Na twarzy Joe Bidena dostrzegli dziwne ślady. Wiadomo, co dolega prezydentowi USA

Na twarzy prezydenta USA Joe Bidena dziennikarze dopatrzyli się ostatnio dziwnych śladów. Biały Dom szybko zareagował, by przeciąć spekulacje. Wyjaśniono, że prezydent zaczął niedawno używać aparatu CPAP, który jest przeznaczony dla osób zmagających się z bezdechem sennym. Informacja o tym, że Biden cierpi na bezdech senny pojawia się w raportach na temat jego zdrowia od 2008 roku.

Ślady na twarzy prezydenta USA. Wyjaśnianie z Białego Domu

Prezydent USA Joe Biden w listopadzie ubiegłego roku skończył 80 lat. Jest najstarszym urzędującym prezydentem w historii USA. Od początku kadencji pojawiają się spekulacje na temat jego stanu zdrowia. W środę rano dziennikarze zauważyli na twarzy Bidena dziwne ślady. Głos w tej sprawie zabrał szybko rzecznik Białego Domu Andrew Bates.

Bates przekazał agencji Bloomberga, że prezydent użył minionej nocy specjalnego urządzenia - aparatu CPAP, na którego składa się pompa powietrzna z maską nakładaną na twarz, a którego celem jest poprawa jakości snu. Aparat CPAP stosowany jest u osób zmagających się z bezdechem sennym. Przedstawiciel Białego Domu podkreślił jednocześnie, że Biden konsekwentnie od 2008 roku podawał w raportach na temat swego zdrowia, że i jego dotyczy ta przypadłość.  

Reklama

Media przypominają, że w najnowszym raporcie na temat zdrowia Bidena z lutego jego lekarz odnotował, że prezydent przechodził w przeszłości operacje zatok oraz kanałów nosowych i zmagał się z zatkanymi drogami oddechowymi przez większość życia, a także miał astmę.

Bezdech senny - co to takiego?

Bezdech senny zaliczany jest do grupy zaburzeń oddychania w czasie snu. Oznacza przerwy w oddychaniu trwające 10 sekund lub dłużej. Wyodrębnia się trzy jego rodzaje: obturacyjny bezdech senny, centralny bezdech senny oraz złożony zespół bezdechu sennego.

Najczęściej występującą postacią jest obturacyjny bezdech senny. To schorzenie charakteryzujące się występującymi w trakcie snu nawracającymi epizodami całkowitego lub częściowego zapadania się światła dróg oddechowych przy zachowanej pracy mięśni oddechowych, co prowadzi do braku lub redukcji przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Takie przerwy w oddychaniu mogą trwać od kilku do kilkunastu sekund i powtarzać się nawet kilkaset razy w ciągu nocy. Zachowanie wysiłku oddechowego odróżnia obturacyjny bezdech senny od pozostałych rodzajów bezdechu. Dla porównania - w przypadku centralnego bezdechu sennego zmniejszeniu przepływu powietrza przez drogi oddechowe towarzyszy brak ruchomości oddechowej mięśni klatki piersiowej i brzucha.

Na skutek poważnie zaburzonego snu wiele osób cierpiących na obturacyjny bezdech senny odczuwa nadmierne zmęczenie w ciągu dnia i ma problemy z koncentracją. Istotnym powikłaniem obturacyjnego bezdechu sennego jest nadciśnienie tętnicze. Lekarze podkreślają, że bezdechy senne sprzyjają zawałowi, zwiększają ryzyko udaru mózgu czy cukrzycy. Więcej o tym, dlaczego bezdech senny jest groźny, piszemy TUTAJ.

Bezdech senny - czynniki ryzyka

Do czynników ryzyka bezdechu sennego zalicza się m.in.:

  • otyłość,
  • płeć męską (mężczyźni są 2-3 razy bardziej narażeni na bezdech senny niż kobiety),
  • obwód szyi powyżej 43 cm u mężczyzn i 40 cm u kobiet,
  • wiek (u mężczyzn powyżej 40. roku życia, a u kobiet powyżej 50. roku życia),
  • zmiany w budowie górnych dróg oddechowych powodujące zaburzenie ich drożności (np. przerost migdałków podniebiennych),
  • spożywanie alkoholu przed snem,
  • nikotynizm,
  • stan po udarze mózgu,
  • ciężką, przewlekłą niewydolność serca.

Bezdech senny - objawy

U osób z bezdechem sennym obserwuje się takie objawy jak:

  • chrapanie,
  • wybudzenia z uczuciem duszenia się lub braku tchu,
  • przewlekłe niewyspanie,
  • senność w ciągu dnia,
  • zmiany nastroju,
  • problemy z koncentracją,
  • poranne bóle głowy,
  • suchość w jamie ustnej po przebudzeniu,
  • zaburzenia libido.

Wiele osób z bezdechem sennym nie ma świadomości, że dotyczy on także ich. Zwykle objawy dostrzega partner lub partnerka chorego.

Obturacyjny bezdech senny a aparat CPAP

Aparaty CPAP są podstawową metodą leczenia bezdechów sennych. Urządzenie, z którego korzysta także Joe Biden, umieszcza się przy łóżku, skąd przez rurkę i maskę lub poprzez system poduszek nosowych powietrze dostaje się do dróg oddechowych chorego. Generowane przez nie dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych zapobiega zapadaniu się struktur gardła w czasie snu. Terapia charakteryzuje się dużą skutecznością. Aparaty CPAP zmniejszają ilość bezdechów i ułatwiają wysypianie się, pozwalając cieszyć się lepszym samopoczuciem w ciągu dnia.

W leczeniu bezdechów sennych wykorzystuje się również aparaty wewnątrzustne. Taki aparat powoduje wysunięcie języka i żuchwy do przodu, a tym samym zwiększenie drożności dróg oddechowych dla przepływającego powietrza.

Niekiedy u pacjentów z bezdechem sennym wykonuje się zabiegi chirurgiczne.

W każdym przypadku bardzo ważna jest zmiana stylu życia chorego.

CZYTAJ TAKŻE: 

Nowe zaburzenie snu. Coraz więcej osób zmaga się z ortosomnią

Nadciśnienie, demencja i otyłość. Jakość snu ma wpływ na nasze zdrowie

Najstarszy prezydent USA. Jak o zdrowie dba Joe Biden?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: bezdech senny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL