Ustalono, co sprzyja rozwojowi raka trzustki. Ważne odkrycie

Liczba przypadków raka trzustki zwiększyła się o ponad 100 proc. w porównaniu z latami 90. ubiegłego wieku, a wzrost zachorowań może być spowodowany otyłością i cukrzycą, jak zauważają lekarze. Rocznie diagnozę raka trzustki słyszy prawie 3 tys. Polaków, a przeżywalność wynosi zaledwie 11 proc. Chociaż od lat wiadomo, że w komórkach nowotworowych zlokalizowanych w trzustce znajduje się kwas hialuronowy, to dopiero niedawno odkryto, że stanowi on dla nich pożywkę. Ten przełom może pozwolić na opracowanie skuteczniejszego leczenia raka.

Kwas hialuronowy i jego wpływ na organizm

Chociaż pojęcie kwasu hialuronowego kojarzy się głównie z kosmetologią, to jest związkiem chemicznym naturalnie występującym w ciele człowieka. Jego największa ilość zlokalizowana jest w skórze, ale także w mazi stawowej czy w oku. Jego obecność została potwierdzona w tkance łącznej, w ścianach naczyń krwionośnych a nawet w płynach ustrojowych.

Kwas hialuronowy jest polisacharydem, który występuje we wszystkich organizmach, a u ssaków i bakterii ma taką samą budowę. Z uwagi na to, że naturalnie występuje on niemal w całym ciele, jest również wykorzystywany w leczeniu.

Reklama

Kwas hialuronowy stosowany w ortopedii doskonale sprawdza się w przypadku leczenia zwyrodnienia stawów, bowiem uzupełnia on maź stawową, która jest odpowiedzialna za zmniejszenie tarcia.

W laryngologii jest on wykorzystywany do leczenia strun głosowych lub po perforacji błony bębenkowej.

Co kwas hialuronowy robi w trzustce z nowotworem?

Liczne badania nad rakiem trzustki potwierdziły, że w przypadku zmian nowotworowych lub zapaleniu trzustki, w narządzie tym obecne są większe ilości kolagenu, fibronektyny oraz kwasu hialuronowego. W ostatnim czasie naukowcy z University of Michigan Health Rogel Cancer Center potwiedzili, że kwas ten może stanowić swego rodzaju pożywkę dla komórek nowotworowych.

W zmienionej chorobowo trzustce zaobserwowano większą ilość kwasu, który sprawia, że narząd ten "pochłania" większą ilość wody, bowiem jego głównym działaniem jest wiązanie się z wodą i zatrzymywanie jej. To właśnie dzięki temu procesowi skóra młodego człowieka jest gładka, bez zmarszczek, a wraz z upływem czasu, kiedy ilość kwasu hialuronowego zmniejsza się - traci ona na jędrności i szybciej się odwadnia.

Trzustka ze zwiększoną ilością kwasu hialuronowego pochłania wodę, tworząc specyficzne mikrośrodowisko. Komórki z kwasem hialuronowym wiążą wodę sprawiając, że wewnątrz guza zwiększa się ciśnienie i powiększa jego rozmiar. Utrudniony przepływ krwi przez żyły i tętnice biegnące wokół trzustki i wzrost ciśnienia sprawiają, że z jej wnętrza "wyrzucane są" inne substancje, m.in. leki podawane w trakcie terapii przeciwnowotworowej.

Kwas hialuronowy karmi komórki rakowe

Biorąc pod uwagę liczne badane przypadki raka trzustki, lekarzy zastanawiało, jak niedokrwione komórki trzustki mogą nie tylko przetrwać, ale również namnażać się. Okazało się, że kwas hialuronowy stanowi nie tylko budulec guza nowotworowego, ale jest również pokarmem dla komórek rakowych. Należy on do polisacharydów, czyli cukrów złożonych, które są idealnym pożywieniem dla komórek, a zatem nie potrzebują one dodatkowego odżywiania z krwi.

Jak twierdzą naukowcy, to odkrycie może pomóc w szukaniu nowej, skutecznej terapii do walki z rakiem trzustki.

Rak trzustki rozwija się po cichu

Rak trzustki należy do jednego z najpóźniej diagnozowanych nowotworów a co za tym idzie - o najgorszym rokowaniu. Pierwsze objawy nie są typowe, a leczenie rozpoczyna się zazwyczaj w zaawansowanym stadium choroby.

Do objawów wskazujących na zmiany nowotworowe w trzustce zalicza się:

  • bóle brzucha,
  • utratę masy ciała,
  • spadek apetytu,
  • wzdęcia,
  • nudności i wymioty.

Rokowania w przypadku raka trzustki są złe, ponieważ niemal 90 proc. przypadków kończy się śmiercią. 


CZYTAJ TAKŻE:

Te objawy są alarmujące. Tak ujawnia się rak trzustki

Rak wątroby. Co na niego wskazuje i jak się go leczy?

Znaleziono mechanizm, który wywołuje raka trzustki

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: rak trzustki | trzustka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL