Nie tylko covid! Poznaj pięć chorób, które powodują utratę węchu

Utrata węchu to nieprzyjemny objaw, który najczęściej związany jest z katarem lub chorobami zatok. Zdarza się jednak, że problemy z węchem łączą się także z innymi - znacznie poważniejszymi - schorzeniami. Najpowszechniejszym przykładem jest koronawirus. Utrata powonienia dotyczyć mogła nawet 90 proc. chorych na pierwotny wariant COVID-19. Takich przykładów jest jednak znacznie więcej. Poniżej przedstawiamy pięć chorób, które powodują utratę węchu.

Utrata węchu zwykle kojarzona jest z infekcjami dróg oddechowych oraz katarem. Często towarzyszy również chorobom zatok. Inną przyczyną mogą być urazy mechaniczne nosa lub głowy oraz uszkodzenia nerwów węchowych np. podczas operacji. Kolejną grupą pacjentów, która może mieć problemy z węchem, są osoby narażone na toksyczne chemikalia, m.in. pestycydy czy szkodliwe rozpuszczalniki. Wraz z pojawieniem się koronawirusa utrata węchu łączona była także z COVID-19. Ansomia, czyli utrata węchu, może wiązać się jednak także z innymi chorobami. Poniżej przedstawiamy 5 takich schorzeń.

Utrata węchu a choroba Alzheimera

Jedną z możliwych przyczyn utraty węchu jest choroba Alzheimera. Zdarza się, że objaw ten pojawia się nawet w fazie przedklinicznej, dlatego w przypadku wystąpienia u seniorów problemów z węchem, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. 

Związek pomiędzy chorobą Alzheimera a utratą węchu jakiś czas temu zainteresował naukowców z Kliniki Mayo w stanie Minesota. Z przeprowadzonego przez nich badania wynikać może, że u chorych dochodzi do pogorszenia funkcjonowania obszarów mózgu, które odpowiedzialne są za rozróżnianie zapachów. Chodzić może o m.in. zwyrodnienia układu nerwowego w opuszce węchowej.

Reklama

Utrata węchu a choroba Parkinsona

Utrata węchu wystąpić może również w przebiegu choroby Parkinsona. Szacuje się, że problem ten dotyczyć może nawet 90 proc. pacjentów.

Warto pamiętać, że problemy z węchem są zazwyczaj objawem, który pojawia się w początkowej fazie choroby. Zdarza się, że objawy ruchowe (m.in. problemy z poruszaniem się, problemy z równowagą czy zmiana postawy ciała) pojawiają się dopiero kilka lat później. Więcej o objawach choroby Parkinsona przeczytasz TUTAJ. 

Utrata węchu a stwardnienie rozsiane

Inną chorobą, której towarzyszyć może ansomia jest stwardnienie rozsiane. Wynika to z uszkodzenia nerwów poprzez własny układ odpornościowy.

Podobnie jak w przypadku choroby Alzheimera i choroby Parkinsona, tak i w przebiegu stwardnienia rozsianego problemy z węchem pojawić się mogą w początkowej fazie choroby. U chorych wystąpić może zarówno utrata węchu, jak i jego osłabienie lub wręcz przeciwnie - zintensyfikowanie.

Utrata węchu a zaburzenia psychiczne

Badanie przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu w Dreźnie pokazało, że w przebiegu depresji dochodzić może do zmniejszenia części mózgu odpowiedzialnej za odczuwanie zapachów - opuszki węchowej. U chorych opuszka była nawet 15 proc. mniejsza. Problemy z węchem występują również w przebiegu schizofrenii. W tym przypadku jednak zazwyczaj dochodzi do omamów węchowych lub zintensyfikowania w odczuwaniu zapachów.

Utrata węchu a guzy mózgu

Utrata węchu wystąpić może m.in. w przypadku guzów płata czołowego oraz tętniaka tętnicy przedniej mózgu. W pierwszym przypadku wiąże się to z uszkodzeniem nerwów przewodzących wrażenia zmysłowe, co skutkować może także innymi objawami np. problemami ze wzrokiem. Z kolei u chorych z tętniakiem objaw ten pojawić się może w zaawansowanej fazie choroby, gdy guz jest stosunkowo duży i powoduje ucisk na nerw węchowy. 


Czytaj także:

Skacząca powieka - o czym świadczy?
Dramat ozdrowieńców. Ten objaw ujawnia się po wielu miesiącach

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: Parkinson | Alzheimer | COVID-19
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL