Niedawno Matthew Perry, teraz Gabriel Seweryn. Czym jest nagłe zatrzymanie krążenia?

Końcem października świat obiegła informacja o śmierci aktora Matthew Perry'ego, znanego z serialu "Przyjaciele". W miniony wtorek media w Polsce podały, że Gabriel Seweryn – znany projektant mody i uczestnik reality show "Królowe życia" - zmarł w głogowskim szpitalu, do którego trafił z silnym bólem w klatce piersiowej. U obu mężczyzn śmierć nastąpiła w wyniku nagłego zatrzymania krążenia. Co właściwie oznacza to określenie i czym różni się od zawału mięśnia sercowego?

Zmarli z powodu nagłego zatrzymania krążenia

Matthew Perry, odtwórca roli Chandlera Binga w kultowym serialu "Przyjaciele", został znaleziony w jaccuzi, w swoim domu. Chociaż wciąż nie została podana oficjalna przyczyna zgonu, ponieważ po sekcji zwłok nadal nie ma wyników badań toksykologicznych, nieoficjalnie mówi się o śmierci z powodu nagłego zatrzymania krążenia.

Matthew Perry zmarł 28 października 2023 roku w Los Angeles, w wieku 54 lat.

Gabriel Seweryn, zwany także Versace z Głogowa, to znany projektant mody oraz uczestnik popularnego reality show "Królowe życia". We wtorek, 28 listopada, w sieci pojawiło się nagranie projektanta, na którym widać, że mężczyzna trzyma się na klatkę piersiową i krzyczy, "że go dusi i umrze". Do mężczyzny zostało wezwane pogotowie, jednak - jak wyniki z oświadczenia Legnickiego Pogotowia Ratunkowego - ratownicy nie mogli udzielić pomocy, ponieważ pacjent oraz inne osoby obecne na miejscu wezwania, zachowywały się agresywnie w stosunku do medyków. W oczekiwaniu na patrol policji, Gabriel Seweryn wraz z partnerem postanowili udać się szpitalnego oddziału ratunkowego taksówką.

Reklama

Mężczyzna został przyjęty do oddziału z silnymi bólami w klatce piersiowej oraz dusznościami. Wykonano niezbędne badania oraz podano mu leki. Po około dwóch godzinach u Gabriela Seweryna doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Pomimo długiej reanimacji, życia pacjenta nie udało się uratować.

Gabriel Seweryn zmarł 28 listopada 2028 roku w Głogowie, w wieku 56 lat.

Nagłe zatrzymanie krążenia - czym jest? Jak je rozpoznać?

Nagłe zatrzymanie krążenia to nieoczekiwane ustanie funkcji serca, nie zawsze polegające na jego całkowitym zatrzymaniu. Do NZK może dojść w przebiegu czterech mechanizmów:

  •   asystolii,
  •   PEA (czynności elektrycznej serca bez tętna),
  •   migotania komór,
  •   częstoskurczu komorowego bez tętna.

We wszystkich czterech mechanizmach dochodzi albo do całkowitego ustania pracy serca, albo do nieefektywnej pracy, która powoduje zatrzymanie pracy całego układu krążeniowego. Nagłe zatrzymanie krążenia może mieć swoją pierwotną lub wtórną przyczynę.

Za pierwotne przyczyny zatrzymania krążenia uznaje się ostre zespoły wieńcowe, w tym przede wszystkim zawał mięśnia sercowego, ale także wady zastawek serca, kardiomiopatie, zespół WPW lub rozwarstwienie tętniaka aorty.

Wtórne przyczyny nagłego zatrzymania krążenia wynikają zazwyczaj z innych zaburzeń niż kardiologiczne i zalicza się do nich tzw. 4H i 4T:

4H

  • hipoksja - niedotlenienie, do którego może dojść na skutek utonięcia czy powieszenia,
  • hipowolemia - to nadmierna utrata krwi na skutek masywnego krwotoku np. po urazie,
  • hipo/hiperkaliemia - zaburzenie wewnątrz organizmu spowodowane zbyt niskim lub wysokim stężeniem potasu we krwi,
  • hipotermia - nadmierne narażenie na działanie niskich temperatur,

4T

  • tamponada osierdzia - na skutek urazu dochodzi do przedostania się krwi do jamy osierdzia, co utrudnia pracę mięśnia sercowego,
  • toksyny - do zatrzymania krążenia dochodzi na skutek działania toksyn lub trucizn,
  • odma prężna - to uszkodzenie jamy opłucnowej, które uniemożliwia prawidłową pracę płuc,
  • zaburzenia zakrzepowo-zatorowe - na skutek zatoru tętnicy płucnej dochodzi do niewydolności serca.

NZK nie zawsze spowodowane jest zawałem

Powyższe, potencjalnie odwracalne przyczyny zatrzymania krążenia, nie zawsze są zatem wynikiem problemów kardiologicznych. Do zatrzymania akcji serca może dojść na skutek czynników zewnętrznych, ale także po spożyciu alkoholu, substancji odurzających, zatruciu toksynami czy w wyniku zaburzeń elektrolitowych.

Zawał mięśnia sercowego czy inne zespoły wieńcowe lub powikłania chorób kardiologicznych nie zawsze z kolei prowadzą do nagłego zatrzymania krążenia. W przypadku zawału u pacjenta pojawiają się zazwyczaj charakterystyczne objawy:

  • blada, spocona skóra,
  • lęk przed śmiercią,
  • ból w klatce piersiowej,
  • duszność,
  • nadmierna potliwość,
  • atak paniki,
  • ogólne osłabienie.

Szybka interwencja medyczna oraz współpraca pacjenta mogą sprawić, że u chorego nie dojdzie do zatrzymania krążenia, a wdrożone leczenie farmakologiczne i chirurgiczne ograniczą uszkodzenie mięśnia sercowego i pozwolą pacjentowi wrócić do zdrowia.

Czym jest zawał mięśnia sercowego?

Zawał mięśnia sercowego należy do ostrego zespołu wieńcowego, w przebiegu którego dochodzi do zwężenia lub zamknięcia światła tętnicy doprowadzającej krew do serca. Za zwężenie lub zamknięcie naczynia odpowiada blaszka miażdżycowa, która po oderwaniu od ściany tętnicy, blokuje przepływ krwi. Nie zawsze jest to związane z ustaniem akcji serca, zwłaszcza u osób starszych, u których tworzy się tzw. "krążenie oboczne", a zamknięcie jednego naczynia sprawia, że krew dopływa innymi.

Leczeniem zawału serca jest zastosowanie farmakoterapii oraz chirurgiczne udrożnienie tętnic, tzw. angioplastyka tętnic wieńcowych. Zawał jest zatem jedną z potencjalnych przyczyn nagłego zatrzymania krążenia, jednak nie są to tożsame określenia.

NZK u coraz młodszych pacjentów

Do nagłego zatrzymania krążenia rocznie dochodzi u prawie połowy miliona Europejczyków. U większości tych pacjentów NZK występuje w warunkach pozaszpitalnych: domu, zakładzie pracy czy miejscu publicznym. W Polsce z powodu NZK co roku umiera 40 tys. osób.

Statystyki są jednak bezlitosne: tylko u 1 na 5 osób z NZK podejmowana jest resuscytacja krążeniowo-oddechowa, która jako jedyna zwiększa szansę pacjenta na przeżycie. Brak reakcji w ciągu 3 minut od zatrzymania akcji serca sprawia, że dochodzi do niedotlenienia mózgu, a następnie do śmierci poszkodowanego. Kluczem do wzrostu przeżywalności osób z NZK jest jego umiejętne rozpoznanie przez przypadkowych świadków zdarzenia, a następnie niezwłoczne przystąpienie do udzielenia pierwszej pomocy.

CZYTAJ TAKŻE:

Plaga XXI wieku. Czym jest niewydolność serca?

Objawy "cichego zawału" łatwo przeoczyć. Skąd wiedzieć, że się go miało?

Niebezpieczna zakrzepica żył głębokich. Jeden objaw nasila się w nocy

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL