Tam nie szukaj ochłody. GIS ostrzega

W upalne dni na wszelkie sposoby próbujemy się schłodzić. Chwilową ulgę przynoszą m.in. instalowane na ulicach polskich miast kurtyny wodne. Kuszą też miejskie fontanny. Tylko że korzystanie z tych drugich może być niebezpieczne dla zdrowia. "Ich woda krąży w obiegu zamkniętym i nie nadaje się ani do kąpieli, ani do picia" - podkreśla Główny Inspektorat Sanitarny.

Miejskie fontanny a zdrowie. Komunikat GIS

W dni, kiedy temperatury stają się wręcz nie do zniesienia, każdy sposób, by się schłodzić, wydaje się dobry. Jednak nie każdy jest bezpieczny dla zdrowia. Co roku Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że zaspokajaniu pragnienia czy kąpielom nie służą miejskie fontanny. "Nie są do tego przeznaczone, są obiektami, w których taka kąpiel jest zabroniona. Woda w takich obiektach nie jest pod nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej" - zaznacza w najnowszym komunikacie GIS. 

Korzystając z miejskich fontann niezgodnie z przeznaczeniem, narażamy się na wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Źle może się dla nas skończyć nawet moczenie stóp. Szczególnie narażone są dzieci, których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty.

Reklama

Miejskie fontanny a zdrowie. Dlaczego niebezpieczne?

Woda w miejskich fontannach wydaje się czysta. Dlaczego więc GIS ostrzega, by nie spożywać takiej wody, by się w niej nie kąpać i się w niej nie bawić?

"Woda w fontannach zwykle krąży w obiegu zamkniętym i nie jest poddawana procesom dezynfekcji, w efekcie może być siedliskiem wielu drobnoustrojów, także tych chorobotwórczych" - wyjaśnia GIS. Ich namnażaniu sprzyja wakacyjna aura. Podczas zabawy (nie mówiąc już o spożyciu) groźne patogeny mogą przedostać się do jamy ustnej, a tym samym do organizmu. Chodzi m.in. o gronkowce, bakterie salmonelli czy bakterie kałowe. "Ryzyko to jest mniejsze, jeżeli woda w fontannie jest dezynfekowana, gdy nie podlega recyrkulacji, oraz gdy odpływ wody ze zbiornika następuje w krótkim czasie" - wskazano.

Skutki korzystania z miejskiej fontanny

Według GIS woda w miejskich fontannach może odpowiadać za:

  • schorzenia dróg oddechowych,
  • reakcje alergiczne w postaci wysypki,
  • grzybice stóp lub inne choroby skóry,
  • zapalenie spojówek,
  • zapalenie uszu,
  • zakażenie gronkowcem i paciorkowcami,
  • infekcje dróg moczowych i pęcherza.

Miejskie fontanny a zdrowie. Na co jeszcze uważać?

To jednak nie wszystko, co powinniśmy wziąć pod uwagę, rozważając wypoczynek przy fontannie.   

Niebezpieczne może być samo przebywanie w pobliżu fontanny, szczególnie gdy panują wysokie temperatury. W naturalnych i sztucznych słodkowodnych zbiornikach wodnych, w tym właśnie w fontannach, mogą znajdować się pałeczki bakterii z rodzaju Legionella, które powodują legionelozę - ostre zapalenie płuc o ciężkim przebiegu. Do zakażenia dochodzi zwykle u osób wrażliwych, wskutek inhalacji wodnych aerozoli (a fontanny są źródłem aerozolu wodnego). 

Uważać trzeba także na sinice i różne glony, które mogą znajdować się na powierzchniach większych fontann. Kontakt z nimi również nie jest obojętny dla organizmu. Pamiętajmy też, że miejskie fontanny są łatwo dostępne i mogą z nich korzystać zwierzęta, załatwiając w nich swoje potrzeby fizjologiczne. 

Warto dodać, że za kąpiel w miejskiej fontannie, w miejscach, gdzie jest to zabronione, grozi grzywna. Za taką "przyjemność" można zapłacić do 500 zł. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Chodzisz boso po plaży? Uważaj na tęgoryjca dwunastnicy

Sześć sposobów, jak przetrwać upał w mieście. Tak pomożesz sobie i zwierzętom

Zbawienna kąpiel na upały

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL