19-latek z Chin najmłodszą osobą z chorobą Alzheimera. Jego przypadek jest nietypowy

19-latek z Chin, jak podejrzewają tamtejsi naukowcy, jest najmłodszą osobą na świecie, u której wykryto chorobę Alzheimera. Pierwsze objawy choroby pojawiły się u niego w wieku 17 lat - zaczęło się od trudności z koncentracją, z czasem doszły do tego problemy z pamięcią. W krótkim czasie mocno przybrały na sile, dlatego musiał zrezygnować z nauki. Nie był w stanie nie tylko odrobić pracy domowej, ale też wrócić ze szkoły do domu. Nietypowy przypadek, choć trzeba zaznaczyć, że choroba Alzheimera diagnozowana jest również u osób młodych, opisano w "Journal for Alzheimer's Disease".

Choroba Alzheimera atakuje też młodych

Choroba Alzheimera jest nieodwracalną, postępującą chorobą zwyrodnieniową mózgu. Potrafi przez długi czas rozwijać się niezauważenie. Stopniowo niszczy neurony, wpływając na pamięć, zdolność myślenia, zachowanie i możliwość wykonywania najprostszych czynności.

Alzheimer najczęściej dotyczy osób po 65. roku życia, ale chorują też osoby znacznie młodsze. Pewien 19-latek z Chin został właśnie uznany za najmłodszą osobę na świecie z chorobą Alzheimera. Zdaniem naukowców to kolejny przypadek, który może obalić powszechne przekonanie, że zaburzenia funkcji poznawczych rzadko występują u młodych ludzi.

Reklama

Gdy choroba Alzheimera dotyka osoby poniżej 65. roku życia, określa się ją chorobą Alzheimera o wczesnym początku. Zwykle podłożem choroby o wczesnym początku są zaburzenia genetyczne. Najczęściej powodowana jest ona mutacjami w genach preseniliny 1 (PSEN1), preseniliny 2 (PSEN2), genie prekursora beta-amyloidu (APP) lub zaburzeniami genu dla ApoE.

19-latek z chorobą Alzheimera. Jakie miał objawy?

Przypadek 19-latka z Chin został szczegółowo opisany w ostatnim numerze "Journal for Alzheimer's Disease". Za nim historię podało wiele mediów, w tym m.in. "South China Morning Post".

U młodego mężczyzny na dwa lata przed konsultacją w szpitalu pojawiły się trudności z koncentracją. Rok później miał już zaburzenia pamięci krótkotrwałej. Nie pamiętał wydarzeń z poprzedniego dnia ani miejsc, w których przechowywał swoje rzeczy. Miał trudności z czytaniem, a jego reakcje były opóźnione.

Jego pamięć stopniowo ulegała pogorszeniu. Często gubił rzeczy osobiste, nie pamiętał, czy jadł, czy nie, nie mógł odrabiać pracy domowej, nie był w stanie sam wrócić po lekcjach do domu. Gubił drogę. W końcu musiał zrezygnować ze szkoły. Wcześniej osiągał ponadprzeciętne wyniki w nauce.

U młodego pacjenta lekarze wykluczyli inne możliwe przyczyny upośledzenia funkcji poznawczych. Wykonali liczne badania, w tym badania obrazowe, i doszli do wniosku, że spełnia on kryteria choroby Alzheimera.

Tym, co czyni przypadek 19-latka z Chin bardzo zagadkowym, jest fakt, że u niemal wszystkich pacjentów poniżej 30. roku życia, u których zdiagnozowano wczesną postać choroby Alzheimera, stwierdzono patologiczne mutacje genów, a u niego nie zidentyfikowano żadnych znanych mutacji genetycznych. Nikt w jego rodzinie wcześniej nie chorował. Wykluczono też infekcje i inne choroby.

"To najmłodszy przypadek, jaki kiedykolwiek zgłoszono, spełniający kryteria diagnostyczne prawdopodobnej choroby Alzheimera bez rozpoznanych mutacji genetycznych" - zwrócili uwagę autorzy pracy opublikowanej w "Journal for Alzheimer's Disease".

Wcześniej najmłodszym pacjentem, u które zdiagnozowano chorobę Alzheimera, był 21-latek. W przeciwieństwie do 19-latka z Chin był on jednak nosicielem mutacji genu, o której wiadomo, że jest związana z tą chorobą.

Badacze: Demencja może dotyczyć osób w każdym wieku

George Perry, profesor z Uniwersytetu Teksańskiego w San Antonio, redaktor naczelny "Journal of Alzheimer’s Disease", który nie brał udziału w badaniu, zaznacza, że potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, czy choroba Alzheimera, podobnie jak demencja, u młodzieży staje się coraz bardziej powszechna. Wskazuje, że dowody neuropatologiczne rzucą dalsze światło na ten przypadek i jego związek z chorobą Alzheimera.

"Ten przypadek zwraca uwagę na heterogeniczny charakter demencji, która może dotyczyć osób w każdym wieku" - cytuje słowa prof. Perry’ego "South China Morning Post". "Znalezienie 19-latka z prawdopodobną chorobą Alzheimera przenosi problem z początku wieku średniego (obecna koncepcja) do wczesnej dorosłości" - stwierdził. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Nie tylko choroba Alzheimera. Jakie choroby mogą powodować problemy z pamięcią? 

Przezroczysty implant do oka pozwoli wcześnie wykryć Alzheimera

Odkrył "chorobę zapominania". Czy świat pamięta o Aloisie Alzheimerze?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: choroba Alzheimera | objawy alzheimera
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL