Wyjawił na jaki nowotwór choruje. U Tomasza Jakubiaka pojawiły się przerzuty
Tomasz Jakubiak jakiś czas temu przyznał, że choruje na rzadki nowotwór, a w ostatnich dniach wyleciał do Izraela - na badania i rozpoczęcie leczenia. W sobotnim wydaniu programu "Dzień Dobry TVN" wyemitowano materiał, w którym znany kucharz przyznał, że choruje na nowotwór jelita grubego i dwunastnicy. To jednak nie koniec informacji. Tomasz Jakubiak wyznał, że jego stan się pogorszył.
Znany kucharz, Tomasz Jakubiak, jakiś czas temu przyznał, że jego gwałtowny spadek masy ciała wynika z choroby nowotworowej, jaką u niego zdiagnozowano. Początkowymi objawami były bóle brzucha, które skłoniły mężczyznę do wykonania badań obrazowych. Wyniki nie pozostawiały żadnych wątpliwości - nowotwór zlokalizowany w kościach miednicy.
Od tego czasu rozpoczęła się walka z chorobą, w której kucharza wspiera jego żona Anastazja.
To właśnie w sobotnim wydaniu "Dzień Dobry TVN" kobieta wyznała, że Tomaszowi Jakubiakowi doskwierają silne bóle i przyjmuje on co cztery godziny zastrzyki z silnymi lekami przeciwbólowymi.
"Tu nie ma nawet chwili zastanowienia, żeby odpuścić. Trzeba po prostu cały czas iść za ciosem" - mówił o swojej sytuacji Jakubiak.
Tomasz Jakubiak wyjawił, że zdiagnozowano u niego nowotwór jelita i dwunastnicy. Kucharz przyznał, że niestety ma już przerzuty.
- Jest ich niezliczona ilość i w związku z tym zaatakowały mi nogi, plecy - powiedział w nagraniu mężczyzna.
Wyznał także, że jego pobyt w Izraelu ma być skoncentrowany na "uogólnionym leczeniu", które nie będzie opierało się tylko o leczenie raka przewodu pokarmowego.
Rak dwunastnicy występuje niezwykle rzadko, rozwija się w dwunastnicy, czyli początkowym odcinku jelita cienkiego znajdującym się zaraz za żołądkiem. Dwunastnica odgrywa kluczową rolę w trawieniu, ponieważ właśnie tam mieszają się enzymy trawienne z żółcią i sokiem trzustkowym.
Nowotwory jelita cienkiego występują rzadko. W Polsce raka jelita cienkiego rozpoznaje się u blisko 200 osób rocznie. Stanowi 1 proc. ogółu złośliwych nowotworów przewodu pokarmowego. Rak dwunastnicy może przez długi czas nie dawać specyficznych objawów, co utrudnia jego wczesne rozpoznanie.
Objawy, które mogą się pojawić, to:
- ból brzucha, zwłaszcza w górnej części,
- nudności i wymioty,
- utrata apetytu i masy ciała,
- czarne stolce (świadczące o obecności krwi w przewodzie pokarmowym),
- żółtaczka (gdy guz uciska przewody żółciowe),
- anemia (spowodowana krwawieniem).
Rozróżnia się cztery typy raka dwunastnicy:
- Gruczolakorak - jest to najczęstszy rodzaj nowotworu w dwunastnicy.
- Chłoniaki.
- Rak neuroendokrynny - to guz wydzielający hormony, choć bardzo rzadko, może występować w dwunastnicy.
- Mięsaki przewodu pokarmowego (GIST) - nowotwory podścieliskowe, które mogą rozwinąć się w dwunastnicy.
Rokowanie w raku dwunastnicy zależy od stadium wykrycia choroby i możliwości jej całkowitego usunięcia chirurgicznego. Wczesne rozpoznanie daje większe szanse na wyleczenie, ale niestety - nowotwór dwunastnicy często diagnozowany jest w zaawansowanej fazie rozwoju.
Przerzuty komórek nowotworowych do kości to sytuacja, w której nowotwór złośliwy z innego narządu rozprzestrzenia się do tkanki kostnej. Kości są jednym z najczęstszych miejsc przerzutów w zaawansowanych nowotworach.
Najczęściej pojawiają się w kręgosłupie, miednicy, czaszce oraz kościach długich (np. w kości udowej). Przy przerzutach pojawiają się silne bóle kostno-stawowe, obserwuje się podniesiony poziom wapnia, chory może odczuwać osłabienie siły mięśniowej oraz drętwienia.
CZYTAJ TAKŻE:
Winna ponad 80 proc. przypadków raka żołądka. Latami nie daje objawów
Rak jelita grubego daje cztery objawy na długo przed diagnozą. Nie budzą podejrzeń