10 najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych. Wiesz, że możesz im zapobiec?

Choroby cywilizacyjne są obecnie jednym z najważniejszych problemów współczesnej medycyny. Są to choroby wywoływane przez złe nawyki - niezdrowe odżywianie, brak ruchu, siedzący tryb życia czy też palenie papierosów. Dobra wiadomość jest jednak taka, że zmieniając styl życia, można w prosty sposób im zapobiegać. Poznaj przyczyny i konsekwencje 10 najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych.

Cukrzyca typu 2

Z najnowszych danych wynika, że na świecie żyje 537 milionów osób dorosłych z cukrzycą. Jest to choroba, w której pod wpływem zaburzeń wydzielania insuliny dochodzi do podwyższenia poziomu glukozy we krwi. Jej rozwojowi sprzyja otyłość, zła dieta i brak aktywności fizycznej. Nigdy nie należy jej bagatelizować - nieleczona prowadzi do rozwoju niewydolności nerek, neuropatii czy retinopatii mogącej skończyć się nawet ślepotą.

Reklama

Raport Interii ZDROWIE: EPIDEMIA CUKRZYCY. Wszystko, co warto wiedzieć o cukrzycy, insulinooporności i ich leczeniu 

Otyłość

Statystyki z roku na rok są coraz bardziej alarmujące - obecnie jedna na cztery osoby dorosłe w Polsce jest otyła. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że otyłość jest poważnym problemem zdrowotnym, a nie jedynie nadmierną ilością kilogramów. Nie bez powodu została ona uznana przez WHO za chorobę - osoby z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej mają znacznie większe ryzyko rozwoju cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego czy nawet zawału serca. 

Dowiedz się, czym różni się nadwaga od otyłości 

Nadciśnienie tętnicze

Specjaliści biją na alarm - niemal jedna na trzy osoby w Polsce ma podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, czyli przekraczające wartości 140/90 mmHg. U znacznej większości osób nie da się jednoznacznie stwierdzić, dlaczego doszło do rozwoju nadciśnienia - najczęściej jest to efekt siedzącego trybu życia i niewłaściwej diety. Nieleczone nadciśnienie tętnicze sprzyja rozwojowi miażdżycy, udaru mózgu, choroby niedokrwiennej serca, a nawet niewydolności nerek.

Miażdżyca

Dieta bogata w tłuszcze, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i palenie papierosów sprzyjają rozwojowi miażdżycy. W jej przebiegu nadmiar cholesterolu zaczyna odkładać się w ścianach tętnic, tworząc blaszki miażdżycowe. Zwężają one naczynia i utrudniają przepływ krwi przez narządy. Na podłożu miażdżycy rozwija się wiele groźnych chorób jak choroba niedokrwienna serca, udar mózgu, zawał serca czy niewydolność nerek. Szacuje się, że choroby te odpowiedzialne są za niemal 30 proc. wszystkich zgonów.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest postępującą i nieuleczalną chorobą płuc. Zdecydowana większość chorych przyznaje się do wieloletniego palenia papierosów - jest to najczęstsza przyczyna POChP. W przebiegu tej choroby przewlekły stan zapalny uszkadza płuca, prowadząc do rozedmy, przewlekłego zapalenia płuc i ostatecznie do niewydolności oddechowej. Co roku na całym świecie POChP jest przyczyną śmierci ponad trzech milionów osób.

Zawał serca

Każdego roku zawał serca atakuje ponad 80 tys. Polaków. Zablokowanie przepływu krwi w tętnicach zaopatrujących serce w krew powoduje, że fragment serca po prostu umiera. Zawał zaczyna się zwykle nagłym i silnym bólem w klatce piersiowej, promieniującym najczęściej do ręki, barku, szyi lub twarzy. Po zawale uszkodzone serce często nie powraca do swojej pierwotnej kondycji i rozwija się liczne powikłania takie jak niewydolność serca czy zaburzenia rytmu.

Po czym poznać zawał serca? O tym piszemy TUTAJ

Choroba niedokrwienna serca

Do choroby niedokrwiennej serca najczęściej dochodzi na podłożu miażdżycy, gdy blaszka miażdżycowa utrudnia przepływ krwi przez naczynia wieńcowe. Początkowo objawy takie jak duszność czy ból w klatce piersiowej pojawiają się tylko przy wysiłku fizycznym, jednak wraz z postępem choroby zaczynają występować również w spoczynku i znacznie utrudniają wykonywanie nawet najprostszych codziennych czynności. Osoby z chorobą niedokrwienną serca są również bardziej narażone na rozwój zawału serca czy udaru mózgu.

Udar niedokrwienny mózgu

W udarze niedokrwiennym mózgu dochodzi do zablokowania przepływu krwi i obumarcia obszaru mózgu zaopatrywanego przez dane naczynie. Zwykle rozpoczyna się nagle, najczęściej osłabieniem bądź całkowitym niedowładem rąk i nóg, trudnościami z mówieniem i chodzeniem oraz opadnięciem połowy twarzy. Udar jest stanem zagrożenia życia - im szybciej zostanie udzielona pomoc, tym większe szanse na powrót do sprawności. Zbyt długie zwlekanie może utrwalić niedowłady czy problemy z mową.

Sprawdź, czym różni się udar od wylewu

Nowotwory

Do chorób cywilizacyjnych zalicza się również niektóre nowotwory. Stosując niewłaściwą dietę i stroniąc od sportu, narażamy się na rozwój raka jelita grubego, raka płuc, piersi, prostaty czy endometrium.

Polecamy: Te nowotwory w Polsce najczęściej kończą się śmiercią 

Choroby przewodu pokarmowego

Jesteśmy tym, co jemy, a to, co kładziemy na talerze ma ogromny wpływ na zdrowie. Z tego powodu do chorób cywilizacyjnych zalicza się wiele chorób układu pokarmowego. Niewłaściwa dieta i mała aktywność fizyczna sprzyjają chorobie wrzodowej żołądka, uporczywym zaparciom, kamicy żółciowej czy chorobom trzustki

CZYTAJ TAKŻE: 

Otyłość brzuszna. Realne zagrożenie dla życia

Zawał serca mamy w genach? Nowe odkrycie badaczy

Nawyki żywieniowe, które negatywnie wpłyną na stan zdrowia

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL