Domowe sposoby na kamicę nerkową. Pomocne zioła i zmiana diety

Kamica nerkowa to nieprzyjemne schorzenie, które znacząco obniża komfort życia. Na szczęście istnieją pewne domowe sposoby, które mogą zminimalizować intensywność objawów i przyspieszyć wydalenie kamieni. Od czego należy zacząć domową terapię? Podpowiadamy.

Kamica nerkowa - sposoby leczenia

Kamica nerkowa to problem, który dotyczyć może ok. 5-7 proc. całej populacji. Pacjenci to w zdecydowanej większości przypadków mężczyźni do 40. roku życia. Kobiety chorują znacznie rzadziej, jeśli już, to dopiero w wieku 50-65 lat. 

Metoda leczenia zależy od zaawansowania choroby. Pierwszym krokiem jest zwykle próba rozpuszczenia kamieni lekami. W przypadkach, gdy kamienie nie zostaną rozpuszczone lub samodzielnie wydalone, zastosować można specjalne zabiegi. Chodzi m.in. o litotrypsję pozaustrojową, nefrolitotrypsję przezskórną, litotrypsję ureterorenoskopową oraz operacyjne usunięcie złogu.

Reklama

Jakie zioła na kamicę nerkową?

W początkowej fazie kamicy nerkowej wykorzystać można także tzw. domowe sposoby na kamicę nerkową

Pierwszą metodą są zioła o działaniu moczopędnym. Wykorzystać do tego można przede wszystkim skrzyp polny, pokrzywę, mniszek lekarski, lipę i czarny bez. W walce z kamieniami pomocny może być także rumianek i czystek. Stosując zioła, należy zwrócić uwagę na ich regularne spożywanie. Wypicie szklanki naparu raz na tydzień nie przyniesie pożądanych efektów. Aby zioła mogły wykazać swoje właściwości, najlepiej przyjmować ja 2-3 razy dziennie. Po miesięcznej terapii warto zrobić sobie tydzień przerwy.

Stosując ziołolecznictwo, należy pamiętać również, aby nie nadużywać ziół. Osoby, które na stale przyjmują jakiekolwiek leki, przed terapią ziołami powinny skonsultować się z lekarzem, który oceni ryzyko ewentualnej interakcji.

Kamica nerkowa - dieta

W przypadku kamicy nerkowej ważnym elementem leczenia jest także odpowiednia dieta. W codziennym jadłospisie należy zmniejszyć ilość spożywanego białka, najlepiej do 20-60 g dziennie. Konieczne może być także wykluczenie niektórych produktów. Chodzi głównie o produkty w puszkach, produkty wędzone i marynowane, groch, fasolę i inne rośliny strączkowe. Niewskazane są również warzywa bogate w kwas szczawiowy. To przede wszystkim: szczaw, rabarbar, szpinak, szparagi, czekolada, kawa i herbata.

Najlepszym rozwiązaniem dla osób z kamicą nerkową jest dieta jarska z elementami nabiału. Warto zwrócić uwagę również na produkty z dużą zawartością magnezu, cytrynianów oraz fosforanów. Do diety należy włączyć także soki owocowe bez dodatku cukru, owoce cytrusowe (zwłaszcza pomarańcze), miód, pełnoziarniste produkty zbożowe, otręby, płatki, kasze i ryż. 

Nie należy zapominać również o odpowiednim nawodnieniu. Każdego dnia należy spożywać co najmniej 2-3 l płynów, najlepiej niegazowanej wody mineralnej. Alternatywą mogą być ziołowe herbatki lub napary bez dodatku cukru.

Kamica nerkowa - profilaktyka

Warto pamiętać, że rozwój kamicy nerkowej bardzo często ma związek z naszym stylem życia. Chorobie łatwiej zapobiegać, niż ją leczyć, dlatego warto zadbać o ilość spożywanych płynów, a także właściwą, zbudowaną głównie na warzywach i owocach, dietę. 

Czynnikiem, który bardzo często przyczynia się do kamicy nerkowej, są zakażenia układu moczowego. W przypadku pojawienia się objawów schorzenia, należy zgłosić się do lekarza i zadbać o to, aby zostało ono do końca wyleczone.

CZYTAJ TAKŻE: 

Atak kolki nerkowej. Jak się objawia i jak z nim walczyć?

Pięć produktów, które obciążają nerki 

Jak oczyścić nerki naturalnymi środkami?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kamica nerkowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL