Częsta przyczyna wizyt u okulisty. "Pływają" przed oczami, mogą być objawem
Męty to subiektywnie postrzegane zmętnienia, które poruszają się w polu widzenia przy ruchu gałki ocznej. To te muszki, chmurki, zygzaki, nitki, pajęczyny, plamki czy punkty, które są najlepiej widoczne przy spoglądaniu na jasne tło, i które uciekają, gdy chcemy je "złapać". Przez pacjentów okulistycznych są jedną z najczęściej zgłaszanych dolegliwości, występują u osób w każdym wieku. Co jest ich przyczyną? Najczęściej są wynikiem zmian fizjologicznych związanych z wiekiem. Mogą być też jednak sygnałem problemów zdrowotnych. Jakich? Co mogą oznaczać męty w oku? Wymienimy kilka możliwych przyczyn.
Zmiany zachodzące wraz z wiekiem i starzeniem się organizmu to najczęstsza przyczyna powstawania mętów w ciele szklistym. Ciało szkliste, czyli galaretowata substancja wypełniająca tylną część gałki ocznej, nadająca jej kształt i chroniąca siatkówkę, z wiekiem upłynnia się i kurczy. Jest to proces, który powoduje, że ciało szkliste oddziela się od wewnętrznej powierzchni gałki ocznej. W miarę zmian w ciele szklistym włókna kolagenowe rozpadają się, fragmenty kolagenu stają się kleiste, lepkie, łączą się ze sobą i grubieją. Te rozproszone w ciele szklistym kawałki blokują część światła wpadającego do oka. Rzuca to na siatkówkę maleńkie cienie, które są postrzegane jako męty.
Męty w oku pojawiają się najczęściej u osób po 50. roku życia, jednak pamiętajmy, że mogą też występować u ludzi młodych.
Krótkowzroczność jest wadą refrakcji polegającą na nieostrym widzeniu obiektów znajdujących się w oddali przy jednocześnie dobrym widzeniu obiektów bliskich. Od początku XXI wieku obserwuje się wzrost przypadków krótkowzroczności na świecie. W niektórych krajach azjatyckich zmaga się z nią nawet 85-90 proc. młodych dorosłych, a jeszcze kilkadziesiąt lat temu problem ten dotyczył zaledwie ok. 20 proc. mieszkańców. Eksperci wskazują, że rosnąca liczba osób z tą wadą to nie tylko kwestia uwarunkowań genetycznych, ale także efekt czynników środowiskowych i niewłaściwego stylu życia.
U osób z krótkowzrocznością męty pojawiają się częściej. Wynika to głównie z tego, że ciało szkliste jest w przypadku tej wady bardziej podatne na zmiany strukturalne.
Męty, którym towarzyszy światłowstręt i obniżenie ostrości wzroku, mogą być wynikiem zapalenia tylnego odcinka błony naczyniowej oka. Co do niego prowadzi?
Najczęstszą przyczyną zapalenia tylnego odcinka błony naczyniowej oka są zakażenia pasożytnicze (np. toksoplazmoza). Zmiany pod postacią mętów mogą również ujawniać się w przypadku gruźlicy, boreliozy, kiły czy półpaśca. Do zapalenia tylnego odcinka oka dochodzi również w przebiegu chorób układowych (np. sarkoidozy), a także z powodu miejscowych stanów patologicznych (np. urazu oka). Wyróżnia się również idiopatyczne zapalenie tylnego odcinka błony naczyniowej, któremu nie przypisuje się żadnej specyficznej etiologii ocznej lub ogólnoustrojowej.
Patologiczne męty mogą mieć związek z ciałem obcym, które znajduje się w oku. W następstwie wpadnięcia do oka ciała obcego dokuczają też: uczucie kłucia i ucisku na gałkę oczną, ból, wzmożone łzawienie czy zaczerwienienie oka.
Obecność "muszek" w polu widzenia i obniżenie ostrości wzroku mogą być objawami krwotoku do ciała szklistego. Komórki krwi są wtedy postrzegane jako męty.
Krwawienie w oku może mieć wiele podłoży. Wylew krwi do komory ciała szklistego jest najczęściej konsekwencją cukrzycy i nadciśnienia tętniczego, a także uszkodzenia i odwarstwienia siatkówki. U osób młodych główną przyczyną wylewu krwi do komory ciała szklistego jest uraz.
Operacja usunięcia zaćmy to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych. Męty w oku niekiedy są jej powikłaniem. Jeśli pojawiły się po operacji, najlepiej zgłosić je od razu okuliście. Nie muszą świadczyć o niczym niepokojącym, mogą zniknąć w ciągu kilku tygodni lub miesięcy, ale mogą też być sygnałem powikłań zagrażających wzrokowi.
Do przyczyn występowania mętów należy zaliczyć również guzy wewnątrzgałkowe. Oprócz mętów mogą one powodować m.in. ból, obniżone i zamazane widzenie, metamorfopsje (najprościej mówiąc - zniekształcenia widzianego obrazu), fotopsje (błyski światła w polu widzenia), a także zmianę wyglądu gałki ocznej, w tym utrzymujące się przekrwienie, zaczerwienienie. Pacjenci często nie dostrzegają powoli pogarszającej się ostrości wzroku czy ubytków w polu widzenia, zwłaszcza gdy druga gałka oczna jest zupełnie sprawna, co opóźnia diagnozę.
Większość mętów ciała szklistego jest niegroźna i ma związek ze zmianami zachodzącymi wraz z wiekiem. Jednak każde nagłe zmiany w polu widzenia, takie jak wzrost liczby mętów, pojawienie się błysków światła lub zmiany w widzeniu, którym towarzyszą inne, niepokojące objawy, powinny być jak najszybciej skonsultowane z okulistą.
Źródła:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/eye-floaters/symptoms-causes/syc-20372346.
Męty w ciele szklistym - etiologia, diagnostyka i leczenie, Joanna Skowronek, Anna Święch, Ophtha Therapy, Vol. 10/Nr 2(38)/2023 (s. 103-1080.
https://www.mp.pl/okulistyka/wytyczne/wytyczne-i-artykuly/191106,mety-w-ciele-szklistym-wytyczne-bva-i-dog.
CZYTAJ TAKŻE:
Wykrywa zmiany jaskrowe i zwyrodnienie plamki żółtej. Takie są wskazania do badania OCT
Pracodawca dopłaci nie tylko do okularów. Tyle pieniędzy możesz dostać
Najlepszy sposób na ból i pieczenie oczu. Metoda 20-20-20 działa od razu