznokciach to zgrubienie paznokcia, brunatnożółte odbarwienia, widoczne rozdwajanie się paznokci, krwotoki odłamkowe) czy łysieniem plackowatym - przewlekłą chorobą zapalną, w przebiegu której dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych i wypadania włosów (czego skutkiem są rozległe plamy na skórze głowy), która u wielu chorych może powodować także zmiany na paznokciach o różnorodnym charakterze. Powstawanie podłużnych bruzd jest także wymienianie jako objaw choroby znanej jako liszaj płaski, a także grzybicy.

Wśród przyczyn pionowych bruzd na paznokciach znajdziemy też niedoczynność tarczycy i inne zaburzenia hormonalne, choroby układu pokarmowego, reumatoidalne zapalenie stawów czy chorobę naczyń obwodowych.

Pionowe bruzdy na paznokciach - co robić?

Pionowe bruzdy na paznokciach, szczególnie gdy nie jesteś osobą starszą, powinny skłonić do kontaktu ze specjalistą. Jeśli bruzdy nie są jedynym problemem, a występują dodatkowe objawy takie jak choćby zmiana koloru paznokcia, nie bagatelizuj ich i jak najszybciej udaj się do lekarza. Mogą być konieczne dodatkowe badania, np. krwi i moczu.

Leczenie koncentruje się na podstawowej przyczynie występowania bruzd na paznokciach. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Skąd białe przebarwienia na paznokciach?

Zdrowie stóp i paznokci: Z czym Polacy przychodzą do podologa?

Jak zapewnić sobie mocne i zdrowe paznokcie?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: paznokcie | zmiany na paznokciach
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL