Noce niczym w tropikach. Co oznaczają dla zdrowia?
Falom upałów coraz częściej towarzyszą tropikalne noce. W ostatnich dniach ostrzegał przed nimi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). To dlatego, że jest to zjawisko niebezpieczne dla zdrowia. Kiedy mamy do czynienia z tropikalną nocą? Czym może skutkować? Wyjaśniamy.
Bardzo wysokie temperatury za dnia często oznaczają wysokie temperatury w nocy. O nocy tropikalnej w naszej części Europy, Europie Środkowej, należy mówić, gdy temperatura w nocy nie spada poniżej 18 st. Celsjusza (według niektórych - poniżej 20 st.).
Tropikalne noce w Europie Środkowej i Wschodniej uznawane są za nietypowe. Częściej doświadczali i doświadczają ich mieszkańcy południa Europy. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby tropikalnych nocy. Eksperci prognozują, że w związku ze zmianami klimatu noce tropikalne będą jeszcze częstsze w Europie Południowej, jak i w pozostałych regionach.
W tej części Europy nie jesteśmy przyzwyczajeni do tak wysokich temperatur, kiedy kładziemy się do snu. Wzrost liczby tropikalnych nocy może prowadzić do wzrostu śmiertelności.
Wiemy, że powinniśmy unikać wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów, wystrzegać się forsownego wysiłku, pić dużo wody. Ale zapominamy o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą noce, kiedy temperatura wciąż jest wysoka. Szczególnie niebezpieczne są one dla małych dzieci, osób starszych i przewlekle chorych (m.in cukrzyków).
Tropikalne noce stanowią obciążenie dla organizmu. Wzmacniają negatywny wpływ fali upałów na zdrowie. Uniemożliwiają organizmowi regenerację po tym, jak mierzył się z wysokimi temperaturami w ciągu dnia. Bez ulgi od upału w nocy stres cieplny może wciąż narastać.
Jednym z najczęściej obserwowanych skutków ekstremalnych fal upałów są problemy ze snem. Gorąc wpływa zarówno na zdolność zasypiania, jak i ciągłość snu, i przekłada się na nasze samopoczucie po przebudzeniu. Tropikalne noce mogą skutkować m.in. rozdrażnieniem, bólami głowy, problemami z koncentracją, uczuciem braku wypoczynku i regeneracji. Upały w ciągu dnia sprawią, że będziemy czuć się jeszcze gorzej.
Konsekwencją tropikalnych nocy mogą być także bóle stawów. Upały mogą nasilić ból i utrudnić jego uśmierzenie u osób, u których występuje przewlekle.
Jeśli nie tylko temperatura jest wysoka, ale wilgotność powietrza również, zmniejsza się skuteczność chłodzenia ciała człowieka poprzez pocenie - proces odparowywania potu ze skóry spowalnia, aż w końcu staje się niemożliwy. Kiedy do tego dochodzi, temperatura ciała wzrasta powyżej tolerowanej, narządy są przeciążone, a następnie zaczynają zawodzić, co może prowadzić do śmierci.
Naukowcy zauważają, że warunki panujące w nocy, w miesiącach letnich, są powiązane z licznymi zgonami. Analizy wykazały choćby związek między gorącymi, letnimi nocami a zwiększoną liczbą hospitalizacji i zgonów z powodu problemów ze strony układu krążenia.
Istnieją przesłanki, że podczas fali upałów noce mogą być bardziej zabójcze niż dzień.
Jak sprawić, by noc tropikalna nie była dla nas tak uciążliwa? Warto zacząć od rzeczy najprostszych.
Wielu ekspertów zgadza się, że 18,3 st. to najlepsza temperatura do snu. W czasie upałów temperatura w naszych domach i mieszkaniach zdecydowanie przekracza jednak 20 st. Ograniczając dostęp światła słonecznego do sypialni, sprawimy, że miejsce, w którym śpimy, pozostanie chłodne, nawet w wyjątkowo upalne dni. Zaciągnij zasłony lub rolety już rano i nie odsłaniaj ich, dopóki nie będziesz kładł się spać. Gdy temperatura wzrasta, zamknij także okna. Późnym wieczorem, gdy na zewnątrz robi się chłodniej, otwórz okna, aby wpuścić świeże powietrze.
Okna pozostaw otwarte na noc. Nocne powietrze ma tendencję do ochładzania się we wczesnych godzinach porannych. Świeże powietrze może pomóc obniżyć temperaturę i zapobiec duchocie w pomieszczeniu.
Postaw na pościel wykonaną z naturalnych tkanin. Podczas upałów sprawdza się m.in. pościel bawełniana. Zamiast kołdry śmiało można sięgnąć po lekki koc. Materac również ma znaczenie. Te wykonane z grubych pianek mają tendencję do pochłaniania i zatrzymywania ciepła.
Zastanów się, czy to, w czym śpisz, jest aby na pewno odpowiednie. Jeśli śpisz w piżamie, powinna ona być przewiewna i wykonana z naturalnych materiałów, które pozwalają skórze oddychać.
Wypij szklankę wody przed snem, aby się nawodnić (o regularnym piciu wody nie zapominaj także w ciągu dnia) i schłodzić oraz uzupełnić wodę, którą utraciłeś z powodu pocenia się. Warto zostawić szklankę wody na stoliku nocnym. Może zapewnić ulgę, jeśli obudzisz się w nocy z powodu gorąca.
Jeśli ćwiczysz, ćwicz na kilka godzin przed snem. Aktywność fizyczna, gdy zbliża się pora snu, może spowodować wzrost temperatury ciała. Może to utrudnić zasypianie o pożądanej godzinie.
CZYTAJ TAKŻE:
Jak uniknąć odwodnienia w upały? Ile wody powinniśmy pić?
To dzieje się z ciałem podczas upałów. Wysokie temperatury mogą poważnie zaszkodzić
Uff, jak gorąco... Oto siedem naukowych sposobów na przetrwanie upałów