5-letni Jaś i 3-letni Feliks walczą o życie. Możesz im pomóc

Diagnoza zawsze jest szokiem i końcem dotychczasowego życia. Białaczka brzmi jak wyrok, ale wbrew pozorom można ją pokonać, w przypadku dzieci jest aż 90 proc. szans na całkowite wyleczenie. Potrzebne jest jednak lekarstwo, którego nie można kupić - komórki macierzyste, których dawcami może być każdy z nas. Dwóch małych chłopców pilnie potrzebuje przeszczepu szpiku kostnego. Fundacja DKMS poszukuje zgodnych genetycznie dawców. Każdy z nas może pomóc, rejestrując się w bazie. W znacznej większości przypadków oddanie szpiku przypomina zwykłe oddanie krwi.

5-letni Jaś walczy o życie 

Zaczęło się od gorączki, bólu nóg i siniaków - Jaś miał kilkanaście miesięcy, gdy wykryto u niego ostrą białaczkę limfoblastyczną. Po wielomiesięcznej walce i ciągłych pobytach w szpitalu chorobę udało się pokonać dzięki chemioterapii. Niestety radość nie trwała długo. W ubiegłym roku doszło do wznowy mózgowej. Rokowania nie są dobre. Jeśli do końca lutego nie uda się znaleźć zgodnego dawcy szpiku, konieczne będzie naświetlanie głowy, co w tak wczesnym wieku może doprowadzić do długotrwałych konsekwencji, a nawet kalectwa. Ratunkiem jest odnalezienie niespokrewnionego dawcy komórek macierzystych. Dlatego tak ważne jest, by jak najwięcej osób zarejestrowało się w bazie dawców. Jaś ma tylko jedno, ale wielkie marzenie. Wyzdrowieć i wrócić do domu. 

Reklama

Feliks - 3-letni wojownik potrzebuje kolejnego cudu 

Feliks urodził się w 2021 roku z bardzo rzadką mutacją w genie ORAI1, która powoduje między innymi uszkodzenie układu mięśniowego czy brak termoregulacji ciała, jednak największe zagrożenie stanowił niesprawny układ odpornościowy. Jedynym ratunkiem i szansą na życie było przeszczepienie szpiku. Pierwszym dawcą był tata Feliksa (niestety przeszczepy rodzinne dają znacznie mniejsze szanse na wyleczenie), drugim - dawca z Hiszpanii. Po drugim przeszczepie Feliks mógł wreszcie wrócić do domu, rodzina cieszyła się ze stopniowego powrotu do normalności. Niestety niedawno doszło do wznowy, chłopca tym razem zaatakowała ostra białaczka szpikowa. Jedynym ratunkiem jest znalezienie kolejnego niespokrewnionego dawcy. Feliks chciałby znów odwiedzić zoo i pojechać nad morze razem ze swoimi starszymi braćmi. Każda zarejestrowana w systemie osoba zwiększa szanse na powrót dzieci do normalnego życia i szczęśliwe dzieciństwo. 

Możesz pomóc - zarejestruj się w bazie dawców komórek macierzystych 

Dawcą może zostać każda osoba w wieku 18-55 lat, która jest w dobrym stanie zdrowia, nie zmaga się z otyłością (wskaźnik BMI nie może przekroczyć 40) ani poważnymi chorobami przewlekłymi. Proces rejestracji jest bardzo prosty, wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań i podać dane do wysyłki bezpłatnego pakietu. W środku znajduje się formularz, koperta, instrukcja oraz trzy pałeczki do wymazu z wewnętrznej strony policzka. Po przejściu wszystkich kroków wystarczy spakować całość w kopertę i wrzucić do najbliższej skrzynki pocztowej, bez konieczności stania w kolejce.  Po przebadaniu próbek zostaniemy zarejestrowani jako aktywni dawcy. 

Więcej informacji: www.dkms.pl/dzialaj/zostan-dawca  

Pobranie komórek macierzystych jest bezbolesne - na czym polega? 

W 90 proc. przypadków komórki macierzyste pobiera się z krwi obwodowej - przypomina to zwykłe oddanie krwi. Dawcy zakłada się po jednym wenflonie w każde przedramię - krew zostaje pobrana, specjalne urządzenie izoluje komórki macierzyste, a następnie krew wraca do dawcy. Cały proces jest bezbolesny i trwa ok. 4-5 godzin, po których można od razu wrócić do domu. 

W 10 proc. przypadków konieczne jest pobranie komórek macierzystych z talerza kości biodrowej (pobieranie ich z kręgosłupa czy rdzenia kręgowego to mit!). Zabieg trwa około 2 godzin i odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Wymaga 2-3 dni pobytu w szpitalu (dzień przed zabiegiem i dzień po). Samo pobranie materiału jest całkowicie bezbolesne, dawcy mogą jedynie odczuwać dyskomfort związany ze skutkami ubocznymi działania znieczulenia. Ból w miejscu wkłucia mija w ciągu kilku dni -pacjenci porównują go do lekkiego stłuczenia. Podkreślają, że jest to minimalna cena za uratowanie komuś życia.  

Jaś, Feliks, wiele innych dzieci i dorosłych czeka na cud i znalezienie genetycznego bliźniaka. Być może to ty nim jesteś. Zarejestruj się w bazie dawców - możesz ocalić życie. 

Więcej informacji:

media.mcconsultants.pl/379860-cud-musi-sie-wydarzyc-po-raz-drugi-czasu-jest-niewiele-5-letni-jas-i-3-letni-feliks-czekaja-na-pomoc-niespokrewnionych-dawcow-szpiku 

CZYTAJ TAKŻE: 

Białaczka, chłoniak, niedokrwistość. Nie tylko tym zajmuje się hematolog

Jane Fonda zmaga się z nowotworem. W jaki sposób objawia się chłoniak nieziarniczy?

Naukowcy tworzą urządzenie do monitorowania nowotworów w czasie rzeczywistym

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: dawca szpiku | ostra białaczka szpikowa | szpik kostny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL