Pierwsze objawy pojawiają się na skórze. Ten rak atakuje mężczyzn po pięćdziesiątce
Rak prącia to rzadko diagnozowany nowotwór dotykający mężczyzn, najczęściej w starszym wieku. W przeciwieństwie do wielu innych nowotworów stosunkowo łatwo go wykryć - dotyczy narządu zewnętrznego, a pierwsze objawy najczęściej pojawiają się na skórze prącia. Jakie sygnały mogą świadczyć o rozwijającym się nowotworze? Te informacje powinni sobie przyswoić wszyscy panowie.
Rak prącia to nowotwór złośliwy rozwijający się w obrębie prącia (penisa, członka), czyli tej części układu moczowo-płciowego mężczyzny, która wyprowadza mocz i spermę poprzez ujście cewki moczowej. To rzadki nowotwór. Stanowi 0,4-0,6 proc. wszystkich chorób nowotworowych u mężczyzn w Stanach Zjednoczonych i Europie. W Polsce każdego roku odnotowuje się ok. 230 nowych zachorowań i ok. 100 zgonów z powodu raka prącia.
Najczęściej występującym nowotworem prącia jest rak płaskonabłonkowy (95 proc. przypadków). Znacznie rzadziej rozpoznaje się czerniaka, raka podstawnokomórkowego i mięsaka.
Rak prącia to choroba dotykająca głównie starszych mężczyzn, po 50. roku życia, ale znane są przypadki zachorowań w młodszym wieku. Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów, po 50. roku życia występuje prawie 90 proc. zachorowań na raka prącia, przy czym ponad 55 proc. zachorowań diagnozuje się między 55. a 74. rokiem życia.
Wiek to jeden z wielu czynników ryzyka raka prącia. Pozostałe to: stulejka - zwężenie napletka uniemożliwiające jego odprowadzenie poniżej żołędzi, brak dostatecznej higieny, zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) lub ludzkim wirusem niedoboru odporności (HIV), palenie papierosów, wiele partnerek seksualnych, wczesny wiek inicjacji seksualnej, przewlekłe stany zapalne oraz leczenie łuszczycy światłem ultrafioletowym (terapia ta zwana jest terapią PUVA).
Zauważa się, że obrzezanie, czyli zabieg polegający na usunięciu napletka chroniącego żołądź prącia, przeprowadzone w wieku dziecięcym, wiąże się z 3-5-krotnie mniejszym ryzykiem wystąpienia raka prącia.
Rak prącia najczęściej rozwija się w obrębie żołędzi i napletka, rzadziej w obrębie trzonu prącia. Należy zwracać szczególną uwagę na skórę prącia, bo tam pojawiają się pierwsze objawy nowotworu. Powinny zaniepokoić: zmiana koloru skóry, pojawienie się zmiany płaskiej lub wrzodziejącej, narośl - płaska, błyszcząca i niebiesko-brązowa, obecność brodawek, guzków, stwardnienie miejscowe, zaczerwienienie, aksamitna wysypka.
Zmiany pojawiające się na prąciu zazwyczaj nie bolą. Ból pojawia się jako późny objaw.
Inne objawy raka prącia to:
- opuchlizna na końcu prącia,
- wydzielina, często o nieprzyjemnym zapachu,
- uczucie pieczenia w cewce moczowej,
- trudności w oddawaniu moczu,
- krwawienie z prącia lub pod napletkiem,
- powiększenie węzłów chłonnych pachwinowych,
- uczucie zmęczenia,
- utrata wagi.
Wymienione objawy nie zawsze oznaczają raka prącia. To może być infekcja lub reakcja alergiczna. Ważne, aby jak najszybciej poinformować lekarza o wszystkich swoich dolegliwościach.
Podstawową metodą rozpoznania raka prącia jest biopsja.
Sposób leczenia raka prącia zależy od rozmiaru i rodzaju nowotworu, jego umiejscowienia, występowania bądź nie przerzutów, a także wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
Podstawowym sposobem leczenia płaskonabłonkowego raka prącia jest chirurgiczne usunięcie zmian nowotworowych - wycięcie guza i niekiedy również pachwinowych węzłów chłonnych. Jeśli nowotwór został zdiagnozowany odpowiednio wcześnie, wystarczające jest miejscowe wycięcie guza bez konieczności amputacji. W leczeniu raka prącia zastosowanie znajdują też radioterapia (napromienianie obejmujące prącie oraz całe pachwiny) i chemioterapia (najczęściej stosowana jest, gdy występują przerzuty).
Do zabiegów oszczędzających zalicza się m.in. ablację laserową, terapię fotodynamiczną, a także niszczenie guza za pomocą niskich temperatur.
Według Krajowego Rejestru Nowotworów rokowanie przeżycia pięcioletniego wynosi: ok. 85 proc. przy nowotworach ograniczonych tylko do tkanek prącia (stadium I i II), ok. 59 proc., gdy nowotwór nacieka sąsiednie tkanki lub węzły chłonne (stadium II i niektóre podtypy stadium IV), a ok. 11 proc., gdy dochodzi do odległych przerzutów. Większość nieleczonych mężczyzn umiera w ciągu dwóch lat.
CZYTAJ TAKŻE:
Męska dolegliwość uciążliwym problemem. Jak objawia się przerost prostaty?
Mężczyźni żyją krócej niż kobiety. Na to najczęściej umierają