To nie jest zwykły ból głowy. Dorocie Wellman migrena uniemożliwia codzienne funkcjonowanie

Pojawia się nagle i sprawia, że chorzy mają problemy z koncentracją, wzrokiem, a czasami nawet i mową. Ból jest obezwładniający na tyle, że nie pozwala wstać z łóżka i wykonywać codziennych czynności. Przyczyny migreny nie są do końca poznane i nie istnieje jeden skuteczny lek na jej pokonanie, o czym w wywiadach mówiła także Dorota Wellman - znana dziennikarka i prezenterka telewizyjna. Jak objawia się migrena i co może ją wywołać?

Migrena to nie jest zwykły ból głowy. Tabletki nie działają

Migrena klasyfikowana jest jako choroba przewlekła, której objawem są napadowe bóle głowy z współistniejącymi symptomami neurologicznymi. Szacuje się, że w Polsce na migrenę cierpi 8 proc. populacji, z czego większość stanowią kobiety. Do tej pory nie ustalono dokładnej przyczyny, która może odpowiadać za migrenowe bóle głowy. Ponadto leczenie bólu jest niezwykle trudne, bowiem większość pacjentów nie reaguje na popularne środki przeciwbólowe. 

O tym, jak uciążliwa jest choroba, przyznaje w mediach prezenterka i dziennikarka Dorota Wellman, która zmaga się z migrenami od 13. roku życia.

Reklama

Odbiera wzrok i nie pozwala wstać z łóżka. Objawy migreny

Migrena charakteryzuje się nawracającymi, niezwykle silnym bólem głowy, zazwyczaj występującym po jednej stronie. Wraz z bólem mogą pojawiać się nudności i wymioty, światłowstręt oraz nadwrażliwość na zapachy oraz dźwięki.

Migrenom może towarzyszyć aura - objawy neurologiczne, które poprzedzają ból głowy. Występują zaburzenia widzenia w postaci deformacji obrazu, drętwienia rąk lub twarzy bądź zaburzenia mowy.

W jednym z wywiadów Dorota Wellman opisała swoje doświadczenia z aurą, która towarzyszy jej migrenom:

Dziennikarka wyznała również, że pojawiają się u niej zaburzenia równowagi, a także kłopoty z mową - na początku pojawia się problem z wypowiadaniem słów, aż w końcu staje się to niemożliwe ze względu na współtowarzyszący szczękościsk.

Czynniki wyzwalające migrenę. Co ją powoduje?

Nie ustalono jednoznacznej przyczyny, która mogłaby być odpowiedzialna za występowanie migrenowego bólu głowy. Wśród czynników ryzyka wymienia się:

  • predyspozycje genetyczne,
  • czynniki hormonalne - u kobiet migreny mogą występować w określonym czasie trwania cyklu menstruacyjnego, a ich częstotliwość zmniejsza się po okresie menopauzy,
  • stres,
  • zaburzenia rytmu snu,
  • zmianę pogody.

Osoby, które cierpią na migrenę, powinny bacznie obserwować okoliczności, w jakich dochodzi do napadu. Pozwoli to ustalić, co może wpływać na rozwój bólu i wyeliminować czynnik go wywołujący.

Leczenie migreny nie jest łatwe. Leki nie działają

Postępowanie w migrenie polega przede wszystkim na zażyciu leków przeciwbólowych, najlepiej wówczas, kiedy natężenie bólu nie jest jeszcze wysokie. Pacjenci nie powinni czekać, aż ból ustąpi samoistnie, ponieważ jego skala może spowodować całkowite wyłączenie chorego z normalnego funkcjonowania. Zdarza się, że leczenie domowe nie pomaga, a ból jest tak silny, że chorzy zgłaszają się po pomoc do szpitala, o czym również mówiła Dorota Wellman:

Doraźnie stosuje się paracetamol, kwas acetylosalicylowy i niesteroidowe leki przeciwzapalne. W przypadku ciężkich migren stosuje się tryptany. Pacjentom z współtowarzyszącymi nudnościami i wymiotami zaleca się przyjmowanie leków przeciwwymiotnych.

CZYTAJ TAKŻE:

8 rzeczy, które dzieją się przez migrenę. Tak ból zmienia życie chorych

Co o zdrowiu mówią częste bóle głowy? Neurolog wyjaśnia

Zawroty głowy i migreny? Przyczyna może leżeć w kręgosłupie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: migrena | ból głowy | bóle głowy migrena
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL