Artroskopia kolana - poznaj technikę zabiegu

Artroskopia to nowoczesna małoinwazyjna metoda diagnozowania i leczenia stawów. Zabieg ten najczęściej wykonuje się na stawach kolanowych. Nie wymaga długiego pobytu w szpitalu, a rehabilitacja po zabiegu jest szybka.

Artroskopia kolana - technika


Artroskopię kolana wykonuje się zwykle w znieczuleniu miejscowym za pomocą artroskopu. Jest to miniaturowa kamera (wziernik), która umożliwia oglądanie badanego stawu na monitorze - jego struktury, powierzchni stawowych, więzadeł, sąsiednich mięśni i chrząstek. Dzięki temu nie ma potrzeby wykonywania inwazyjnej operacji chirurgicznej.

Podczas zabiegu lekarz ma możliwość wykonania nieznacznych działań leczniczych - usuwa uszkodzone części stawu (błonę maziową, ciało tłuszczowe czy fragmenty łąkotki). Artroskopia umożliwia likwidację zmian patologicznych powstałych na skutek urazu, zmian nowotworowych oraz usunięcie ciał obcych.

Reklama

Artroskopia kolana - dla kogo?


Artroskopię kolana wykonuje się przede wszystkim w celu poznania przyczyn określonych patologii, których nie da się ustalić przy pomocy tradycyjnych metod diagnostycznych (USG, RTG). Artroskopię wykonuje się także, kiedy zaistnieje konieczność inwazyjnego leczenia i może ona zastąpić skomplikowaną operację chirurgiczną. Przykładem może być usuwanie uszkodzeń po skomplikowanych urazach (złamaniach) kończyn dolnych.

Artroskopia kolana - postępowanie po zabiegu


Po artroskopii następuje krótkotrwałe unieruchomienie kończyny. Zostaje mniejsza blizna i zabieg ten jest mniej ryzykowny ze względu na możliwość zakażeń. Często pacjenci tego samego dnia wracają do domu. Rehabilitacja polega na wykonywaniu ćwiczeń izometrycznych mięśni uda, ćwiczeń przeciwzakrzepowych oraz zginanie operowanej kończyny w stawie biodrowym. 

Zwykle na drugi dzień po zabiegu można chodzić przy pomocy kul z zachowaniem odciążenia operowanej nogi. Powrót do pełnej sprawności zależy od stopnia skomplikowania wykonanej artroskopii oraz ogólnej sprawności pacjenta.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL