Tomasz Komenda nie żyje. Chorował na jeden z najcięższych nowotworów

W środę, 21.02.2024, do mediów trafiła informacja o śmierci Tomasza Komendy. Mężczyzna w połowie 2018 roku wyszedł na wolność po osiemnastu latach odbywania kary za zabójstwo, którego nie dokonał. Jakiś czas temu Komenda przyznał, że choruje na nowotwór. Zmarł nad ranem, w wieku 47 lat.

Tomasz Komenda chorował na raka. Był nieoperacyjny

Tomasz Komenda latem ubiegłego roku udzielił wywiadu, w którym przyznał, że choruje.

- Leczę się, jestem na chemii, włosy już mi odrosły. Żyję, z tym że był rak, teraz nie ma, ale nie wiadomo, czy znowu nie wróci. Do operacji się nie nadawał. Ciężko mam. Ciekawe, kiedy zrzucę w końcu ten krzyż, już należałoby mi się trochę spokoju - mówił w trakcie rozmowy.

To ostatnia wypowiedź, jakiej udzielił publicznie. Od tego czasu nie wiadomo, co działo się z mężczyzną. Wiadomo, że nowotwór u Tomasza Komendy był nieoperacyjny, a choroba zajęła jego płuca.

Reklama

Nowotwór płuc najgroźniejszym nowotworem

Rak płuc znajduje się na pierwszym miejscu listy najgroźniejszych nowotworów. To choroba, która długo się ukrywa, a początkowe objawy trudno powiązać z tą diagnozą.

Chociaż częściej występuje u nałogowych palaczy, to może być także wynikiem predyspozycji genetycznych, narażenia na szkodliwe czynniki środowiskowe bądź może rozwinąć się u biernych palaczy. W Polsce liczba zachorowań wynosi ok. 23 tys. rocznie.

Pierwsze objawy raka płuc

Początkowe objawy są mylące, ponieważ najczęściej pojawia się przewlekły kaszel. Osoby, które palą papierosy, łączą go z nałogiem, uznając, że jest to typowy kaszel palacza i zwlekają z dodatkowymi badaniami, które mogłyby ujawnić chorobę. W Polsce we wczesnej fazie choroby diagnozuje się niespełna 20 proc. przypadków raka płuc.

Pierwsze objawy nowotworu płuc, na które należy zwrócić szczególną uwagę i udać się z nimi do lekarza, układają się w słowo BREATHE, co z angielskiego oznacza oddychać:

  • B - (blood) - krew podczas kaszlu lub plucia,
  • R - (recurring respiratory infections) - nawracające infekcje dróg oddechowych,
  • E - (enduring cough) - uporczywy kaszel, który stanowi nowy objaw lub jest nietypowy,
  • A - (ache) - ból barku, pleców lub klatki piersiowej,
  • T - (trouble breathing) - problemy z oddychaniem,
  • H - (hoarseness or wheezing) - chrypka lub świszczący oddech,
  • E - (exhaustion) - wyczerpanie.

Wystąpienie któregokolwiek z objawów jest wskazaniem do pilnej konsultacji z lekarzem.

Inne objawy raka płuc

Osoby, u których rozwija się nowotwór, mogą zauważyć u siebie nagły spadek masy ciała i przewlekłe zmęczenie. U chorych pojawia się także niechęć do jedzenia i zmniejszona tolerancja na wysiłek fizyczny. Nietypowym objawem raka płuc może być obrzęk szyi, opadanie jednej powieki, osłabienie i drżenia mięśni rąk.

Leczenie i rokowania w raku płuc

Leczenie nowotworu opiera się na chirurgicznym usunięciu całego zajętego obszaru płuc oraz wdrożeniu radioterapii. Ważne jest, by palacze zaprzestali palenia tytoniu - zwiększa to szanse na powodzenie leczenia.

Rokowania w przypadku raka płuc są niekorzystne dla pacjentów. Chorzy nieleczeni przeżywają średnio od 6 do 8 miesięcy. U chorych leczonych za pomocą radioterapii i chemioterapii dwuletnie przeżycie wynosi 2-40 proc.

CZYTAJ TAKŻE: 

"Breathe", czyli siedem objawów raka płuc. Niektóre w ogóle nie kojarzą się z płucami

Kaszel to objaw, który pojawia się później. Rak płuc długo się maskuje

Rak płuc. Długotrwały kaszel to powód do wszczęcia alarmu

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: rak płuc | objawy raka płuc | walka z nowotworem
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL