Choroby, które nasilają się zimą. Sprawdź, czy chorujesz na którąś z nich

Niektóre choroby mogą nasilać się w okresie zimowym. Chłodne i suche powietrze może przyczynić się do nasilenia objawów m.in. chorób układu oddechowego, stawów i skóry. Jakie choroby uaktywniają się pod wpływem zimna? Jak pomóc swojemu organizmowi w tym trudnym okresie? Wyjaśniamy.

Choroby, które nasilają się zimą. Astma

Astma jest przewlekłą chorobą dróg oddechowych, z którą w Polsce zmaga się ok. 5 proc. osób dorosłych i od 5 do 7 proc. dzieci. Charakteryzuje się nadreaktywnością oskrzeli, która pojawia się pod wpływem różnorodnych czynników, m.in. 

  • alergenów, 
  • zanieczyszczenia powietrza,
  • czy wysiłku fizycznego

Oskrzela pod wpływem tych czynników kurczą się, co objawia się napadem astmatycznym, czyli nagłą dusznością, problemami z oddychaniem, kaszlem czy uczuciem ściskania w klatce piersiowej.

Reklama

Niestety zima jest trudnym czasem dla osób z astmą. Jest to sezon na grypę i przeziębienie, które same w sobie mogą nasilać objawy astmy. Dodatkowo chłodne, suche powietrze może podrażniać drogi oddechowe, przez co stają się one jeszcze bardziej wrażliwe i podatne na napady. Aby tego uniknąć, podczas wychodzenia na dwór staraj się nakładać szalik nie tylko na szyję, ale również w okolice nosa i ust. Pozwoli to ocieplić przedostające się do dróg oddechowych powietrze. Zaszczep się również na covid i grypę, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju infekcji.

Choroby, które nasilają się zimą. POChP

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (w skrócie POChP) to kolejna choroba układu oddechowego, której objawy często nasilają się pod wpływem zimna. W jej przebiegu w efekcie toczącego się w drogach oddechowych stanu zapalnego dochodzi do nieodwracalnego ograniczenia przepływu powietrza. Wywołuje to duszność, kaszel, a po pewnym czasie również niewydolność oddechową i obniżenie saturacji krwi tlenem. Osoby z POChP narażone są również na infekcje, o które w sezonie zimowym jest bardzo łatwo. Dodatkowo zimne powietrze samo w sobie utrudnia oddychanie i może być przyczyną nasilenia się duszności. Chorzy na POChP powinni więc dbać o to, aby nosić zimą szalik, czapkę i rękawiczki, a także oddychać nosem, aby dodatkowo ocieplić wdychane do płuc powietrze. Zaleca się również szczepienie przeciwko pneumokokom, grypie i covid-19.

Choroby, które nasilają się zimą. Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest chorobą autoimmunologiczną tkanki łącznej o przewlekłym przebiegu. W jej przebiegu do postępującego niszczenia stawów przez stan zapalny, a w miarę postępu choroby pojawiają się również zmiany pozastawowe.

U bardzo wielu osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów objawy, w szczególności ból i obrzęk stawów, nasilają się pod wpływem zimna. Do tej pory nie wiadomo do końca, dlaczego tak się dzieje. Podejrzewa się jednak, że chłód może sprzyjać zwiększeniu się sztywności mięśni i obniżeniu przepływu krwi w obrębie stawów. W jaki sposób można złagodzić ból stawów zimą? Przede wszystkim dbaj o odpowiedni ubiór - ciepłe spodnie, kurtka i buty pozwolą zatrzymać ciepło i zmniejszą wychłodzenie stawów. Pamiętaj też o noszeniu ciepłej czapki, szalika i rękawiczek. W sklepach dostępne są specjalne rękawiczki dla osób z RZS, które oprócz ocieplania dodatkowo uciskają stawy rąk, łagodząc ich ból. Będąc w domu możesz także zastosować ciepłe okłady lub kąpiel.

Choroby, które nasilają się zimą. Choroba zwyrodnieniowa stawów

Nasilenie bólu zimą zwiększa się również u chorych ze zwyrodnieniami stawów. Chłód może nasilić ich obrzęk i sztywność. Warto więc dbać o odpowiedni ubiór i chronić na ile to możliwe najbardziej narażone stawy od działania zimna. W ich ociepleniu pomocne mogą się okazać również ciepłe kąpiele i okłady, na przykład z podgrzanej w piekarniku czy mikrofali soli w woreczku. Wbrew pozorom osoby ze zwyrodnieniami stawów nie powinny zimą rezygnować z aktywności fizycznej. Wręcz przeciwnie - jest ona w tym okresie szczególnie wskazana, ponieważ pomoże zmniejszyć sztywność i wzmocnić mięśnie otaczające staw. Rozciąganie, pilates, spacery czy basen są świetnymi pomysłami na aktywność w mroźne zimowe dni.

Choroby, które nasilają się zimą. Łuszczyca

Łuszczyca jest autoimmunologiczną chorobą skóry, w której dochodzi do pojawienia się charakterystycznych zmian skórnych pokrytych zrogowaciałą łuską. Najczęściej pojawiają się one w okolicy łokci, kolan, pośladków, a także na owłosionej skórze głowy. Z zasady nasilenie się zmian skórnych zmniejsza się w miesiącach letnich pod wpływem słońca, natomiast zwiększa się w zimę pod wpływem działania niskich temperatur. Zimne powietrze sprzyja wysuszeniu skóry, które może być jednym z czynników sprzyjających pogorszeniu się objawów choroby.

Jeżeli chorujesz na łuszczycę i zauważyłeś, że zimą stan twojej skóry się pogarsza, skonsultuj się ze swoim lekarzem. W takiej sytuacji może on zalecić rozpoczęcie fototerapii, która skutecznie łagodzi objawy choroby, szczególnie zimą. Pamiętaj również o właściwym nawilżaniu i natłuszczaniu skóry, a także jej ochronie przed zimnym wiatrem przy pomocy odpowiedniego ubioru.

Choroby, które nasilają się zimą. Egzema

Egzema, czyli atopowe zapalenie skóry to choroba, która dotyka w Polsce ok. 1 proc. osób dorosłych i 5-9 proc. dzieci. Ma ona podłoże genetyczne, a do objawów zalicza się m.in. bardzo silna suchość, swędzenie i łuszczenie się skóry po kontakcie z alergenami lub czynnikami drażniącymi. Przebiega z okresami remisji i zaostrzeń. Te ostatnie niestety mogą zostać wyindukowane przez zimno. Chłodne i suche powietrze sprzyja wysuszaniu się skóry, co nasila objawy egzemy. W tym trudnym okresie warto zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie nawilżenie i ochronę skóry przed zimnem przy pomocy natłuszczających kosmetyków. Ubieraj się odpowiednio do pogody, jednak unikaj ubrań zrobionych ze sztucznych tkanin (szczególnie poliestru) i wełny. Wybieraj bawełnę i pamiętaj o noszeniu rękawiczek, czapki i szalika. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Astma burzowa - jak ją rozpoznać i uniknąć objawów?

Zajady i domowe sposoby leczenia ich

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: astma oskrzelowa | POCHP | łuszczyca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL