Niepozorny problem z gardłem może być objawem raka. Szybko zgłoś się do lekarza
Chrypka dokucza dość często. Występuje m.in. u osób palących oraz zawodowo posługujących się głosem, np. nauczycieli, piosenkarzy i aktorów, a w okresie jesienno-zimowym przez wiele osób utożsamiana jest z przeziębieniem. Nadwyrężenie głosu i infekcja nie są jednak jedynymi możliwymi przyczynami zmiany głosu. Chrypka może być objawem ostrego zapalenia krtani, a nawet raka, dlatego nie można jej bagatelizować (niestety to zwykle ignorowany sygnał rozwijającej się choroby). Jakie choroby mogą ujawniać się poprzez chrypkę? Kiedy zwrócić się do lekarza? Odpowiadamy.
Zapalenie krtani jest prawdopodobnie najczęstszym zaburzeniem wpływającym na krtań i głos. Może być krótkotrwałe (ostre) lub długotrwałe (przewlekłe). Za większość przypadków odpowiadają wirusy i choć zapalenie krtani może nas dopaść o każdej porze roku, szczyt zachorowań przypada na sezon jesienno-zimowy. Chrypka przy ostrym zapaleniu krtani zwykle pojawia się szybko, może prowadzić do bezgłosu, a ustępuje najczęściej w ciągu dwóch tygodni. Obok chrypki do objawów zapalenia krtani zalicza się: ból gardła, ból okolicy krtani podczas mówienia lub połykania, suchość w gardle, suchy, nieustępujący kaszel i zmęczenie. Może im towarzyszyć gorączka.
Objawy raka krtani na wczesnym etapie rozwoju można łatwo przypisać np. przeziębieniu, podrażnieniu gardła lub innym niegroźnym infekcjom górnych dróg oddechowych. Pacjentom dokuczają: chrypka, ból podczas przełykania, ból gardła, kaszel, uczucie ciała obcego w gardle. Chrypka często występuje jako pierwszy objaw, zwłaszcza gdy rak rozwija się w środkowym piętrze krtani. Tak było m.in. u aktora Jerzego Stuhra - chrypka przez długi czas była jedynym objawem choroby.
Rak płuca we wczesnej fazie przebiega najczęściej bezobjawowo. W miarę rozwoju nowotworu pojawiają się: kaszel (najczęstszy objaw), duszność, ból w klatce piersiowej, krwioplucie i nawracające infekcje płuc (mogą być pierwszym objawem). Chrypka zaliczana jest do objawów szerzenia się raka na sąsiednie narządy klatki piersiowej, tak jak osłabienie mięśni kończyny górnej, ból barku czy zaburzenia rytmu serca. Chrypka występująca w przebiegu raka płuca jest najczęściej oznaką jego nieoperacyjności.
Guzki śpiewacze (zwane także głosowymi lub krzykaczy) to zrosty, które występują na przeciążonych strunach głosowych, powodując ich niedomykanie w trakcie mówienia. Utrudniony przepływ powietrza objawia się zmianą barwy głosu. Występują: chrypka, drżenie głosu, częste zmęczenie głosu i jego niespodziewana łamliwość, ból gardła z uczuciem ciała obcego, bóle w okolicach szyi i uporczywy kaszel. Guzki śpiewacze dotyczą zarówno dorosłych (osób pracujących głosem, szczególnie nauczycieli, aktorów, śpiewaków), jak i dzieci. Przyczyną ich występowania jest nadmierna emisja głosu - o dużym natężeniu, z dużą częstotliwością i w nieodpowiednich warunkach środowiskowych. W wyniku przewlekłych stanów zapalnych w obrębie krtani na fałdach głosowych często tworzą się również polipy. One także powodują zaburzenia głosu o charakterze chrypki.
Refluks krtaniowo-gardłowy (LPR) to wsteczne napływanie zawartości żołądka do gardła i krtani, które u osób dotkniętych chorobą powoduje m.in. uczucie ciała obcego w gardle, odchrząkiwanie, chrypkę i przewlekły kaszel. Z badań wynika, że chrząkanie i chrypka są najczęstszymi objawami, a objawy gastryczne występują znacznie rzadziej. Badacze zauważają, że refluks krtaniowo-gardłowy jest jedną z głównych przyczyn przewlekłego zapalenia krtani i gardła.
Chrypka może świadczyć również o zaburzeniach hormonalnych, w tym niedoczynności tarczycy, czyli sytuacji, gdy tarczyca produkuje za mało hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. Jeśli dokuczają ci uczucie zimna, zmęczenie, senność, masz trudności z koncentracją, zachrypnięty głos, zaobserwowałeś przyrost masy ciała, to najwyższy czas, by ocenić kondycję tarczycy. Głos zmienia się także u osób z nadczynnością tarczycy. Staje się osłabiony, drżący i szybko się męczy, zwłaszcza podczas śpiewu lub krzyku.
To nie wszystkie choroby, które mogą objawiać się chrypką. Do lekarza należy się udać, gdy chrypka dokucza dłużej niż dwa tygodnie (szczególnie jeśli nie byłeś przeziębiony i nie miałeś grypy, a także, jeśli jesteś osobą palącą) lub towarzyszą jej problemy z przełykaniem, ból podczas przełykania, duszność, kaszel z krwią, guz w obrębie szyi czy ból podczas wydawania głosu.
CZYTAJ TAKŻE:
Nie kaszlesz w ciągu dnia, ale w nocy? Organizm wysyła ważny sygnał
Od dekady walczy o każdy oddech, choruje na włóknienie płuc. Pierwsze objawy zmyliły nawet lekarzy
Wiele osób nie wie, że choruje. Pierwsze objawy astmy bywają mylące