Uczucie gorąca, poszerzona żyła. Jak jeszcze objawia się rak piersi?
"To rak piersi" - co roku te słowa padają w kierunku ponad 2 mln kobiet na świecie. To dziś najczęściej występujący nowotwór nie tylko wśród kobiet, ale i wśród wszystkich pacjentów onkologicznych. W początkowym okresie rozwoju nie daje żadnych objawów. A z czasem? Lekarze wymieniają wiele symptomów, które mogą świadczyć o raku piersi. Bo rak piersi to nie tylko guzek. Na ten rodzaj nowotworu mogą wskazywać również: wydzielina z brodawki, wgłębienia na piersi czy ból piersi. A to i tak nie wszystkie symptomy. Oto nieoczywiste objawy raka piersi.
Rak piersi powstaje z komórek gruczołu piersiowego. Rozwija się miejscowo w piersi i zwykle daje przerzuty do wątroby, kości, płuc, mózgu i węzłów chłonnych. Przeważnie dotyczy tylko jednej piersi, jednak w pewnych przypadkach może rozwijać się obustronnie. Obustronny rak piersi stanowi 2-12 proc. wszystkich przypadków raka piersi.
Rak piersi zazwyczaj przez długi czas nie daje żadnych objawów. Z czasem w piersi wyczuwalny staje się guzek. To najczęstszy objaw raka piersi i zwykle pierwszy zauważalny sygnał choroby. Częstość jego występowania, jak wynika z szacunków, mieści się w granicach 65-76 proc. Zazwyczaj to twardy, niebolesny, guzek (lub guzki, gdyż możliwe są również raki wieloogniskowe) o nieregularnym kształcie i dobrze wyczuwalnych granicach. Zdarzają się jednak guzki, które są bolesne - pacjentki zgłaszają wtedy ból o charakterze kłucia czy pociągania.
Nie każdy guzek w piersi oznacza nowotwór. Niemniej każda taka zmiana w piersi powinna skłonić do wizyty u specjalisty.
- Większość guzków to zmiany łagodne (gruczolakowłókniaki, torbiele, guzki zapalne). Idąc na badania, wcale nie musimy usłyszeć, że to rak piersi. Oczywiście to może być rak piersi, i wtedy liczy się czas. Wcześnie wykryty rak piersi jest chorobą całkowicie wyleczalną. Jeżeli pacjentka przegapi nowotwór i zgłosi się do leczenia z chorobą zaawansowaną, szanse na wyleczenie gwałtownie spadają - zaznaczała w rozmowie z Interią ZDROWIE dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego.
Gdzie najczęściej zlokalizowane są guzki w przypadku raka piersi? Kilka badań wykazało, że kwadrant górny zewnętrzny jest najczęstszym miejscem występowania raka piersi. To część najbliżej pachy. Pomocna może być wizualizacja każdej piersi jako zegara z brodawką sutkową pośrodku. Co się tyczy lewej piersi - kwadrant górny zewnętrzny piersi znajduje się w pozycji od godz. 12 do godz. 3. W przypadku prawej piersi kwadrant górny zewnętrzny stanowi miejsce, które znajduje się w pozycji od godz. 9 do godz. 12.
Guzek w piersi to, jak już wspomnieliśmy, najczęstszy objaw raka piersi. Jednak nie jedyny. Niestety znajomość objawów raka piersi nierzadko zaczyna i kończy się właśnie na guzku. Jakie inne objawy mogą świadczyć o raku piersi?
Asymetria piersi
O asymetrii piersi mówi się, gdy jedna pierś ma inny rozmiar, inną objętość, inne położenie lub kształt w porównaniu z drugą piersią. Ocena wizualnej symetrii i podobieństwa obu piersi powinna być pierwszym etapem samobadania. Jeśli występuje duża różnica między piersiami, nagle zmieniła się gęstość piersi, może to wskazywać na raka.
Zgrubienie w piersi
Rak piersi może być delikatnie zaznaczonym pogrubieniem lub stwardnieniem tkanki. Może być ono wyczuwalne w skórze lub umiejscowione głębiej w piersi. Lekarze wskazują, że w takim przypadku jedna pierś jest bardziej "gęsta" od drugiej. Zgrubienie w piersi niekoniecznie musi oznaczać raka - może mieć związek np. z karmieniem piersią czy menstruacją. Kiedy jednak zgrubienie nie znika, pogarsza się, rośnie, to może już świadczyć o rozwijającym się nowotworze.
Wgłębienie w piersi
Oznaką rozwijającego się raka piersi może być także wgłębienie w piersi, które można dostrzec podczas podnoszenia rąk do góry nad głowę i upuszczania ich. Wgłębienie pojawia się za sprawą rosnącego guza, który wciąga skórę do środka, powodując jej "wgniecenie".
Wciągnięcie brodawki
Inwersja brodawki sutkowej, czyli wciągnięcie sutka do wewnątrz, często spowodowana jest zwężeniem przewodów mlecznych i tkanki włóknistej w piersi. Może stanowić defekt estetyczny lub być objawem nowotworu. U kobiet, u których nagle doszło do wciągnięcia brodawki, konieczna jest pilna konsultacja onkologiczna i diagnostyka piersi w celu wykluczenia raka piersi.
Wydzielina z brodawki
Wydzielina z brodawki sutkowej (wyciek z piersi) w większości przypadków nie jest groźna. Istnieje wiele nienowotworowych przyczyn tego stanu, jednak zawsze trzeba wykluczyć chorobowe podłoże wydzieliny. Zaniepokoić powinno przede wszystkim samoistne wydzielanie się płynu po jednej stronie, szczególnie gdy kobieta nie karmi piersią. W przypadku raka piersi wyciek z brodawki sutkowej ma charakter surowiczy lub surowiczo-krwisty.
Nabrzmiała żyła na piersi
Poszerzone naczynia żylne na piersi/piersiach lub w pobliżu obojczyka także mogą wskazywać na raka piersi. Bardzo widoczne, nabrzmiałe żyły częściej jednak pojawiają się w wyniku wzrostu masy ciała czy podczas karmienia piersią. To też objaw charakterystyczny dla choroby Mondora - zakrzepowego zapalenia żył powierzchownych. Uwidocznienie się żył na piersi powinno skłonić do wizyty u specjalisty.
Owrzodzenie brodawki lub skóry piersi
Przenikanie komórek rakowych do skóry powoduje owrzodzenia, uszkodzenia skóry i infekcje. W większości przypadków owrzodzenie skóry występuje w bardziej zaawansowanych stadiach raka piersi, ale naukowcy zauważają, że objaw ten może występować także wtedy, gdy mamy do czynienia z małymi guzami. Rany na piersi mogą być bolesne, mogą powodować nieprzyjemny zapach, a także wyciek. Owrzodzenie może dotyczyć również brodawki sutkowej. To najczęstszy objaw rzadko diagnozowanego raka Pageta (raka sutka Pageta, choroby Pageta brodawki sutkowej) - raka wylotowych przewodów mlekowych. Jak wskazują lekarze, rak Pageta zwykle współwystępuje z innym nowotworem złośliwym umiejscowionym głębiej w gruczole piersiowym.
Zaczerwienienie, uczucie gorąca
Zaczerwieniona, nadmiernie ucieplona skóra piersi występuje u tych chorych, u których rak piersi przybrał postać zapalną. Rak zapalny piersi występuje rzadko - dotyczy 1-5 proc. pacjentek z rakiem piersi. Jest bardzo agresywny i szybko się rozwija. Poza zaczerwienieniem lub rumieniem (skóra może zmienić kolor na różowy, czerwono-fioletowy lub fioletowy), a także uczuciem ciepła w piersi, powoduje często: obrzmienie lub gwałtowny wzrost wielkości sutka, wrażenie ciężkości, pieczenia, tkliwość gruczołu piersiowego czy wspomniane tu już wciągnięcie brodawki sutkowej. Często w zajętej piersi nie jest wyczuwalny guz.
"Skórka pomarańczowa"
Określenie "skórka pomarańczowa" pojawia się bardzo często w kontekście raka piersi. Znajduje zastosowanie wtedy, gdy skóra piersi wyglądem, strukturą i czasem również kolorem przypomina skórkę pomarańczy. To objaw zaawansowanego raka piersi i częsty w raku zapalnym, kiedy to komórki rakowe blokują naczynia limfatyczne w skórze piersi. W wyniku zablokowanego przepływu limfy pierś pęcznieje, a jej powierzchnia robi się wyjątkowo nierówna i pofalowana.
Ból piersi
Dyskomfort, tkliwość, ból w okolicy piersi lub pod pachami mogą wystąpić z wielu powodów i najczęściej nie są związane z rakiem piersi. Jak podkreślają lekarze, bolesność nie należy do częstych symptomów raka piersi, co nie znaczy, że ból w piersi nie powinien być dla nas alarmujący. Niektóre pacjentki zgłaszają ból o charakterze kłucia czy pociągania w okolicy guza piersi. To częsty objaw zaawansowanego raka piersi, który zdążył dać już przerzuty, np. do kości.
Wystający guzek
Guzek wyczuwalny w piersi, nierzadko wykrywany przez samą chorą przypadkiem lub podczas samobadania, to najczęstszy objaw raka piersi. Warto wiedzieć, że niekiedy guzek tworzy się na powierzchni piersi. Każda taka zmiana powinna być skonsultowana z lekarzem. - Możemy zgłosić się do poradni chorób piersi, jeśli taka znajduje się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania, bądź do ośrodka zajmującego się leczeniem raka piersi. Jeżeli daleko nam do takich ośrodków, powinniśmy udać się do ginekologa, który skieruje nas na USG lub mammografię - wskazuje dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld.
Powiększenie pachowych węzłów chłonnych
Powiększenie pachowych węzłów chłonnych to częsty objaw raka piersi. Może to być sygnał rozwijającej się choroby, jak i pojawienia się przerzutów. "Najczęstszym umiejscowieniem przerzutów raka piersi w układzie chłonnym są węzły chłonne pachowe po zajętej stronie. Drugie co do kolejności zajęcia są węzły chłonne zamostkowe (węzły wewnętrznego łańcucha piersiowego). Trzecią grupą, w której mogą lokalizować się przerzuty, są węzły nadobojczykowe i znacznie rzadziej podobojczykowe" - wskazuje Krajowy Rejestr Nowotworów. Zazwyczaj powiększone za sprawą nowotworu węzły chłonne nie są bolesne, w przeciwieństwie do węzłów chłonnych zmienionych zapalnie.
CZYTAJ TAKŻE:
Które kobiety są szczególnie narażone na raka piersi?
Wolą umrzeć, niż iść na mammografię. Dlaczego Polki się nie badają?
Lekarka zdradza, co zmniejsza ryzyko raka piersi. Z jej porad korzystają gwiazdy