Spadki ciśnienia atmosferycznego wpływają na nasze zdrowie. Odczuwa je także psychika
Wysokie lub niskie ciśnienie atmosferyczne ma ogromny wpływ na nasz organizm. Aktualne huśtawki pogodowe sprawiają, że ciśnienie atmosferyczne przekracza nieco ponad 1000 hPa. Może ono powodować takie objawy jak problemy z koncentracją, bóle głowy, bóle stawów czy senność. Wahania ciśnienia atmosferycznego może powodować również problemy z sercem. Nie tylko nasze ciało, ale także psychika odczuwa zmiany pogodowe. Co warto wiedzieć o wpływie ciśnienia atmosferycznego na nasze zdrowie, i jak radzić sobie z niekorzystnymi skutkami? Odpowiadamy.
Ciśnienie atmosferyczne to stosunek wartości siły, z jaką słup powietrza atmosferycznego naciska na powierzchnię Ziemi. Wartość ciśnienia atmosferycznego wyrażana jest w hektopascalach (hPa). Za prawidłowe ciśnienie uważa się 1013 hPa. Zdarza się jednak, że danego dnia zanotowane ciśnienie może być dużo niższe lub wręcz przeciwnie - dużo wyższe. Dla przykładu, 16 grudnia 1997 roku w Suwałkach zanotowano rekordowe ciśnienie - aż 1054 hPa. Z kolei najniższe zanotowane dotąd w Polsce ciśnienie atmosferyczne wystąpiło 26 lutego 1989 roku w Szczecinie i Łodzi. Wynosiło ono 965,2 hPa. To i tak dużo więcej niż światowy rekord - 870 hPa.
Czy powinny interesować nas te wartości? Okazuje się, że tak. Jak pokazują badania Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nawet 70 proc. Polaków może reagować na zmiany atmosferyczne. Meteopaci, bo tak nazywamy takie osoby, borykać się mogą z nieprzyjemnymi dolegliwościami związanymi ze spadkiem lub podwyższeniem ciśnienia. Mogą u nich wystąpić m.in. bóle głowy, bóle stawów czy senność. Skąd te objawy? Wszystko wskazuje na to, że wiążą się one z wpływem ciśnienia na pogodę. Wysokie ciśnienie zwiastuje zwykle słoneczną i przyjemną pogodę, niskie zaś - załamanie pogodowe i możliwe opady.
Nieprawidłowe ciśnienie atmosferyczne u wielu osób powodować może takie dolegliwości jak bóle głowy, senność, osłabienie organizmu, trudności z koncentracją oraz bóle mięśni i stawów. Okazuje się również, że najbardziej niebezpieczne są gwałtowane zmiany ciśnienia - przede wszystkim jego spadki.
Jak pokazują badania, w przypadku spadków ciśnienia (powyżej 8 hPa na dobę) dochodzi do zwiększonej ilości zaobserwowanych przypadków udarów mózgu, zawałów serca oraz migotania przedsionków. Do tego dochodzą objawy psychologiczne. Niskie ciśnienie wiązać się może z tendencją do agresji, stanów depresyjnych oraz destrukcyjnych zachowań.
W okresach niskiego ciśnienia atmosferycznego dochodzi także do znacznie większej ilości samobójstw. Nie każdy wie również, że ciśnienie atmosferyczne w szczególny sposób wpływać może na mężczyzn. Z badań wynika, że niskie ciśnienie skutkuje zmniejszoną ilością produkowanej spermy oraz spadkiem testosteronu.
Przede wszystkim warto pamiętać o tym, aby wszelkie objawy konsultować z lekarzem, który zleci odpowiednie badania i potwierdzi, że odczuwane dolegliwości mają faktycznie związek z ciśnieniem atmosferycznym, a nie rozwijającą się chorobą. Należy unikać samodzielnego stawiania diagnozy i leczenia na własną rękę, ponieważ może to doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.
W przypadku, gdy lekarz potwierdzi, że nasze objawy mają związek ze skokiem lub spadkiem ciśnienia atmosferycznego, warto sięgnąć po suplementy diety. Dobre efekty przynosi magnez, potas, żelazo i witamina B6.
W trudnych okresach pogodowych huśtawek warto zadbać również o odpowiedni styl życia. Samopoczucie poprawi odpowiednia dawka ruchu oraz zdrowa dieta. Warto włączyć do jadłospisu przede wszystkim świeże owoce i warzywa. Kluczowe jest także odpowiednie nawodnienie. W okresach spadków i wzrostów ciśnienia należy spożywać minimum 2 litry wody.
Czytaj także:
Przy śniadaniu pomyśl o witaminie D. Najlepiej sprawdzi się w tym towarzystwie
Odśnieżanie śmiertelnie groźne dla sercowców. Amerykańska organizacja ostrzega
Te choroby uaktywniają się pod wpływem zimna. Sprawdź, czy chorujesz na którąś z nich