Dlaczego burczy nam w brzuchu? Przyczyną jest nie tylko głód

Burczenie i odgłosy przelewania docierające z jamy brzusznej nieodłącznie kojarzą się z uczuciem głodu. Nie tylko to jest jednak przyczyną charakterystycznych dźwięków i warto zwrócić na nie uwagę. Kiedy pojawia się burczenie w brzuchu i co ono oznacza? Czy zawsze jest związane z uczuciem głodu, czy być może świadczy o jakiejś innej przyczynie, która jest zlokalizowana w układzie trawiennym? Wyjaśniamy.

Burczenie w brzuchu. Skąd się bierze?

Burczenie, bulgotanie czy przelewanie się w brzuchu jest nie tylko krępujące, ale jest również sygnałem od naszego organizmu, docierającym bezpośrednio z układu trawiennego. Zazwyczaj nie wskazuje na żadne poważne problemy ze zdrowiem, warto jednak zwrócić uwagę, w jakich okolicznościach ono występuje.

Za burczenie w brzuchu odpowiadają ruchy perystaltyczne jelit i są one jak najbardziej prawidłowym odgłosem. Słyszalne ruchy jelit świadczą o prawidłowej pracy układu trawiennego, o trwających procesach trawiennych. Pokarm miesza się z sokami trawiennymi, wytrącając przy tym gazy, a ich przemieszczanie się wraz z przetrawionymi resztkami pokarmowymi mogą być słyszalne zarówno dla nas samych jak i otoczenia.

Reklama

Należy zaznaczyć, że całkowita cisza ze strony układu trawiennego jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu - brak słyszalnej perystaltyki jelit z użyciem stetoskopu oznacza całkowitą niedrożność jelit i wymaga pilnej interwencji lekarskiej. 

Czytaj więcej: Szczęśliwe jelita

Burczenie w brzuchu z głodu

W momencie, w którym żołądek oraz jelita pozbywają się resztek pokarmu, układ trawienny przygotowuje się do ponownego posiłku. Układ nerwowy wysyła informację z ośrodka odpowiedzialnego za odczuwanie głodu i sytości. Informuje układ trawienny o niezaspokojonym głodzie i mobilizuje jelita, by rozpoczęły pracę, przygotowując się do przyjęcia jedzenia.  Akustyczne objawy wynikają z tego, że ruch perystaltyczny jelit jest bardziej słyszalny, jeśli w układzie zalegają jedynie gazy.

Burczenie w brzuchu a choroba

Nadmierne dźwięki słyszalne ze strony układu pokarmowego, niezwiązane z uczuciem głodu, mogą być sygnałem o chorobie, jaka rozwija się w jelitach. Przelewanie i bulgotanie w brzuchu może być spowodowane m.in.:

W sytuacji, w której słyszalne dźwięki z układu trawiennego są częste, występują również w nocy (kiedy ruchy robaczkowe jelita cienkiego zwalniają), należy zwrócić uwagę na objawy współistniejące. Sygnałem, że burczenie w brzuchu może mieć podłoże patologiczne, będą towarzyszące bóle brzucha, częste wypróżnianie, uczucie pełności, częste wzdęcia. Wówczas należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który uzupełni wywiad i zdecyduje o poszerzeniu diagnostyki.

Burczenie w brzuchu a alergia pokarmowa

Przelewanie w brzuchu, zwłaszcza po spożyciu produktów bogatych w laktozę (mleko, śmietana, sery) może świadczyć o alergii. Nietolerancja laktozy objawia się głośnym przelewaniem i bulgotaniem, ale również wzdęciami oraz uczuciem napięcia w jamie brzusznej. Warto odstawić produkty zawierające ten cukier, by ocenić, czy objawy ustępują. Jeśli po przejściu na dietę, w której wyeliminowano laktozę - objawy ustępują, oznacza to konieczność dalszej diagnostyki oraz wyłączenie ze swojego jadłospisu produktów, które podrażniają jelita przez zawartość laktozy.

Burczenie w brzuchu a stres

W sytuacjach stresowych zdarza się, że pojawi się nadmierne łaknienie lub wprost przeciwnie - zanika apetyt. Bez względu na to, czy jemy wówczas dużo czy mało - pod wpływem stresu wzrasta ilość adrenaliny we krwi, która doprowadza do skurczu mięśni. Mięśnie gładkie, z których zbudowany jest układ trawienny, kurczą się, a ruch płynów zawartych w żołądku jest bardziej słyszalny. Istotne jest, że w sytuacji, kiedy jesteśmy zestresowani, pokarm znajdujący się w żołądku może zalegać nawet kilkanaście godzin. Przez skurcz mięśni nie ma on możliwości przejść dalej do jelit, by ulec trawieniu. Pojawia się nadmierna ilość enzymów trawiennych, co przyczynia się do bulgotania i przelewania w brzuchu.

Burczenie w brzuchu a dieta

Dużo częściej charakterystyczne odgłosy z jamy brzusznej są słyszalne u osób, których dieta opiera się o wysoko przetworzoną żywność oraz napoje gazowane. Jedzenie typu ast-food, szybkie dania czy napoje gazowane powodują nadprodukcję gazów w układzie trawiennym, które przyczyniają się do słyszalnego burczenia w brzuchu. Zadbanie o zdrową, zbilansowaną dietę oraz uzupełnienie jej o spożywanie wody może być wystarczające, by pozbyć się kłopotliwej dolegliwości.


CZYTAJ TAKŻE: 

Grzybica układu pokarmowego i jej objawy

Dieta antystresowa - jej główne założenia

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: jelita
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL