Nitrogliceryna pod język. Lek na serce może być niebezpieczny

Wielu pacjentów cierpiących na chorobę niedokrwienną serca nagłe ataki dławicy piersiowej przerywa, stosując nitroglicerynę pod język. Ma ona za zadanie przerwać ból i ucisk w klatce piersiowej, jaki może pojawiać się w tej chorobie. Nitrogliceryna może przynieść jednak wiele skutków niepożądanych i są one spowodowane używaniem samego leku. Co trzeba wiedzieć, stosując nitroglicerynę i jakie może przynieść skutki uboczne?

Nitrogliceryna. Czym jest?

Nitrogliceryna, a dokładnie triazotan glicerolu, jest substancją czynną popularnego leku, który jest stosowany w chorobie niedokrwiennej serca. Nitrogliceryna działa szybko - już po minucie rozszerza naczynia krwionośne, przerywając ból wieńcowy. Zwiększa napływ krwi do mięśnia sercowego oraz rozszerza naczynia żylne, zmniejszając obciążenie serca, a tym samym jego zapotrzebowanie na krew i tlen.

Czytaj więcej: Dusznica bolesna

Reklama

Nitrogliceryna. Kto ją stosuje?

Nitrogliceryna jest lekiem stosowanym przez osoby chorujące na dławicę piersiową. Jest to choroba niedokrwienna serca, która wywołuje silny ból w klatce piersiowej na skutek zwężenia tętnic wieńcowych i niedocierania odpowiedniej ilości tlenu do mięśnia sercowego. Objawy nasilają się głównie po wysiłku fizycznym, w stanie wzmożonego stresu i jest ona spowodowana najczęściej miażdżycą tętnic wieńcowych.

W przypadku silnego bólu pacjent stosuje nitroglicerynę, najczęściej w formie aerozolu, dozując odpowiednią dawkę pod język. Nitrogliceryna działa bardzo szybko, bo już w pierwszej minucie i natychmiastowo przerywa ból w klatce piersiowej.

Nitrogliceryna i jej niebezpieczne działanie

Nitrogliceryna stosowana u pacjentów z chorobami kardiologicznymi, zazwyczaj ma postać aerozolu. Jedno "psiknięcie" zawiera w sobie dawkę 0,4 mg triazotanu glicerolu. 

Mało kto jednak wie, że jeśli pierwsza dawka jest niewystarczająca, by przerwać ból, kolejną dawkę można zażyć dopiero po upływie pięciu minut! Łącznie można zastosować trzy aplikacje leku, a jeśli objawy nie ustępują - należy wezwać pogotowie ratunkowe. Bardzo dużym i powielanym błędem przez chorych jest jednorazowe zastosowanie kilku dawek naraz. Zbyt duża podać nitrogliceryny w krótkim czasie wywołuje niepożądane skutki.

Przedawkowanie lub zbyt szybkie zażycie nitrogliceryny niesie poważne konsekwencje. Do najczęstszych skutków ubocznych należy:

  • zasłabnięcie,
  • omdlenie wraz z utratą przytomności,
  • gwałtowny spadek ciśnienia krwi,
  • silne zawroty głowy.

Jak stosować nitroglicerynę?

Jedna z najważniejszych informacji, dotycząca leku, jasno wskazuje, że lek należy zawsze aplikować w pozycji siedzącej lub leżącej. Z uwagi na możliwe i częste działania niepożądane - chory może omdleć, stracić równowagę i przewrócić się, doznając dodatkowo niebezpiecznego urazu, np. głowy. 

Pacjenci bardzo często pomijają tę kwestię, a stosowanie nitrogliceryny w kościele, na zakupach czy w trakcie spaceru nie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku ataku dławicy piersiowej. 

CZYTAJ TAKŻE:

Czy można przejść zawał serca i o tym nie wiedzieć?

Udar po przebudzeniu. Jak go rozpoznać?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: bóle w klatce piersiowej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL