Świerzbowiec ludzki - sposoby zarażenia i objawy

Świerzbowiec ludzki (Sarcoptes scabiei) to pasożyt wywołujący chorobę skóry zwaną świerzbem. Należy do grupy roztoczy i nie powinien przekraczać długości 0,4mm, a więc nie jest widoczny gołym okiem. Rozmnaża się w naskórku, gdzie składa jaja i bytuje. Ich odchody powodują zaczerwienienie skóry i silne swędzenie.

Świerzbowiec ludzki (Sarcoptes scabiei) to pasożyt wywołujący chorobę skóry zwaną świerzbem. Należy do grupy roztoczy i nie powinien przekraczać długości 0,4mm, a więc nie jest widoczny gołym okiem. 
Rozmnaża się w naskórku, gdzie składa jaja i bytuje. Ich odchody powodują zaczerwienienie skóry i silne swędzenie.

W jaki sposób przenosi się świerzbowiec?

Wszelki kontakt z chorym na świerzb i z przedmiotami, na których znajdują się tego typu roztocza, może zakończyć się zarażeniem. 

Zdarza się, że wystarczy kontakt w autobusie z taką osobą lub przejazd wagonem sypialnym w pociągu. Nie brud wywołuję tę chorobę, ale brak dostatecznej higieny oraz używanie cudzych rzeczy sprzyja jej powstawaniu. 

Najczęstsze drogi rozprzestrzeniania się choroby:

- kontakt z chorym naskórkiem (podanie ręki, przytulanie)

- kontakty intymne

- spanie w pościeli, gdzie spała osoba zakażona świerzbem

- używanie wspólnych ręczników i innych przedmiotów, z którymi kontakt miała osoba chora

Reklama

- używanie odzieży chorego.

Objawy zarażenia przez świerzbowiec

Świerzbowiec ludzki zagnieżdża się przeważnie w miejscach zgięć i okolicach ciała mniej dostępnych: pachwiny, zgięcia łokci, dłonie, podeszwowa część stóp. 

Samica drąży w naskórku nory i składa tam jaja, wylęgające się larwy tworzą kolejne tunele. Pierwsze objawy pojawiają się po około 3-6 tygodniach od zarażenia. Jest to wysypka, zaczerwienienie skóry oraz uporczywe swędzenie. 

Drapanie sprzyja roznoszeniu choroby po całym ciele oraz nadkażeniom wtórnym, dlatego bardzo ważne jest zminimalizować ten odruch.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL