Rotawirusy - jak atakują i jak się bronić?

Zakażenie rotawirusami to jedna z najczęstszych infekcji wieku dziecięcego. Jeśli dziecko nie było szczepione, pierwszy kontakt z wirusem może przejść wyjątkowo ciężko. Jakie są metody zakażenia, objawy i leczenie infekcji rowatirusowych?

Czym są rotwawirusy?

Rotawirusy jest to grupa wirusów z rodziny Reowirusy, które często są przyczyną wirusowego zakażenia przewodu pokarmowego u małych dzieci i niemowląt. Według badań około 80 proc. dzieci do 5. roku życia raz w życiu doświadczyło infekcji spowodowanej rotawirusem. 

Bardzo łatwo się nim zarazić poprzez kontakt z osobą chorą, drogą pokarmową oraz z przedmiotami, na których znajdują się wirusy.

Objawy infekcji rotawirusowej

Nagłe i ostre wystąpienie poniższych objawów może oznaczać zakażenie rotawirusowe:

Reklama
  • wymioty trwające 1-2 dni
  • częsta i wodnista biegunka trwająca 4-8 dni, z 10 do 20 wypróżnieniami dziennie
  • bardzo wysoka gorączka, nawet do 40 stopni C.

Do tego może dojść także zapalenie górnych dróg oddechowych. W takich sytuacjach dziecko może szybko się odwodnić, dlatego konieczna jest konsultacja lekarska.

Jak wygląda leczenie infekcji rotawirusowej?

Przede wszystkim należy nie dopuścić do odwodnienia organizmu dziecka. Po każdych wymiotach dziecko powinno pić elektrolity rozpuszczone w wodzie lub samą wodę.

 Jeśli dziecko płacze bez łez, ma mocno spierzchnięte usta oraz nie oddaje moczu dłużej niż przez 6 godzin, to może to oznaczać, że się odwodniło. W takim przypadku konieczna jest hospitalizacja i dożylne podawanie płynów. Gdy atakują rotawirusy, nie podaje się dziecku żadnych leków, a jedynie uzupełnia się organizm o elektrolity. 

Nie jest to choroba śmiertelna, a zgony notuje się tylko z powodu odwodnienia i to głównie w krajach rozwijających się.

Rotawirusy: Szczepienie ochronne

Tego typu zakażenia są najgroźniejsze dla niemowląt do 6. miesiąca życia i przyjmują wtedy najcięższą postać.

 Istnieje jednak możliwość zaszczepienia dziecka doustną szczepionką przeciwko infekcji rotawirusowej, gdzie jej pierwszą dawkę można już podać dziecku w wieku 6 tygodni. Wykazuje ona wysoką skuteczność na rotawirusy i zapobiega przede wszystkim jej ciężkiej formie.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: rotawirusy | gorączka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL