Mruki serca - co to jest, czym grożą?

Gdy położysz rękę na gardle, grzbiecie lub brzuchu zadowolonego, mruczącego kota, najprawdopodobniej wyczujesz pod palcami przyjemne wibracje. Okazuje się, że ludzkie serce także potrafi produkować mruki, ale nie jest to taki dobry omen. Czym są mruki sercowe?

Mruki sercowe - co to jest?

Mruki sercowe to wibracyjne drgania, które można wyczuć dotykiem, przykładając dłoń do przedniej ściany klatki piersiowej, na wydechu. U niektórych pacjentów są lepiej wyczuwalne po wysiłku lub podczas zmiany ułożenia ciała. Współwystępują ze szmerami serca, szczególnie bardzo głośnymi, czyli dźwiękami sygnalizującymi nieprawidłowy przepływ krwi i powstają w taki sam sposób jak szmery.

Czy jest się czego bać? W przypadku osób dorosłych taki stan trzeba skonsultować ze specjalistą, bo może oznaczać zakłócenia pracy układu sercowo-naczyniowego. Czego można się spodziewać w gabinecie? Lekarz osłucha serce przy pomocy stetoskopu, w razie potrzeby wykona lub zleci przeprowadzenie dokładniejszych badań - EKG, czyli elektrokardiografię lub/i echokardiografię - UKG.

Reklama

Z czym się wiążą mruki sercowe?

Mruki i szmery w sercu powinny zwracać uwagę osób dorosłych i skłaniać do wykonania pełniejszej diagnostyki. Choćby po to, by uzyskać pewność, że jednak nie dzieje się nic niepokojącego. Nawiasem mówiąc, szmery w sercu (odgłosy wydawane przez przepływającą krew) u dzieci i nastolatków są zjawiskiem normalnym, zwłaszcza po aktywności fizycznej. Z czasem powinny samoistnie zaniknąć. Tylko w bardzo rzadkich przypadkach oznaczają chorobę.

Co mogą oznaczać mruki sercowe u dorosłego? Zwykle zwężenie zastawki aortalnej, ale lista możliwych przyczyn jest dość długa:

  • anemia (poważna, długa, nieleczona anemia obciąża serce),
  • nadczynność tarczycy (zaburzenia pracy serca są charakterystycznym objawem tej jednostki chorobowej),
  • zespół Da Costy (zespół wysiłkowy), 
  • tętniak łuku tętnicy głównej,
  • wrodzone zwężenie tętnicy płucnej,
  • niedomykalność zastawek półksiężycowych tętnicy głównej,
  • rozszerzenie tętnicy głównej,
  • zgrubienie zastawek tętnicy głównej, 
  • przetrwały przewód tętniczy Botalla,
  • zwężenie zastawki pnia płucnego,
  • zwężenie lewego ujścia tętniczego.

W poszczególnych przypadkach wspomnianych wyżej nieprawidłowości, mruki (skurczowe, rozkurczowe lub skurczowo-rozkurczowe) można wyczuć w różnych punktach. Kardiolog bada ich obecność palpacyjnie, łącząc miejsce ich występowania z możliwą przyczyną i zwykle celem postawienia diagnozy zleca kolejne badania. Wibracje nie są wyczuwalne stale, pojawiają się w określonych momentach pracy serca. Sam mruk koci nie jest chorobą, a symptomem innych nieprawidłowości.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: serce | kardiologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL