​Lordoza szyjna: Nieprawidłowości w postawie

Lordoza jest to zgięcie kręgosłupa do przodu, w stronę brzucha, pozwalające znieść duże obciążenia. Jest to stan fizjologiczny sprzyjający prawidłowej postawie człowieka. Lordoza szyjna dotyczy wygięcia odcinka szyjnego. W przypadku patologicznych stanów tej części kręgosłupa mówimy o zniesieniu lordozy.


Co wywołuje zniesienie lordozy szyjnej?

W przypadkach występowania skurczy mięśni przykręgosłupowych na skutek bólu, lordoza szyjna ulega prostowaniu. Jest to stan niekorzystny dla zdrowia. Zniesienie lordozy wywołują różne dolegliwości bólowe:

  • bóle pourazowe
  • bóle w wyniku zapalanie stawów
  • bóle zwyrodnieniowe kręgosłupa i krążków
  • bóle towarzyszące przy rwie kulszowej.

Przyczyną prostowania lordozy mogą być też źle dobrane ćwiczenia na siłowni. Najrzadziej są to wady wrodzone.

Lordoza szyjna - leczenie

Pierwszym sposobem leczenia jest podawanie środków przeciwbólowych, by ograniczyć ból powodujący skurcze mięśni. Lordoza szyjna to obszar, którym zajmuje się lekarz ortopeda.  

Reklama

Może on skierować pacjenta na specjalistyczną rehabilitację. Odpowiednio prowadzona i systematyczna gimnastyka przynosi złagodzenie objawów. Zaleca się pływanie stylem grzbietowym i kraulem. Poleca się również zabiegi fizykoterapii (laser, ultradźwięki). 

Odpowiedni masaż również może wpłynąć pozytywnie na to schorzenie. Wymagane jest też dbanie o zachowanie prawidłowej postawy w codziennym życiu podczas siedzenia i poruszania się.

W przypadkach przewlekłych może być konieczne przeprowadzenie zabiegu operacyjnego, który przywróci sprawność pacjentowi.

CZYTAJ TAKŻE: 

Okulista: Syndrom widzenia komputerowego dotyczy nawet dzieci

Najlepsze krople bez recepty. Ukoją zmęczone oczy i "piasek" pod powiekami

Krótkowzroczność to więcej niż wada wzroku. Konsekwencje miopii u dzieci

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kręgosłup | ból kręgosłupa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL