Joanna Jabłczyńska miała operację. Choroba nauczycieli i śpiewaków

W mediach społecznościowych szeroko relacjonuje swoją chorobę Joanna Jabłczyńska, znana aktorka. Okazuje się, że musi nauczyć się mówić od nowa, nad czym będzie pracowała razem z logopedą. Ta choroba strun głosowych dotyczy nie tylko aktorów czy wokalistów, ale także nauczycieli czy wykładowców, którzy w swojej pracy wykorzystują przede wszystkim głos. Jak objawiają się guzy strun głosowych? Na co zwrócić uwagę?

Operacja Joanny Jabłczyńskiej

Aktorka filmowa i serialowa, Joanna Jabłczyńska, niedawno podzieliła się ze swoimi fanami na Instagramie, że przeszła operację. Powodem były problemy z głosem, a dokładnie guzki na strunach głosowych, zwane guzkami śpiewaczymi. W związku z tym, że w jej zawodzie kluczowy jest głos, jest on jej narzędziem pracy, musiała podjąć leczenie w postaci zabiegu chirurgicznego.

- Rozpoczynam rehabilitację głosu. Miałam nadzieję, że operacja rozwiąże mój problem. Niestety będę musiała walczyć o powrót do mojego głosu znacznie dłużej - napisała pod jednym ze zdjęć na swoim profilu. 

Reklama

Guzki śpiewacze - co to za choroba?

Guzki śpiewacze, bo one były przyczyną operacji, są przypadłością wszystkich, którzy pracują głosem. Wśród zawodów narażonych na tę dolegliwość znajdują się wokaliści, nauczyciele czy trenerzy. Mogą wystąpić również u dzieci - pojawiają się na skutek długotrwałego krzyku czy płaczu, w którym również dochodzi do nadwyrężenia strun głosowych.

Guzki śpiewacze to zrosty, które występują na przeciążonych strunach głosowych, powodując ich niedomykanie w trakcie mówienia. Powoduje to utrudniony przepływ powietrza, co w pierwszej kolejności objawia się zmianą barwy głosu.

Objawy guzków śpiewaczych

Głos osoby z guzkami śpiewaczymi staje się szorstki, pojawia się chrypka, głos jest skrzeczący, a rozmówca bardzo szybko się męczy. Może pojawić się ból gardła z uczuciem ciała obcego (tzw "gula w gardle"), a oprócz tego pojawiają się bóle w okolicach szyi oraz uporczywy kaszel, również o charakterystycznym, szczekającym lub piejącym dźwięku.

W przypadku zaawansowanej choroby i dużych zrostów u pacjenta może wystąpić całkowity zanik głosu.

Przyczyny guzków śpiewaczych

Przyczyną występowania guzków jest nadmierna emisja głosu - o dużym natężeniu, z dużą częstotliwością i w nieodpowiednich warunkach środowiskowych.

Dodatkowymi czynnikami ryzyka są:

  • palenie papierosów,
  • choroby alergiczne,
  • przewlekłe zapalenia krtani,
  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • niedoczynność tarczycy,
  • spożywanie alkoholu.

Rozpoznanie guzków śpiewaczych

Odpowiednia i szybko postawiona diagnoza pozwala uporać się z tą przykrą dolegliwością bez konieczności interwencji chirurgicznej.

Początkowo guzki śpiewacze są miękkie i na tym etapie zastosowanie się do zalecenia, by oszczędzać głos, może spowodować cofnięcie się zmian. Jeśli jednak głos będzie w dalszym ciągu używany często i w nieodpowiednich warunkach - dochodzi do stwardnienia guzków na strunach głosowych, co powoduje pogłębiający się ich uraz. W przypadku występowania guzków twardych konieczna może być interwencja chirurgiczna.

Leczenie guzków śpiewaczych

W pierwszej kolejności konieczne jest badanie wykonane przez specjalistę laryngologa, który oceni obecność guzków oraz stopień zaawansowania choroby. Lekarze często decydują się również na pobranie wycinka guzka celem wykonania badania histopatologicznego - ma to wykluczyć zmiany nowotworowe, polipy i ziarniniaki. Warto również skonsultować się z endokrynologiem, który potwierdzi lub wykluczy ewentualne problemy z tarczycą.

Sposobem leczenia pierwszego rzutu jest oszczędne używanie głosu oraz nawilżanie gardła - poprzez odpowiednie nawodnienie oraz inhalacje. Pacjent powinien zaprzestać palenia oraz spożywania alkoholu. Ponadto kluczowe jest ustabilizowanie refleksu żołądkowo-przełykowego, jeśli takowy występuje u pacjenta.

By zminimalizować objawy, zalecana jest rehabilitacja. Zajęcia z trenerem emisji głosu czy logopedą mają na celu nauczyć, jak prawidłowo używać głosu, artykułować dźwięki oraz oddychać. Ćwiczenia opierają się również o relaksację strun głosowych pacjenta.

W leczeniu guzków śpiewaczych nie stosuje się żadnej farmakologii, bowiem nie istnieją leki, które zmniejszają zwyrodnienia strun głosowych.

Operacja strun głosowych

Jeżeli nieinwazyjne metody leczenia nie przynoszą efektu, wdrażane jest leczenie chirurgiczne. Odbywa się ono albo metodą klasyczną, z użyciem narzędzi, lub laserowo. W trakcie zabiegu usuwane są zgrubiałe zmiany na strunach głosowych, a wszystko odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

Najważniejsze po operacji guzków jest przestrzeganie higieny głosu - odpowiednia jego emisja, odpoczynek oraz warunki, w których jest on wykorzystywany. W przeciwnym wypadku guzki śpiewacze nawracają i konieczne jest kolejne leczenie chirurgiczne.

W 80 proc. przypadków pacjenci po operacji zgłaszają znaczącą poprawę w swoim samopoczuciu oraz poprawę głosu.


CZYTAJ TAKŻE: 

Przewlekły kaszel to sygnał alarmowy

Sposoby na nawilżenie nosa i gardła

Co nawadnia lepiej, niż woda?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL