Odśnieżanie śmiertelnie groźne dla sercowców. Amerykańska organizacja ostrzega
Nawet tak prozaiczna czynność jak odśnieżanie może być groźna dla naszego zdrowia. Ostrożność powinni zachować przede wszystkim sercowcy. Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association) ostrzega: odśnieżanie może spowodować zawał serca lub doprowadzić do nagłego zatrzymania akcji serca.
Jak przypomina USA Today, w recenzowanym badaniu, którego wyniki opublikowano w 2010 r., ujawniono, że w latach 1990-2006 prawie 200 tys. osób w Stanach Zjednoczonych trafiło na izbę przyjęć z powodu incydentów związanych z odśnieżaniem. Średnio to ok. 11 500 osób rocznie. Urazy tkanek miękkich stanowiły ponad połowę (54,7 proc.) wszystkich przypadków, a urazy dolnej części pleców nieco ponad jedną trzecią (34,3 proc.). Eksperci zwracają uwagę, że odśnieżanie może również powodować problemy sercowo-naczyniowe. "W 17-letnim badaniu odnotowano 1647 zgonów, z których wszystkie były związane z sercem" - zaznacza amerykański dziennik. Lekarze utrzymują, że rocznie w USA w związku z odśnieżaniem umiera kilkaset osób.
Nie bez powodu, co roku, w okresie zimowym, Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association) przypomina o zagrożeniach, które wiążą się z wykonywaniem tej, wydawałoby się, błahej czynności.
Niektóre osoby powinny unikać zimą nagłego wysiłku, w tym właśnie odśnieżania. Nawet chodzenie po ciężkim, mokrym śniegu lub zaspach śnieżnych może nadwyrężyć ich serce. Ich, czyli kogo? Chodzi przede wszystkim o osoby w średnim wieku i starsze (wiele zależy jednak od stanu zdrowia i przebytych chorób), osoby obarczone ryzykiem sercowo-naczyniowym, czyli prowadzące siedzący tryb życia, otyłe, osoby obecnie lub w przeszłości palące papierosy, osoby mające cukrzycę, z wysokim ciśnieniem krwi, a także wysokim poziomem cholesterolu. Czynności te nie są też oczywiście wskazane dla osób, które przeszły zawał serca lub udar, a także, które są po operacji wszczepienia bajpasów lub angioplastyce naczyń wieńcowych. Odśnieżania powinny unikać także osoby z historią chorób serca w rodzinie.
"Odgarnianie śniegu to bardzo uciążliwe zajęcie, tym bardziej, że niskie temperatury wywierają wpływ na organizm, powodując wzrost ciśnienia krwi przy jednoczesnym zwężaniu się tętnic wieńcowych" - zwraca uwagę dr Barry Franklin z Oakland University William Beaumont School of Medicine w Royal Oak w stanie Michigan, cytowany w komunikacie Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Jak zaznacza, to idealne warunki do wystąpienia ostrych incydentów sercowych, m.in. zawału serca.
Jedno z recenzowanych badań wykazało, że odgarnianie śniegu i bieganie na bieżni generowały mniej więcej takie samo tętno w grupie młodych dorosłych mężczyzn. W grupie odśnieżających osób gwałtowne wzrosty były obserwowane już po dwóch minutach od rozpoczęcia wykonywania tej czynności. Odśnieżanie powodowało też wyższe skurczowe ciśnienie krwi.
Zdaniem badaczy niebezpieczne dla zdrowia może być nawet używanie automatycznych urządzeń do odśnieżania.
Eksperci opracowali listę praktycznych wskazówek, które mają czynić odśnieżanie bezpieczniejszym dla zdrowia.
Osoby podejmujące się odśnieżania powinny robić sobie częste przerwy, by nie przeciążać serca. W tym czasie należy zwrócić szczególną uwagę na samopoczucie i sygnały, które może wysyłać ciało. Jak się podkreśla, bezpieczniejsze jest podnoszenie mniejszych ilości śniegu, niż dźwiganie ciężkich łopat. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zwyczajne odgarnianie śniegu na boki. Podczas odśnieżania należy ograniczyć wdychanie zimnego powietrza.
Przed ruszeniem z łopatą na śnieg, ale też tuż po zakończeniu odśnieżania, nie powinno się jeść obfitego posiłku - spożywanie dużych porcji pokarmu może dodatkowo obciążyć serce. Nie należy też w tym czasie spożywać napojów alkoholowych.
Ważnym elementem podczas odśnieżania jest ubiór. Należy ubrać się ciepło i warstwowo. Dobrym pomysłem będzie bielizna termoaktywna. Nie można zapomnieć o czapce - bez niej tracimy kilkanaście procent ciepła.
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących sygnałów należy natychmiast wezwać pomoc. Przypomnijmy, że do objawów zawału serca należą: ucisk i ból w klatce piersiowej, duszności, kołatanie serca, nudności czy zimne poty (więcej informacji na temat typowych symptomów zawału znajdziesz TUTAJ). Przed podejmowaniem się forsownych czynności na zimnie najlepiej skonsultować się z lekarzem.
CZYTAJ TAKŻE:
Hartowanie - jak robić to zdrowo? Oto najlepsze sposoby