10 pytań, które zadają sobie sercowcy. Czego absolutnie im nie wolno?

Rytmiczne bicie serca towarzyszy nam w każdej sekundzie naszego życia. Ten wyjątkowy narząd pracuje bez chwili wytchnienia już od pierwszych tygodni życia płodowego aż do śmierci, pompuje nawet 10 tys. litrów krwi w ciągu doby i dostarcza krew do każdej komórki organizmu. Mimo że serce jest niebywale silne, to należy o nie dbać, bo pewne nawyki mogą po pewnym czasie doprowadzić do niewydolności układu krążenia i zabrać cenne lata życia. Dotyczy to szczególnie osób z już rozpoznanymi schorzeniami serca. Nie oznacza to, że trzeba rezygnować ze wszystkich ulubionych aktywności, ale warto jednak wiedzieć, na co można sobie pozwolić, a czego lepiej unikać. Przykładowo, czy wiesz, czy chore serce jest przeciwwskazaniem do latania samolotem? Czy uprawianie sportu jest zakazane? Czy trzeba bezwzględnie odstawić alkohol? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Choroby serca - jakie to choroby?

Choroby serca to tak naprawdę cała bardzo zróżnicowana grupa schorzeń. Zaliczamy do nich zarówno nadciśnienie tętnicze czy hipercholesterolemię, które co prawda nie bolą, ale prowadzą do bardzo groźnych powikłań, jak i niewydolność serca, która to może mocno pogorszyć jakość życia. Niezależnie od tego, na którą chorobę cierpimy, kardiolodzy wyróżniają kilka rzeczy, które wyjątkowo szkodzą na serce. Warto je znać, by cieszyć się długim życiem. 

Reklama

Czy z chorym sercem można latać samolotem?

Mimo że wakacyjny wypoczynek jest bez wątpienia dobry dla samopoczucia, to kwestia transportu w wymarzone kierunki turystyczne wymaga już większej uwagi pod kątem ewentualnych przeciwwskazań zdrowotnych. Osoby z chorym sercem mogą się zastanawiać, czy planując dalszą podróż, wolno im wybrać samolot. Ogólna zasada jest taka, że z tego środka transportu trzeba zrezygnować, gdy towarzyszy nam niestabilna choroba krążenia lub stan po niektórych interwencjach kardiologicznych. Co to dokładnie oznacza? Pod pojęciem niestabilnej choroby należy rozumieć zaostrzenie niewydolności serca, choroby wieńcowej czy arytmii, czyli zwiększenie intensywności objawów w krótkim czasie. Także przebyty zawał i związane z nim leczenie kardiologiczne w ciągu ostatnich tygodni przed podróżą jest przeciwwskazaniem. Jeśli chodzi o przewlekłe schorzenia, dużo zależy od konkretnego przypadku. Planując lot samolotem, warto udać się po poradę do lekarza, który może zalecić dodatkowe środki profilaktyczne, np. noszenie rajstop uciskowych, by zmniejszyć ryzyko powikłań zakrzepowych.

Czy sercowcy mogą sięgać po napoje wysokoprocentowe?

Wbrew obiegowej opinii nie da się wskazać czegoś takiego jak bezpieczna dla zdrowia ilość alkoholu. Alkohol w każdej postaci szkodzi i powinny o tym pamiętać szczególnie osoby z chorobą serca. Dowiedziono bowiem, że regularne spożywanie napojów alkoholowych zwiększa ryzyko licznych powikłań ze strony układu krążenia, a nawet może szybko doprowadzić do przedwczesnej śmierci. Dlatego jednym z podstawowych zaleceń dla sercowców jest zminimalizowanie lub najlepiej całkowite odstawienie alkoholu.

Co ze sportem?

Przewlekłe choroby serca nie są przeciwwskazaniem do aktywności fizycznej, a wręcz przeciwnie - powiedzenie "Ruch to zdrowie" nie wzięło się znikąd, a regularny trening jest jednym ze sposobów leczenia problemów sercowych. Jednakże trzeba zachować ostrożność, bo nie każda dyscyplina sportowa jest bezpieczna. Tu także przyda się porada specjalisty, lekarza lub fizjoterapeuty, który pomoże ustalić odpowiedni plan ćwiczeń. W przypadku zaostrzeń choroby sprawa wygląda trochę inaczej, bo nawet niewielki wysiłek może prowadzić do nasilenia objawów, np. duszności. W takim wypadku lepiej czasowo wstrzymać się od treningów.

Intymne zbliżenia - czy są przeciwwskazane w chorobach serca?

Dobrze kontrolowane i leczone choroby serca nie są przeciwwskazaniem do kontaktów seksualnych. Regularne współżycie bardzo dobrze wpływa na samopoczucie i jakość życia, aczkolwiek sama choroba może obniżyć satysfakcję płynącą z seksu, prowadząc do zaburzeń erekcji czy uciążliwej duszności podczas zbliżeń intymnych. W takich przypadkach warto zadbać o grę wstępną, odpowiednio zmodyfikować nawyki seksualne i być może poszukać wygodniejszych pozycji, w których objawy choroby serca będą mniej odczuwalne.

Ile soli można spożywać?

Nie ulega wątpliwości, że tradycyjna polska dieta obfituje w mocno solone potrawy, a to zdecydowanie nie wpływa dobrze na kondycję serca. WHO zaleca, by ilość spożywanej soli nie przekraczała 5 g w ciągu doby. W praktyce oznacza to jedną małą łyżeczkę. Może to być trudno osiągalne, ale wystarczy zamienić sól na zioła i przyprawy, by cieszyć się smakiem ulubionych dań bez przeciążania układu krążenia.

Czy cukier też jest szkodliwy?

Nadmierne spożycie cukru także niestety nie jest dobre dla układu krążenia. Prowadzi do otyłości, cukrzycy, a te z kolei sprzyjają zawałom i progresji niewydolności serca. Aby ograniczyć cukier, dobrze zmniejszyć ilość wysokoprzetworzonych produktów w diecie. To właśnie w słodkich napojach, batonikach, wypiekach czy jogurtach kryje się najwięcej cukru. Wybranie zdrowszych alternatyw sprawi, że w przyszłości nasze serce odwdzięczy nam się dłuższą i silniejszą pracą.

Energetyki - czy są zakazane przy chorym sercu?

Kardiolodzy nie mają wątpliwości - energetyki zdecydowanie nie sprzyjają sercowcom. Regularne spożywanie napojów energetyzujących zwiększa ryzyko zgonu z powodu powikłań sercowo-naczyniowych. Winna jest nie tylko zawarta w nich kofeina, ale także inne dodatki, które nie są obojętne dla zdrowia.

Czuję się dobrze - czy mogę odstawić leki?

Poprawa stanu zdrowia po wdrożeniu farmakoterapii znaczy, że leki działają i będą wciąż działać, jeśli nie zapomni się o ich regularnym przyjmowaniu. Samodzielna modyfikacja leczenia jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia i nie należy odstawiać żadnych preparatów bez konsultacji z lekarzem, nawet jeśli wydaje nam się, że już jesteśmy zdrowi.

Czy można palić papierosy?

Chyba każdy wie, że palenie papierosów powoduje raka i inne choroby płuc. Ale ich negatywny wpływ na zdrowie wcale nie kończy się na układzie oddechowym. Także osoby z chorym sercem powinny bezwzględnie zrezygnować z wyrobów tytoniowych. Każdy wypalony papieros zwiększa ryzyko powikłań takich jak zawał serca czy udar mózgu.

Jak zdrowie psychiczne wpływa na serce?

Mówi się, że "W zdrowym ciele zdrowy duch", ale ta zależność działa w obie strony. Coraz więcej mówi się o zdrowiu psychicznym i wiadomo, że depresja i przewlekły stres bardzo źle działają na układ krążenia. Jeśli zatem czujesz, że nie dajesz sobie w życiu rady, choroba cię przytłacza, a poziom stresu utrudnia normalne funkcjonowanie, nie bój się skorzystać z fachowej pomocy. Zaburzenia psychiczne można i da się skutecznie leczyć, a specjalistyczna terapia poprawi nie tylko ogólnie pojmowany dobrostan psychiczny, ale też zmniejszy ryzyko powikłań sercowych. 

CZYTAJ TAKŻE:

Co robić, by mieć zdrowe serce? "Złota ósemka" Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Przy nadciśnieniu szkodzą bardziej niż kawa. Trzy zakazane napoje

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: choroby serca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL