U Tomasza Lisa stwierdzono „dziurę w sercu”. Tak objawia się ubytek przegrody międzyprzedsionkowej

Tomasz Lis od 13 października przebywa w szpitalu, do którego trafił po czwartym już, przebytym udarze mózgu. Dziennikarz wciąż nie wyszedł do domu, a dodatkowo pojawiły się u niego inne kłopoty ze zdrowiem, o czym poinformował w mediach społecznościowych. Przyczyną jego dalszej hospitalizacji jest „dziura w sercu”, którą wykryli lekarze. Czym jest ta przypadłość, jakie daje objawy i czy można ją wyleczyć?

Tomasz Lis w szpitalu po udarze

13 października Tomasz Lis na swoim koncie społecznościowym zamieścił informację, że przebywa na "erce" neurologicznej z powodu kolejnego udaru mózgu. U 56-latka to czwarty raz, kiedy doszło do zamknięcia światła tętnicy mózgowej i ponownie miało to miejsce po tym, jak dziennikarz wziął udział w maratonie, tym razem w Chicago.

Rokowania mężczyzny nie były pewne i jak sam napisał, w nocy, kiedy dostał udaru, lekarze nie byli pewni, czy przeżyje. Do tej pory dziennikarz nie opuścił szpitala, ponieważ zdiagnozowano u niego kolejną chorobę, którą sam nazwał "dziurą w sercu".

Reklama

Czym jest "dziura w sercu"?

Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej (ASD) to wrodzona wada serca, która potocznie nazywana jest "dziurą w sercu". Na etapie życia płodowego serce składa się jednej jamy przedsionkowej, a następnie dochodzi do oddzielania dwóch przedsionków jedną przegrodą między nimi. Początkowo jednak przedsionki połączone są otworem owalnym, który pozwala na krążenie krwi w mięśniu sercowym nienarodzonego dziecka. W trakcie porodu dochodzi do zwiększenia ciśnienia w lewym przedsionku serca, a otwór owalny ulega całkowitemu zamknięciu. W ten sposób serce dzieli się na dwa przedsionki oraz dwie komory.

Jeśli nie dojdzie do samoistnego zamknięcia otworu owalnego, w przegrodzie międzyprzedsionkowej pojawia się ubytek.

Objawy ubytku przegrody międzyprzedsionkowej

Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej rzadko wykrywany jest na wczesnym etapie życia, ponieważ nie daje on żadnych objawów. Wada najczęściej diagnozowana jest u osób dorosłych, częściej u kobiet niż mężczyzn.

Z powodu ubytku w przegrodzie, dochodzi do mieszania się krwi żylnej z tętniczą, powodując tym samym zwiększenie powrotu żylnego do prawej komory. Z czasem mogą wystąpić objawy, które wskazują na chorobę serca oraz niewydolność krążenia.

Do najczęstszych objawów ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej zalicza się:

  • szybszą męczliwość,
  • duszność wysiłkowa,
  • uczucie kołatania serca,
  • częste infekcje dróg oddechowych.

Diagnozowanie ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej

Aby wada serca mogła zostać wykryta, konieczne jest wykonanie odpowiednich badań serca. Jeżeli ubytek jest duży, lekarz w trakcie osłuchiwania serca może stwierdzić rozdwojenie II tonu serca lub szmer nad sercem, jeśli wada jest już rozwinięta.

Kluczowym badaniem jest wykonanie tzw. echo serca, na podstawie którego lekarz jest w stanie ocenić budowę serca oraz przepływy krwi w przedsionkach oraz komorach, a także pracę zastawek.

Jak leczyć "dziurę w sercu"?

Leczenie chirurgiczne nie zawsze jest wskazane w przypadku tej wady serca, dużo zależy bowiem od ogólnego stanu pacjenta oraz objawów, jakie odczuwa.

W leczeniu ubytku przegrody międzyprzedsionkowej kardiolog może zdecydować się na wdrożenie leków antyarytmicznych oraz przeciwzakrzepowych.

Aby skorygować całkowicie wadę oraz objawy, jakie jej towarzyszą - konieczna może być interwencja chirurgiczna, w trakcie której zamyka się powstały ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej.

Zabieg jest bezwzględnie wskazany u pacjentów, u których dochodzi do dużego przecieku krwi między przedsionkami, u których zdiagnozowano duży przepływ płucny i uwidoczniono przerost prawej komory serca.


CZYTAJ TAKŻE: 

Stan przedzawałowy nie istnieje. O czym świadczą objawy?

Niewydolność serca to plaga XXI wieku

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL