Wybierz schody zamiast windy. Tak sprawdzisz, w jakim stanie jest twoje serce

Hiszpańscy kardiolodzy przekonują, że wystarczy prosty test, by sprawdzić, czy nasze serce działa, jak należy. Do jego wykonania potrzebujesz schodów (prowadzących przynajmniej na czwarte piętro), zegarka (czas ma kluczowe znaczenie) oraz oczywiście chęci.

"Test schodów". Masz minutę

O "teście schodów" usłyszeliśmy po raz pierwszy pod koniec 2020 roku podczas EACVI - Best of Imaging 2020 - internetowego wydarzenia zorganizowanego przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne. Naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego A Coruña, jednego z największych ośrodków medycznych w Hiszpanii, przedstawili wtedy wyniki badań dotyczących pracy serca, których celem było znalezienie prostej i niedrogiej metody, za pomocą której każdy, w warunkach domowych, mógłby dokonać wstępnej oceny działania narządu. 

Po przeprowadzeniu testów badacze ustalili, że pokonanie 60 stopni (czterech pięter) w ciągu jednej minuty jest oznaką dobrego zdrowia serca. Dłuższy czas potrzebny na pokonanie kolejnych stopni wiąże się z wyższym ryzykiem późniejszych problemów kardiologicznych.

Reklama

"Test schodowy to łatwy sposób na sprawdzenie zdrowia serca" - zaznacza autor badania dr Jesús Peteiro, kardiolog ze Szpitala Uniwersyteckiego A Coruña, cytowany m.in. przez "Science Daily". "Jeśli pokonanie czterech kondygnacji schodów zajmuje ci więcej niż półtorej minuty, twoje zdrowie jest nieoptymalne i dobrym pomysłem byłoby skonsultowanie się z lekarzem" - podkreśla.

Przebieg badania

W badaniu przeprowadzonym przez hiszpańskich kardiologów udział wzięło 165 osób, które zostały skierowane na próbę wysiłkową z powodu rozpoznanej lub podejrzewanej choroby wieńcowej. Wyniki uzyskane podczas testów wysiłkowych w laboratorium porównano z wynikami otrzymanymi podczas codziennej aktywności - w tym przypadku było to wchodzenie po schodach.

Każdy z uczestników badania najpierw chodził lub biegał na bieżni aż do wyczerpania. Ich wydolność wysiłkową mierzono jako ekwiwalenty metaboliczne (w skrócie MET; używany jest on do oceny intensywności wysiłku fizycznego). Po okresie odpoczynku badana grupa wspięła się po czterech kondygnacjach schodów w szybkim tempie, ale nie biegając. Ponownie zmierzono MET.

Jak czytamy, uczestnicy, którzy weszli po schodach w mniej niż 40 do 45 sekund, osiągnęli ponad 9 do 10 MET. Zaznaczyć trzeba, że wcześniejsze badania wykazały, że osiągnięcie 10 MET podczas testu wysiłkowego wiąże się z niską śmiertelnością spowodowaną dolegliwościami ze strony serca (1 proc. lub mniej rocznie albo 10 proc. w ciągu 10 lat).

Nie wszystkim poszło jednak tak dobrze. Niektórym pokonanie czterech pięter zajęło 1,5 minuty lub dłużej. Tym samym osiągnęli mniej niż 8 MET, co przekłada się na przewidywaną śmiertelność na poziomie 2 do 4 proc. rocznie lub 30 proc. w ciągu 10 lat.

U 58 proc. uczestników badania, którzy weszli po schodach w ciągu 90 sekund, test na bieżni wykazał nieprawidłową czynność serca. Osoby, którym pokonanie czterech pięter zajęło 60 sekund lub mniej, a u których test na bieżni wykazał nieprawidłową czynność serca, stanowili 32 proc. badanych.

Według cytowanego wyżej dr Peteiro związek między czasem potrzebnym na wchodzenie po schodach a zdolnością wysiłkową byłby porównywalny w zdrowej populacji.

Kardiolodzy zgodnie jednak podkreślają, że "test schodów" nie powinien zastąpić regularnych badań kontrolnych u specjalistów.

Izabela Rzepecka

Polecamy również: 

Dziewięć sposobów na uniknięcie zawału

Wystarczy szklanka dziennie. Serce ci podziękuje

To najgorsze produkty dla serca. Unikaj ich! 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: serce | zdrowe serce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Popularne