Reklama

Światowy Miesiąc Świadomości Nowotworów Krwi. Badania krwi są kluczowe

Wrzesień to Światowy Miesiąc Świadomości Nowotworów Krwi. Jak wskazuje WHO, każdego roku na całym świecie rozpoznawanych jest ponad milion przypadków nowotworów krwi. Dzięki postępowi medycyny, jaki dokonał się w ostatnich latach, mogą być one coraz szybciej diagnozowane oraz skutecznie leczone. Niezmiernie ważne jest, by znać niespecyficzne objawy tych chorób, a także, by regularnie się badać. Eksperci kampanii "Odpowiedź masz we krwi" podkreślają: badanie morfologii krwi obwodowej powinno stać się podstawowym badaniem diagnostycznym wykonywanym przynajmniej raz w roku.

Nowotwory krwi. Podstawowe badanie

Badanie morfologii krwi obwodowej to jedno z podstawowych badań diagnostycznych, dzięki któremu możemy ocenić ogólny stan zdrowia, a także wykryć zagrażający życiu nowotwór krwi. Znacznym utrudnieniem w diagnostyce chorób krwi i szpiku są ich niespecyficzne objawy

 • gorączka, 
 • nocne poty, 
 • istotna i niewyjaśniona utrata masy ciała, 
 • osłabienie, 
 • przewlekłe zmęczenie, 
 • bóle kości, 
 • powiększenie węzłów chłonnych, 
 • powiększenie wątroby czy śledziony. 

Jak przekonują eksperci, wykonywana raz w roku profilaktyczna morfologia może uchronić nas przed konsekwencjami wielu poważnych chorób, których objawy w początkowym okresie mogą być mało charakterystyczne.

Reklama

- Dzięki ciągłemu rozwojowi narzędzi diagnostycznych codziennie wprowadzamy rozwiązania, które mają na celu usprawnić ścieżkę diagnostyczną pacjentów. Bardzo liczymy na to, że diagnozowanie nowotworów krwi na bardzo wczesnym etapie, dzięki wykorzystaniu nowych narzędzi informatycznych, stanie się powszechne. Już dziś metody oparte na automatycznej analizie danych przez algorytmy ułatwiają pracę hematologów, pomagając w diagnostyce chorób krwi i szpiku. Pojawia się także coraz więcej praktycznych rozwiązań wspierających pracę lekarzy rodzinnych i hematologów. Jednym z nich jest narzędzie BloodLab. To innowacyjne rozwiązanie, które pozwala w indywidualny sposób analizować wyniki badań krwi i wskazać ewentualne odchylenia od norm wymagające dodatkowych konsultacji. Otrzymana interpretacja opisuje rodzaj nieprawidłowości, możliwe przyczyny, sugerowane badania dodatkowe oraz specjalność lekarza, z którym powinni się skonsultować w przypadku wykrytych nieprawidłowości - zaznacza prof. dr hab. n. med. Grzegorz Basak, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Leczenie nowotworów krwi

Jesteśmy świadkami dynamicznego rozwoju w hematologii - zarówno w obszarze nowych technologii diagnostycznych, jak i możliwości terapeutycznych. Nadal wyzwaniem, z jakim mierzą się hematolodzy, jest bagatelizowanie niespecyficznych objawów chorób krwi przez pacjentów oraz zbyt rzadkie wykonywanie profilaktycznych badań morfologii krwi. Tymczasem dzięki wczesnej diagnostyce możemy szybko rozpocząć odpowiednie leczenie.

- Bardzo istotne jest prowadzenie ciągłej edukacji na temat objawów klinicznych i laboratoryjnych nowotworów krwi. W dzisiejszych czasach pacjenci wcześnie zdiagnozowani mogą być skutecznie leczeni. Polscy pacjenci uzyskali w ostatnich kilku latach dostęp do wielu innowacyjnych terapii pozwalających na poprawę wczesnych i odległych wyników leczenia. Niemniej jednak, oprócz dostępu do nowoczesnych leków, niezmiernie ważne jest zapewnienie naszym pacjentom kompleksowej i skoordynowanej opieki na każdym etapie ich leczenia - podkreśla prof. dr hab. n. med. Ewa Lech-Marańda, konsultant krajowa w dziedzinie hematologii.

Światowy Miesiąc Świadomości Nowotworów Krwi - szczegóły

W ramach Światowego Miesiąca Świadomości Nowotworów Krwi obchodzimy poniższe dni specjalne:

 • 13 września - Dzień Świadomości Nowotworów Mieloproliferacyjnych,
 • 15 września - Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach,
 • 20 września - Światowy Dzień Świadomości Mielofibrozy,
 • 22 września - Światowy Dzień Świadomości Przewlekłej Białaczki Szpikowej

Kampania "Odpowiedź masz we krwi" ma na celu edukację pacjentów oraz upowszechnienie wiedzy na temat objawów oraz przebiegu chorób krwi i szpiku. Efektem współpracy szerokiego grona ekspertów z dziedziny hematologii, a także organizacji pacjentów wspierających na co dzień chorych zmagających się ze schorzeniami hematologicznymi jest nowa platforma wiedzy kampanii - www.omwk.pl.

CZYTAJ TAKŻE: 

Chemioterapia - fakt i mity. Co musisz wiedzieć przed leczeniem?

"Choroba była dla mnie zbawieniem". 27-latka o walce z białaczką

INTERIA.PL/materiały prasowe

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nowotwory | nowotwory krwi | hematologia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL