Burzowe lato zwiększa ryzyko dziwnych dolegliwości. Komu zagraża astma burzowa?

Weekend zapowiada się upalnie. Pomarańczowe alerty, czyli ostrzeżenia drugiego stopnia, przed upałem mają obowiązywać niemal w całym kraju. Termometry pokażą nawet 36 stopni! Należy się też liczyć z wystąpieniem burz z gradem. Jak zwracają uwagę specjaliści, przy specyficznych warunkach w sezonie burzowym istnieje ryzyko wystąpienia epizodów astmy burzowej. Jak objawia się astma burzowa, kto jest w grupie ryzyka, jak się chronić? Odpowiadamy.

Astma burzowa - tragiczne przypadki

Najbliższe dni upłyną pod znakiem upałów. Synoptycy ostrzegają też przed możliwymi burzami. Kiedy jest gorąco, sucho, wietrznie i burzowo, pylą drzewa i trawy, możliwe jest wystąpienie zjawiska, które, ze względu na sprzyjające mu warunki i charakter objawów, zwykło się określać mianem astmy burzowej.

Pierwsze przypadki astmy burzowej odnotowano w 1983 roku w Birmingham w Anglii. Do fali ataków astmy, którą powiązano z burzami, doszło też kilka lat później, w 1987 roku, w Melbourne w Australii. Właśnie w Australii najczęściej odnotowuje się przypadki astmy burzowej. W 2016 roku, także w Melbourne, po potężnej nawałnicy kilka tysięcy osób potrzebowało pomocy medycznej w związku z nagłymi problemami z oddychaniem. 10 osób w wieku 18-57 lat zmarło. Do dziś jest to najtragiczniejszy epizod astmy burzowej w historii.

Reklama

Astma burzowa - przyczyny

Jak zjawisko astmy burzowej tłumaczą badacze?

Ziarna pyłków są unoszone przez wiatr i przenoszone na duże odległości. Niektóre z nich, pod wpływem wilgoci, pękają i uwalniają maleńkie cząsteczki. Te maleńkie cząsteczki, skoncentrowane w podmuchach wiatru, które pojawiają się tuż przed burzą, mogą przedostać się głęboko do płuc i szybko wywołać objawy astmy, utrudniając oddychanie.

Przypadki astmy burzowej zdarzają się zwykle wiosną i wczesnym latem. Nie jest to jednak częste zjawisko. 

Jeśli warunki niezbędne do wystąpienia astmy burzowej (kombinacja warunków pogodowych oraz alergenów) zaistnieją w pobliżu gęsto zaludnionego obszaru, u wielu osób, nagle i w tym samym czasie, mogą wystąpić objawy astmy burzowej.

Objawy astmy burzowej

Objawy związane z astmą burzową obejmują:

  • świszczący oddech (wysoki dźwięk wydobywający się z klatki piersiowej podczas oddychania),
  • ucisk w klatce piersiowej,
  • duszności,
  • uporczywy kaszel.

Objawy mogą nasilać się bardzo szybko i mogą zagrażać życiu.

Astma burzowa - kto w grupie ryzyka?

Astma burzowa może dotknąć ludzi w każdym wieku. Najbardziej narażone są osoby:

  • cierpiące na astmę bądź mające objawy astmy, ale u których choroba nie została jeszcze zdiagnozowana;  
  • cierpiące na katar sienny, inaczej - alergiczny nieżyt nosa (może mieć charakter sezonowy lub całoroczny);
  • uczulone na pyłki.

Najwyższe ryzyko wystąpienia astmy burzowej dotyczy osób, które są wrażliwe na pyłki i mają sezonowy katar sienny (z rozpoznaną astmą lub bez niej).

Jeżeli żaden z powyższych czynników cię nie dotyczy, ryzyko wystąpienia astmy burzowej jest u ciebie niskie.

Astma burzowa - jak się chronić?

Pogoda jest nieprzewidywalna, warunki szybko mogą się zmienić. Dlatego, jak podkreślają lekarze, podstawą, jeśli chodzi o zmniejszenie ryzyka wystąpienia ciężkiego epizodu astmy burzowej, jest właściwe kontrolowanie astmy i kataru siennego przez cały rok. Chorzy zawsze powinni mieć przy sobie leki łagodzące objawy.

Nigdy nie ignoruj takich objawów jak duszność, świszczący oddech i ucisk w klatce piersiowej. Jeśli objawy nie ustąpią lub zaczną się pogarszać mimo przyjęcia leków, należy wezwać pogotowie.

Jeśli nie zdiagnozowano u ciebie astmy, ale występują u ciebie objawy, które zdają się na nią wskazywać, warto udać się w pierwszym możliwym terminie do specjalisty.

Warto śledzić prognozy pogody, a także prognozy dotyczące pylenia. Jeśli to możliwe, w sezonie pylenia, podczas burzy, a także przed jej wystąpieniem, kiedy wzmagają się podmuchy wiatru, należy unikać przebywania na zewnątrz. W domu należy wtedy zamknąć drzwi i okna. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Toną "na sucho" po wyjściu z wody. Objawy występują nawet trzy doby później

Zasada 30/30 może uratować życie podczas burzy

Jak obliczyć, gdzie jest burza? 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: burza | astma
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL