Zawroty głowy i migreny? Przyczyna może leżeć w kręgosłupie

Uczucie napięcia w głowie i szyi, zawroty głowy, a nawet nudności czy ogólne osłabienie to objawy, które mogą towarzyszyć migrenie szyjnej. Choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa pojawiają się coraz częściej i mają przede wszystkim związek z siedzącym trybem życia oraz przeciążeniami. Przeciążeniu może ulec nie tylko odcinek lędźwiowy, który charakteryzuje się bólem pleców, ale także kręgosłup szyjny, który daje objawy neurologiczne. Co powinno nas niepokoić i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Odcinek szyjny kręgosłupa najważniejszy dla głowy

Szyjny odcinek kręgosłupa zbudowany jest z siedmiu kręgów, z czego dwa pierwsze to szczytowy i obrotowy. Ich charakterystyczna budowa sprawia, że odcinek ten jest najbardziej ruchomym odcinkiem w całym kręgosłupie. Dzięki tym kręgom możliwe są ruchy głowy w bardzo szerokim zakresie - ruchy zginania i prostowania a także ruchy obrotowe oraz możliwość kierowania głowy na boki.

Odcinek szyjny, utrzymując głowę, która średnio u dorosłego człowieka waży 5 kg, narażony jest na urazy ale także zmiany zwyrodnieniowe, które objawiać się mogą w bardzo nietypowy sposób.

Reklama

Migrena szyjna jako objaw chorego kręgosłupa

W przypadku wystąpienia zmian zwyrodnieniowych w szyjnym odcinku kręgosłupa, mogą pojawić się objawy neurologiczne, które początkowo mogą być kojarzone z innymi chorobami.

Migrena szyjna charakteryzuje się bólem tyłu głowy, w części potylicznej, wraz z uczuciem sztywności karku. Ból może mieć charakter kłujący, tępy i odczuwalny jest bardzo głęboko.

Charakterystyczne dla migreny szyjnej jest to, że ból może występować tylko po jednej stronie głowy i promieniuje do skroni, oczu oraz barku. Nasilenie dyskomfortu pojawia się w przypadku zmiany pozycji ciała, zwłaszcza w trakcie obracania lub pochylania głowy do przodu i do tyłu.

Neurologiczne objawy chorego kręgosłupa

Objawy, jakie powinny niepokoić, to neurologiczne zaburzenia, którem mogą być łączone z innymi dolegliwościami. U osób ze zwyrodnieniem szyjnego kręgosłupa mogą pojawiać się problemy z ostrością widzenia, zawroty głowy wraz z towarzyszącymi im nudnościami, a nawet wymiotami.

Pacjenci ze zdiagnozowanym zwyrodnieniem mogą uskarżać się na szumy uszne, zaburzenia słuchu a także mrowienia i drętwienia obejmujące całą rękę, lub tylko palce.

Dlaczego głowa boli od kręgosłupa?

Migrena szyjna związana jest ze zmianami, jakie zachodzą w kręgosłupie. Zniekształcone kręci szyjne mogą uciskać nerwy oraz naczynia krwionośne, które przebiegają wzdłuż kręgów. Ucisk na nerwy powoduje drętwienia, mrowienia i ból. Uciśnięte naczynia krwionośne powodują z kolei problem z dopływem krwi do mózgu, powodując ból głowy, ale także zawroty, nudności, co przekłada się także na prawidłowe funkcjonowanie mięśnia sercowego.

W skrajnych przypadkach, jeśli ucisk na nerwy jest bardzo duży, u chorego może dojść do niedowładów lub całkowitego paraliżu.

Trudno o prawidłową diagnozę

Jako, że bóle i zawroty głowy to podstawowe objawy zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym kręgosłupa, początkowo pacjenci poszukują diagnozy u neurologa, myląc dolegliwości z migreną lub szukając przyczyny bezpośrednio w mózgu.

Bóle głowy występują także przy nadciśnieniu tętniczym, cukrzycy, ale także innych chorobach serca, dlatego warto zwracać uwagę na nietypowe cechy bólu głowy i szyi. Kluczowa jest zmiana natężenia bólu w trakcie ruchu głowy, ból przy zginaniu i prostowaniu głowy, mrowienia i drętwienia w obrębie czoła, ust, skroni i barku a także uczucie ucisku lub "blokady" w szyi i sztywność karku.

Inne przyczyny bólu głowy od kręgosłupa

Nie tylko zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego mogą wywołać objawy neurologiczne. Do migrenowego bólu głowy może przyczynić się również:

  • dyskopatia szyjna,
  • wady kręgosłupa,
  • wzmożone napięcie mięśniowe,
  • stany zapalne,
  • niewłaściwa pozycja ciała utrzymywana przez długi czas,
  • przewlekły stres.

Leczenie migreny szyjnej

Leczeniem pierwszego wyboru, stosowanym przez pacjentów, jest zażywanie środków przeciwbólowych, które łagodzą dolegliwości ze strony głowy jak i kręgosłupa. Należy jednak wiedzieć, że najważniejsze to wyleczyć przyczynę, a nie objawy. Przede wszystkim należy wykonać badania, które wykluczą inne możliwe przyczyny nawracających bólów głowy i szyi.

W diagnozowaniu zmian zwyrodnieniowych odcinka szyjnego pomoże badanie obrazowe, czyli rezonans magnetyczny kręgosłupa. Uwidoczni on zmiany w strukturach kręgów a także pozwoli ocenić, czy dochodzi do znaczących ucisków na otaczające tkanki.  

W łagodnych zmianach pomocna może okazać się fizykoterapia lub wizyty u osteopaty. Ćwiczenia pomogą zmniejszyć napięcie mięśniowe w szyi i barkach, a regularność pozwoli całkowicie zlikwidować dolegliwości bólowe.

Jeśli zwyrodnienia są zaawansowane, potwierdzona została dyskopatia odcinka szyjnego, wówczas lekarz może zdecydować o leczeniu chirurgicznym. Operacja wskazana jest przede wszystkim u osób, u których występują znaczące deficyty neurologiczne, takie jak ból głowy trwający kilkanaście tygodni, zaburzenia czucia rąk, wrażenie mrowienia i drętwienia, a także osłabienie siły mięśniowej.

CZYTAJ TAKŻE:

Plecy mogą boleć od serca. Nowe odkrycie naukowców

Kiedy grasuje "cichy złodziej kości". Tak objawia się osteoporoza

Gdy bolą plecy. W czym upatrywać przyczyny?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: objawy migreny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL