Laserowa korekcja wzroku - nic nie boli i kosztuje coraz mniej
Laserowa korekcja wzroku to nowoczesna metoda leczenia, która pozwala przywrócić prawidłowe widzenie. Zabieg sprawdza się w przypadku astygmatyzmu, krótkowzroczności i dalekowzroczności. Laserową korekcję przeprowadzić można u pacjentów, których wada wzroku mieści się w przedziale +6 do -10 dioptrii. Zabieg nie jest refundowany przez NFZ i trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem. Jakim? W zależności od wybranej metody, zapłacić trzeba od 1500 do nawet 6000 zł za leczenie jednego oka. Zobacz, co jeszcze trzeba wiedzieć o laserowej korekcie wzroku.
Laserowa korekcja wzroku to zabieg, którym można przywrócić ostrość wzroku. Dzięki temu można uniknąć noszenia okularów lub soczewek kontaktowych. Trzeba wiedzieć, że zabieg korekcji zazwyczaj przeprowadzany jest tylko raz. Wada wzroku nie powinna powracać i nie ma konieczności powtarzania korekcji. Laserowa korekcja uważana jest za bezpieczny zabieg, jednak nie jest przeznaczona dla każdego. Zazwyczaj korekcja wykonywana jest w przypadku wad wzroku mieszczących się w przedziale od +6 do -10 dioptrii. Wyróżnić można kilka metod laserowej korekcji wzroku. Najczęściej wykorzystywany jest FemtoLASIK, który sprawdza się w przypadku szerokiego zakresu odchyleń oraz przy astygmatyzmie i krótkowzroczności i dalekowzroczności. Inne metody to LASEK, EBK i Wavefront.
Tak jak zostało już napisane. Laserowa korekcja wzorku przeznaczona jest zazwyczaj dla pacjentów, których wada wzroku mieści się w przedziale od +6 do -10 dioptrii. Laserem można wyleczyć wiele wad wzroku - astygmatyzm, krótko- i dalekowzroczność. Laserowa korekcja wzroku polecana jest osobom, które nie mogą lub nie chcą na co dzień korzystać z okularów, lub soczewek. Dużą grupę pacjentów stanowią także sportowcy i osoby aktywne fizycznie.
Laserowej korekcji wzroku nie przeprowadza się u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Zabiegu nie poleca się także osobom młodym - przed ukończeniem 21 roku życia oraz pacjentom po 55 roku życia. Przeciwskazaniem jest również cukrzyca, choroby tarczycy, wady serca i niektóre choroby nowotworowe. Wyróżnić można również przeciwwskazania okulistyczne. To przede wszystkim zbyt duża wada wzroku - powyżej +6 dioptrii i -10 dioptrii, a także jaskra, zaćma, stany zapalne oczu, zespół suchego oka, zmiany na dnie oka, przemieszczenie źrenicy i odwarstwienie rogówki. Laserowa korekcja wzroku najlepiej sprawdza się w przypadku astygmatyzmu, krótkowzroczności i dalekowzroczności.
Przede wszystkim należy rozpocząć od kwalifikacji do zabiegu. Obejmuje ona szereg specjalistycznych badań, m.in.:
- badanie pola widzenia,
- badanie ostrości widzenia,
- badanie dna oka,
- pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, rogówki i źrenicy,
- USG gałki ocznej
- i topografię rogówki.
Po zakwalifikowaniu należy odpowiednio przygotować się do zabiegu. 2-3 tygodnie przez laserową korekcją wzroku trzeba zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych. Na 2-3 dni przed zabiegiem zabronione jest spożywanie alkoholu. Z kolei udając się na zabieg, należy zrezygnować z makijażu i zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne, które ochronią oczy po korekcji.
Laserowa korekcja wzroku jest bezpiecznym i bezbolesnym zabiegiem, który trwa zaledwie kilka minut. Przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, które aplikowane jest do oka za pomocą kropli. Podczas zabiegu dochodzi do modelowania laserem przedniej powierzchni rogówki. Dokładna procedura zależy od wybranej metody korekcji. Najpopularniejszą metodą jest FemtoLASIK, podczas której używany jest specjalny rodzaj lasera. Chodzi o laser femtosekundowy. Inne metody korekcji wzroku laserem to LASEK — jeden z tańszych sposobów na wyleczenie wzroku, EBK - powierzchniowa korekcja, w której dochodzi do usunięcia nabłonka rogówki oraz Wavefront - nowoczesny i spersonalizowany zabieg, który wykorzystuje dokładną analizę czoła fali i topografię rogówki.
Tuż po zabiegu u niektórych pacjentów pojawić się może łzawienie i zaczerwienienie oczu, uczucie obecności ciała obcego, a także zamglone widzenie lub światłowstręt. Opisywane objawy mogą trwać od kilku godzin, do nawet kilku dni. Należy pamiętać również o tym, aby dostosować się do wytycznych lekarza. Pacjentom po zabiegu zazwyczaj zaleca się noszenie specjalnych soczewek kontaktowych, które pełnią funkcję opatrunku. Przez pierwsze 2-3 miesiące po zabiegu warto zrezygnować z solarium, basenów i sauny. Należy unikać również zadymionych lub klimatyzowanych miejsc oraz kontaktu ze zwierzętami domowymi. Konieczne są również wizyty kontrolne, podczas których okulista sprawdza, czy oczy prawidłowo się goją.
Poprawa widzenia uzyskiwana jest zaraz po zabiegu. Okres rekonwalescencji jest bezbolesny i krótkotrwały. Pacjenci zwykle mogą wrócić do pracy i codziennych czynności już następnego dnia. Zgodnie z założeniem laserowa korekcja wzroku powinna na stałe poprawić ostrość widzenia. Całkowity efekt zależy jednak od wielkości i charakteru wady oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
Cena laserowej korekcji wzroku zależy od wielu czynników, m.in. rodzaju wady wzroku i wybranej metody leczenia. Zabieg nie jest refundowany przez NFZ i niestety trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem. Cena leczenia jednego oka może wahać się między 1500 a nawet 5000 - 6000 zł.
CZYTAJ TEŻ:
Po zabiegu można znów chodzić bez okularów. Minus? NFZ nie refunduje
Badanie oczu pozwoli oszacować ryzyko zgonu. Nowe odkrycie naukowców