Reklama

Ciśnienie atmosferyczne wpływa na samopoczucie. Jak sobie z tym radzić?

Wysokie lub niskie ciśnienie atmosferyczne ma ogromny wpływ na nasz organizm. Może ono powodować takie objawy jak m.in. problemy z koncentracją, bóle głowy, bóle stawów czy senność. U niektórych pacjentów wystąpić mogą także problemy z sercem. Badania pokazują również, że w okresie spadków ciśnienia dochodzi do zwiększonej ilości samobójstw i innych destrukcyjnych zachowań. Co jeszcze trzeba wiedzieć o wpływie ciśnienia atmosferycznego na nasze zdrowie, i jak radzić sobie z niekorzystnym ciśnieniem? Przeczytaj!

Ciśnienie atmosferyczne - ile powinno wynosić?

Ciśnienie atmosferyczne to stosunek wartości siły, z jaką słup powietrza atmosferycznego naciska na powierzchnię Ziemi. Wartość ciśnienia atmosferycznego wyrażana jest w hektopascalach (hPa). Za prawidłowe ciśnienie uważa się 1013 hPa. Zdarza się jednak, że danego dnia zanotowane ciśnienie może być dużo niższe lub wręcz przeciwnie - dużo wyższe. Dla przykładu, 16 grudnia 1997 roku w Suwałkach zanotowano rekordowe ciśnienie - aż 1054 hPa. Z kolei najniższe zanotowane dotąd w Polsce ciśnienie atmosferyczne wystąpiło 26 lutego 1989 roku w Szczecinie i Łodzi. Wynosiło ono 965,2 hPa. To i tak dużo więcej niż światowy rekord - 870 hPa.   

Reklama

Kim są meteopaci?

Czy powinny interesować nas te wartości? Okazuje się, że tak. Jak pokazują badania Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nawet 70 proc. Polaków może reagować na zmiany atmosferyczne. Meteopaci, bo tak nazywamy takie osoby, borykać się mogą z nieprzyjemnymi dolegliwościami związanymi ze spadkiem lub podwyższeniem ciśnienia. Mogą u nich wystąpić m.in. bóle głowy, bóle stawów czy senność. Skąd te objawy? Wszystko wskazuje na to, że wiążą się one z wpływem ciśnienia na pogodę. Wysokie ciśnienie zwiastuje zwykle słoneczną i przyjemną pogodę, niskie zaś - załamanie pogodowe i możliwe opady.   

Ciśnienie atmosferyczne ma wpływ na zdrowie psychiczne

Nieprawidłowe ciśnienie atmosferyczne u wielu osób powodować może takie dolegliwości jak m.in. bóle głowy, senność, osłabienie organizmu, trudności z koncentracją oraz bóle mięśni i stawów. Okazuje się również, że najbardziej niebezpieczne są gwałtowane zmiany ciśnienia - przede wszystkim jego spadki.

Jak pokazują badania, w przypadku spadków ciśnienia (powyżej 8 hPa na dobę) dochodzi do zwiększonej ilości zaobserwowanych przypadków udarów mózgu, zawałów serca oraz migotania przedsionków. Do tego dochodzą objawy psychologiczne. Niskie ciśnienie wiązać się może z tendencją do agresji, stanów depresyjnych oraz destrukcyjnych zachowań. 

W okresach niskiego ciśnienia atmosferycznego dochodzi także do znacznie większej ilości samobójstw. Nie każdy wie również, że ciśnienie atmosferyczne w szczególny sposób wpływać może na mężczyzn. Z badań wynika, że niskie ciśnienie skutkuje zmniejszoną ilością produkowanej spermy oraz spadkiem testosteronu.   

Jak radzić sobie z niekorzystnym ciśnieniem atmosferycznym?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, aby wszelkie objawy konsultować z lekarzem, który zleci odpowiednie badania i potwierdzi, że odczuwane dolegliwości mają faktycznie związek z ciśnieniem atmosferycznym, a nie rozwijającą się chorobą. Należy unikać samodiagnozy i leczenia na własną rękę, ponieważ może to doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.

W przypadku, gdy lekarz potwierdzi, że nasze objawy mają związek ze skokiem lub spadkiem ciśnienia atmosferycznego, warto sięgnąć po suplementy diety. Dobre efekty przynosi magnez (TU przeczytasz, jak go dawkować), potas, żelazo i witamina B6. 

W trudnych okresach pogodowych huśtawek warto zadbać również o odpowiedni styl życia. Samopoczucie poprawi odpowiednia dawka ruchu oraz zdrowa dieta. Warto włączyć do jadłospisu przede wszystkim świeże owoce i warzywa. Kluczowe jest także odpowiednie nawodnienie. W okresach spadków i wzrostów ciśnienia należy spożywać minimum 2 litry wody.

Czytaj także: 

Domowa nalewka z propolisu wzmocni odporność jesienią

Jaka POGODA nas czeka jesienią? TUTAJ sprawdzisz prognozę dla swojej miejscowości

Bezsenność? Zbadaj swoją... ślinę!

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: ciśnienie atmosferyczne a samopoczucie | meteopatia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL