Nie mają nic wspólnego z wątrobą. Skąd biorą się brązowe plamy na ciele?

Plamy wątrobowe, wbrew mylącej nazwie, nie mają nic wspólnego z chorobami wątroby. Nie stanowią też choroby wieku podeszłego, choć bywają nazywane plamami starczymi, co tylko częściowo odpowiada prawdzie. Są defektem natury estetycznej, konsekwencją nadmiernej ekspozycji słonecznej bez zabezpieczenia preparatem z filtrem UV. Kto jest najbardziej narażony na plamy wątrobowe i czy można je usunąć?

Plamy wątrobowe - skąd się biorą?

Plamy wątrobowe to zmiany hiperpigmentacyjne, swoją nazwę zawdzięczające brunatnemu zabarwieniu - podobny kolor ma wątroba. Uwidaczniają się najczęściej u osób, które wkroczyły już w piątą lub szóstą dekadę życia, dlatego określa się je niekiedy plamami starczymi. W rzeczywistości na ich pojawienie się pacjent "pracuje" począwszy od dzieciństwa, co więcej, mogą wystąpić na skórze osób bardzo młodych.

Przyczyną powstawania plam wątrobowych jest nadmierna ekspozycja ciała na promienie słoneczne, czyli długotrwałe opalanie bez należytej ochrony, jaką stanową kremy przeciwsłoneczne z odpowiednio wysokimi filtrami ochronnymi.

Reklama

Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest zażywanie niektórych leków i medykamentów (tabletek antykoncepcyjnych, leków przeciwcukrzycowych, środków obniżających ciśnienie, moczopędnych, czy ziołowych preparatów na bazie dziurawca). Do powstawania omawianych zmian predysponuje też m.in. jasna karnacja ciała i ciąża (kobiety w ciąży nie powinny w ogóle się opalać, a wychodząc na słońce nie mogą zapominać o kremach ochronnych).

Jak wyglądają i gdzie powstają plamy wątrobowe?

Plamy wątrobowe to zazwyczaj niewielkie, płaskie, brunatne zmiany o nieregularnych kształtach. Zlokalizowane są w tych miejscach, których nie zakrywa się ubraniem, a więc zwykle najbardziej narażone są na codzienny kontakt z promieniowaniem słonecznym - zewnętrzne strony dłoni, przedramiona, twarz, dekolt, szyja i ramiona. 

U osób opalających się szczególnie dużo i intensywnie mogą występować też w innych rejonach ciała.

Zapobieganie powstawaniu plam wątrobowych

Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie plam wątrobowych jest unikanie słońca lub rozsądne zażywanie kąpieli słonecznych, co oznacza stosowanie kremów z filtrami UVA i UVB (o odpowiednio wysokim faktorze ochronnym) lub tzw. blokerów słonecznych, unikanie słońca między 11. a 15. godziną, przyjmowanie preparatów z beta-karotenem lub/i picie (z umiarem) soków marchwiowych oraz spożywanie owoców i warzyw o intensywnych kolorach, stanowiących naturalne źródło beta-karotenu.

Leczenie plam wątrobowych

Plamy wątrobowe nie są groźne dla zdrowia, ale ich obecność dla wielu osób stanowi problem natury estetycznej, zwłaszcza w miejscach nieosłoniętych ubraniem. Można je nieco rozjaśnić domowymi sposobami - sokiem z cytryny lub aloesu, a także z wykorzystaniem kremów przeciw przebarwieniom. Takie praktyki wymagają jednak cierpliwości oraz systematyczności i nie zawsze przynoszą oczekiwany efekt. 

Skuteczniejsze są zabiegi profesjonalne wykonywane w gabinetach kosmetycznych lub lekarskich - laserowe, z wykorzystanie dermabrazji czy ciekłego azotu. 


CZYTAJ TAKŻE: 

Sucha skóra na dłoniach. Przyczyny i zapobieganie

Maść z witaminą F na skórę z problemami. Usuwa zaczerwienienia, zmarszczki i blizny

Maść z apteki za 6 zł to remedium na podrażnioną skórę. Usunie też zmarszczki i trądzik

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL