Pięć kłamstw na temat wątroby. W mit o regeneracji uwierzyliśmy wszyscy
W sieci dostępnych jest wiele informacji na temat zdrowia oraz sposobów leczenia różnych jednostek chorobowych. Podczas konferencji naukowej Digestive Disease Week (DDW) 2023 zaprezentowano wyniki badań, w których ujawniono, że cztery na dziesięć postów w mediach społecznościowych zawiera nieprawidłowe informacje na temat chorób wątroby. Poniżej przedstawiamy pięć najczęstszych mitów związanych z wątrobą.
Na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety, których reklamy obiecują odbudowanie chorej wątroby oraz przywrócenie jej pełnej sprawności po zakończonej kuracji. Nieprawdą jest jednak, że jakiekolwiek suplementy czy zioła są zdolne przywrócić pełną sprawność wątroby, której uszkodzenie wyniknęło z wielu lat nieprawidłowej diety, spożywania alkoholu czy baku aktywności fizycznej.
Wątroba potrzebuje wielu tygodni, a nawet miesięcy, by zacząć prawidłowo funkcjonować np. po długotrwałym spożywaniu alkoholu. Na jej kondycję wpływa zarówno tryb życia, dieta ale także leki przyjmowane na stałe, które również nie pozostają obojętne dla tego narządu.
Nie istnieją zatem błyskawiczne diety odtruwające czy suplementy diety, które w kilkanaście dni są w stanie przywrócić prawidłowe funkcjonowanie wątroby.
Powszechnie powielanym kłamstwem jest zapewnianie, że kilkudniowa dieta detoksykacyjna pozwoli na szybką regenerację wątroby i natychmiastowe pozbycie się z zalegających w niej toksyn. Jak najbardziej zasadna jest zmiana diety w przypadku chorób wątroby, która powinna opierać się na produktach lekkostrawnych, Podstawą powinny być warzywa i owoce, a także chude, gotowane lub przyrządzane na parze mięso. Dieta powinna zawierać niewielkie ilości tłuszczów, a duże ilości białka na dobę.
U każdej osoby narażonej na choroby wątroby zalecane jest, by dieta była odpowiednio zbilansowana przez cały czas, bowiem krótkotrwała zmiana nie przyniesie żadnych efektów.
Rezygnacja z kompleksowych badań wątroby na rzecz samodzielnego stosowania diet czy suplementów, może opóźnić postawienie prawidłowej diagnozy i tym samym opóźnić leczenie.
Nawet niewielka dawka alkoholu jest dla ludzkiego organizmu trucizną, metabolizowaną w wątrobie. Przyjęcie każdej dawki alkoholu jest dla niej szkodliwe i zaburza jej prawidłowe funkcjonowanie.
Choroby wątroby, takie jak niealkoholowe stłuszczenie wątroby czy wirusowe zapalenie, nie są diagnozowane tylko u alkoholików czy osób otyłych.
Na niealkoholowe stłuszczenie wątroby cierpi prawie 9 milionów Polaków, a za czynniki ryzyka uznaje się nie tylko nadwagę i otyłość, ale również cukrzycę i nadciśnienie tętnicze. Choroba coraz częściej dotyka jednak młodych i szczupłych osób, których dieta opiera się o słodycze, białe pieczywo czy słodzone napoje.
Choroby wątroby dają objawy inne, niż bólowe, ponieważ sama wątroba jest narządem nieunerwionym, a zatem nie ma możliwości, by bolała.
Ból może pojawiać się w momencie, w którym dochodzi do jej powiększenia i uciskania sąsiadujących tkanek. Objawami związanymi z chorą wątrobą są za to: świąd skóry o nieznanym podłożu, skłonności do powstawania siniaków, obrzęki w okolicy kostek i łydek, nudności i wymioty, a także przewlekłe zmęczenie.
Wirusowe zapalenie wątroby typu A, B czy C to choroby, które dotykają tego narządu. Nie jest prawdą, że w grupie ryzyka znajdują się tylko osoby przyjmujące zastrzyki czy posiadające tatuaże. WZW typu B to wirus przenoszony zarówno poprzez kontakt ze skażoną krwią, ale także przez kontakty seksualne. Do zakażenia może dojść także w trakcie wizyty u kosmetyczki czy w trakcie wykonywania zaawansowanych zabiegów medycyny estetycznej.
Należy podkreślić, że wirus HBV jest sto razy bardziej zakaźny, niż wirus HIV, co sprawia, że o zakażenie nie jest trudno, jeśli dochodzi do kontaktu z osobą zarażoną.
Przed zarażeniem uchronić może stosowanie prezerwatywy w trakcie kontaktów seksualnych, korzystanie ze sprawdzonych salonów kosmetycznych czy fryzjerskich, w których narzędzia są sterylizowane, a każdy klient korzysta z jałowych pakietów, otwieranych przez pracownika tuż przed wykonaniem zabiegu.
CZYTAJ TAKŻE:
Zapalenie wątroby typu B wywołuje raka. Pierwszym objawem są bóle brzucha
Przewlekłe zapalenie wątroby typu C. Choroba, którą da się wyleczyć
Prowadź się zdrowo. Niealkoholowe stłuszczenie wątroby długo nie daje objawów