Ochronisz kości, unikniesz osteoporozy. Najlepsze rady lekarzy

Osteoporoza staje się coraz bardziej popularną chorobą, w związku z czym została ona uznana przez WHO za chorobę cywilizacyjną. Dotyka coraz młodszych osób, jednak profilaktyka zmniejsza ryzyko jej wystąpienia. Poniżej przedstawiamy pięć podstawowych zasad ochrony kości przed osteoporozą.

Osteoporoza to "cichy złodziej kości"

W przebiegu osteoporozy dochodzi do zmniejszenia gęstości kości, co powoduje większe ryzyko złamań oraz urazów.

Wczesne stadium choroby nie daje żadnych objawów i tylko specjalistyczne badania są w stanie ją wykryć. Pierwsze, niepokojące sygnały to zwiększona predyspozycja do złamań i urazów w obrębie narządu ruchu.

Chociaż osteoporoza dotyka przede wszystkim kobiet po okresie menopauzy, to na chorobę narażeni są także mężczyźni ale coraz częściej również osoby młodsze.

Czynniki ryzyka osteoporozy

Osteoporoza najczęściej pojawia się u kobiet po menopauzie, jednak niektóre czynniki ryzyka są wspólne zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, a zalicza się do nich:

Reklama
  • problemy hormonalne,
  • czynniki genetyczne,
  • dieta uboga w nabiał,
  • nadwaga oraz otyłość,
  • długotrwałe unieruchomienie,
  • brak aktywności fizycznej,
  • niedobory witaminy D3.

Niektóre z nich wynikają ze stylu życia, dlatego profilaktyka jest najlepszą ochroną przed osteoporozą. Co zatem zrobić, by uniknąć choroby?

Aktywność fizyczna w każdym wieku

Ruch i aktywności sportowe wzmacniają układ kostno-szkieletowy i zapewniają prawidłową postawę ciała. Ruch pozwala także na utrzymanie prawidłowej masy ciała, która odgrywa istotną rolę w zdrowiu kości i stawów. Ćwiczenia powinny być odpowiednie dla wieku oraz możliwości, jednak niezastąpione będą spacery, marsz z kijkami ale także pływanie czy jazda na rowerze.

Nabiał w diecie to podstawa

Chcąc przez wiele lat cieszyć się zdrowymi i mocnymi kośćmi, należy zwrócić szczególną uwagę na to, co znajduje się na talerzu. W diecie nie powinno zabraknąć nabiału - twarogów, maślanki, kefiru i jaj., Osoby, które stosują dietę wegetariańską, powinny z dużą częstotliwością spożywać mleko roślinne, tofu, fasolę, ale także brokuły i jarmuż.

Co ważne - spożywając produkty mleczne należy pamiętać, że ich dosalanie może utrudnić wchłanianie wapnia, który jest najważniejszym pierwiastkiem budulcowym kości.

Suplementacja witamin

Witaminy D3 oraz K2 są odpowiedzialne za regulację gospodarki wapniowej w organizmie człowieka, dlatego tych dwóch witamin nie powinno zabraknąć. Witamina D3 to nie tylko ochrona przed osteoporozą, ale także silniejszy układ odpornościowy i mniejsze ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego.

W aptekach są gotowe suplementy zawierające powyższe witaminy i każdy z grupy ryzyka powinien, po konsultacji z lekarzem, rozpocząć ich przyjmowanie.

Używki zwiększają ryzyko osteoporozy

Nadmierne spożywanie alkoholu a także nikotynizm zwiększają ryzyko wystąpienia osteoporozy. Wykazano, że ich regularne spożywanie zaburza gospodarkę hormonalną i negatywnie wpływa na enzymy, które regulują wzrost tkanki kostnej.

Regularne badania w kierunku osteoporozy

Osoby z grupy ryzyka oraz wszyscy po 50. roku życia, powinni regularnie badać się także pod kątem osteoporozy. Podstawowym badaniem jest oznaczenie poziomy wapnia, witaminy D3 oraz witaminy K w organizmie.

Oprócz tego należy kontrolować parathormon (PTH), który odpowiada za stymulację uwalniania wapnia z kości.

Oznaczenia może wymagać także marker P1NP oraz CTx - wskazują one na stopień odbudowywania kości, pozwalają ocenić skuteczność leczenia osteoporozy i oceniają stopień destrukcji kości.

Leczenie osteoporozy

W przypadku wykrycia choroby, istnieje szansa spowolnienia rozwoju osteoporozy. Bisfosfoniany spowalniają utratę tkanki kostnej, podaje się także preparaty, które stymulują organizm do produkcji nowych komórek kostnych. W ramach leczenia osteoporozy wciąż zalecana jest aktywność fizyczna, zdrowa dieta oraz suplementacja witamin.

CZYTAJ TAKŻE: 

12 objawów niedoboru witaminy D. O tej porze się nasilają

Potrzebują go kości, serce i mózg. Objawami niedoboru nie tylko drętwienia i skurcze

Tyle witaminy D powinniśmy przyjmować dziennie. Nowe zalecenia w sprawie dawkowania



INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL