Lipodemia - choroba grubych nóg. Dolegliwość kobiet, z którą ciężko walczyć

Lipodemia, zwana także obrzękiem tłuszczowym, to dolegliwość, z którą zmaga się niemal 11 proc. kobiet na całym świecie. W jej przebiegu dochodzi do nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej w obrębie nóg (często też rąk), której ciężko jest się pozbyć jedynie przy pomocy diety bądź ćwiczeń. Masywne obrzęki mogą znacznie utrudniać codzienne poruszanie się, a także być przyczyną depresji i braku akceptacji własnego ciała. Jak objawia się lipodemia? Jak z nią walczyć?

Lipodemia - co to?

Lipodemia, czyli obrzęk tłuszczowy, to dolegliwość, w przebiegu której dochodzi do nadmiernego nagromadzenia się tkanki tłuszczowej w okolicy nóg. O wiele częściej zmagają się z nią kobiety niż mężczyźni. Jest często oporna na wszelkie próby pozbycia się jej przy pomocy diety bądź aktywności fizycznej, przez co walka z nią jest bardzo trudna. Obrzęk zwykle powiększa się w ciągu życia i u wielu kobiet jest przyczyną znacznego dyskomfortu, codziennego bólu i problemów z akceptacją własnego wyglądu.

Lipodemia - przyczyny

Obecnie to, dlaczego u niektórych kobiet dochodzi do rozwoju lipodemii, nie jest do końca jasne. Wiadomo, że dużą rolę pełnią tutaj czynniki genetyczne - świadczy o tym fakt, że u dużej części kobiet choroba występuje rodzinnie. Może pojawiać się także pod wpływem zmian hormonalnych, np. w okresie dojrzewania, menopauzy, w czasie ciąży czy też jako efekt przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. 

Reklama

Wbrew powszechnej opinii lipodemii nie wywołuje nadwaga bądź otyłość - bardzo dużo kobiet zmaga się z nią nawet mimo prawidłowej masy ciała.

Lipodemia - objawy

Obrzęk tłuszczowy w przebiegu lipodemii najczęściej lokalizuje się w obrębie rąk i nóg, jednak zwykle oszczędza stopy i dłonie. Pod wpływem nadmiernego gromadzenia się tłuszczu w tkance podskórnej początkowo skóra staje się nierówna i pomarszczona. W jej obrębie pojawiają się wpuklenia, naprzemiennie z guzkami zbudowanymi z tkanki tłuszczowej. W miarę postępu choroby może dojść do znacznych deformacji skóry, z bardzo dużymi uwypukleniami tkanki tłuszczowej, szczególnie w okolicy ud i kolan. Mogą one niestety utrudniać poruszanie się i wykonywanie codziennych czynności, a także być przyczyną przewlekłego bólu nóg.

Skóra pokrywająca obrzęki tłuszczowe również się zmienia - staje się bardziej delikatna i podatna na siniaczenie się. 

Lipodemia bardzo mocno wpływa także na samopoczucie i akceptację własnego ciała. Wiele kobiet zmaga się przez nią z depresją i obniżeniem poczucia własnej wartości.

Lipodemia - diagnostyka

Lipodemię można rozpoznać już na podstawie samych objawów i dolegliwości zgłaszanych przez pacjentów. Zawsze jednak trzeba wykluczyć także inne możliwe przyczyny obrzęku nóg, w tym niewydolność żylną. Warto więc dodatkowo wykonać badanie USG doppler, które pozwala ocenić przepływ krwi w obrębie żył kończyn dolnych i wykryć obecność ewentualnych zakrzepów.

Lipodemia - leczenie

Niestety, nie ma jednego leku, który byłby skuteczny w lipodemii. Walka z nią jest często ciężka, nierówna i bardzo trudna. Zwykle nie udaje się zmniejszyć obecnych już obrzęków, jednak przy pomocy kilku kroków można opóźnić postęp choroby i zmniejszyć nasilenie dolegliwości z nią związanych.

W pierwszej kolejności pomocne mogą się okazać łagodne i mało obciążające ćwiczenia fizyczne oraz masaże pod czujnym okiem fizjoterapeuty. Osobom z lipodemią zaleca się także trzymanie odpowiednio zbilansowanej diety i dbanie o nawodnienie w ciągu dnia. Równie ważne jest codzienne nawilżanie skóry w zajętej okolicy, np. przy pomocy kremów, balsamów bądź emulsji. Pomocne w łagodzeniu bólu i dyskomfortu mogą być także specjalne rajstopy bądź pończochy uciskowe. 

Ostatnią deską ratunku dla osób z lipodemią może być mechaniczne odsysanie nadmiaru tłuszczu, czyli liposukcja. Jest to jednak zabieg zwykle zarezerwowany dla osób z masywnymi obrzękami, które znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie i są oporne na wcześniejsze, mniej inwazyjne próby leczenia.

Lipodemia - ćwiczenia fizyczne

Lipodemia, w szczególności, gdy jest bardzo nasilona, może skutecznie zniechęcić do wykonywania jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Niepodejmowanie aktywności fizycznej to błąd, ponieważ ruch wspiera drenaż limfy z okolic rąk i nóg, przez co może być skuteczny u osób z lipodemią. Jeżeli ćwiczenia sprawiają ci trudność, spróbuj zacząć od mało obciążających form aktywności, np. spacerów czy pływania. Dobrym pomysłem będzie także wizyta u fizjoterapeuty. Oprócz dobrania odpowiednich, dostosowanych do twoich możliwości ćwiczeń, będzie mógł wykonać masaż limfatyczny, który dodatkowo usprawni drenaż limfy w okolicy nóg.

Lipodemia - dieta

Odpowiednio zbilansowana dieta również może pomóc osobom z obrzękami tłuszczowymi. Pacjenci z lipodemią powinny dbać o to, aby każdego dnia dostarczać swojemu organizmowi odpowiednią ilość warzyw i owoców, czyli minimum 400 gramów dziennie. Dodatkowo warto zwiększyć w diecie zawartość błonnika pokarmowego, który usprawnia pracę jelit. Konieczne jest także odpowiednie nawadnianie organizmu. Osoby z lipodemią powinny wypijać minimum dwa litry wody dziennie.

CZYTAJ TAKŻE: 

Co zamiast diety? Śpij, pij wodę i spaceruj, a schudniesz

Otarcia na udach. Jak się ich pozbyć? Poznaj sprawdzone sposoby

Domowe sposoby na ociężałe nogi

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nogi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL