Te choroby widać w oczach. Tak "zachowuje się" oko cukrzyka lub sercowca

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy człowieka. Ale doświadczony diagnosta powiedziałaby, że są przede wszystkim odzwierciedleniem stanu zdrowia człowieka. W oczach można dostrzec symptomy świadczące m.in. o chorobie serca, cukrzycy lub infekcji wirusowej. Na jakie znaki charakterystyczne w wyglądzie oka należy zwrócić uwagę? Odpowiedź poniżej.

Powikłania oczne cukrzycy

Długotrwała, nieleczona bądź źle kontrolowana cukrzyca może prowadzić do rozwoju jednego z jej powikłań, czyli retinopatii cukrzycowej. Zmiany naczyniowe w siatkówce (m.in. mikrotętniaki, proliferacje drobnych naczyń) spowodowane nadmiarem glukozy we krwi mogą prowadzić do pojawienia się ubytków w polu widzenia, pogorszenia ostrości wzroku a nawet całkowitej ślepoty. Nieprawidłowości naczyniowe mogą być również przyczyną krwotoku do ciała szklistego, odwarstwienia siatkówki czy też jaskry

W leczeniu najważniejsze jest unormowanie poziomu glukozy we krwi. Dodatkowo fotokoaguluje się laserem siatkówkę, aby zniszczyć zmienione obszary i zmniejszyć ryzyko rozwoju odwarstwienia siatkówki.

Reklama

Wpływ wysokiego ciśnienia tętniczego na wzrok

Nadciśnienie tętnicze jest czynnikiem ryzyka rozwoju wielu chorób, m.in. zawału serca czy udaru mózgu. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że może mieć ono również destrukcyjny wpływ na wzrok. Przewlekłe i nieodpowiednio leczone nadciśnienie może być przyczyną znacznego osłabienia naczyń krwionośnych siatkówki. Jest to tak zwana retinopatia nadciśnieniowa

Choroba ta jest bardzo podstępna, ponieważ przez długi czas nie daje żadnych objawów. Zwykle upośledzenie ostrości wzroku pojawia się dopiero wtedy, gdy ścieńczałe naczynka siatkówki pękają, tworząc drobne ogniska krwotoczne. Leczenie opiera się na terapii samego nadciśnienia tętniczego (często spowodowanego złą dietą lub chorobą nerek) co może pomóc ograniczyć postęp choroby.

Niewydolność serca a wzrok

Niewydolność serca również może być przyczyną upośledzenia wzroku. Osłabione serce nie jest w stanie pompować krwi pod wystarczająco dużym ciśnieniem tak, aby mogła być dostarczona do wszystkich komórek organizmu. Może to prowadzić do niedokrwienia i niedotlenienia struktur oka, w szczególności siatkówki. Skutkuje to często problemami z widzeniem, m.in. obniżeniem ostrości wzroku.

Objawy oczne w grypie

Grypa większości osób kojarzy się z bólem gardła, gorączką, dreszczami czy też bólami mięśni. Może ona jednak być również przyczyną objawów ze strony narządu wzroku - m.in. podobnie jak COVID-19 jest w stanie wywołać zapalenie spojówek. Pojawiają się wtedy typowe objawy, jak ból, swędzenie i zaczerwienienie oka, suchość bądź nadmierne łzawienie. 

Pacjenci z grypą nierzadko skarżą się również na nadwrażliwość na światło (tzw. światłowstręt). Przejawia się on bólem bądź dyskomfortem podczas ekspozycji na nawet niewielkie ilości światła. Rzadziej grypa może być przyczyną wylewu podspojówkowego, zapalenia błony naczyniowej oka czy też zapalenia nerwu wzrokowego.

CZYTAJ TAKŻE: 

Co mówi o tobie kolor oczu? Więcej niż myślisz!

12 objawów niedoboru witaminy D. O tej porze się nasilają

Męty i mroczki przed oczami? To ważny sygnał od organizmu 


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: objawy nadciśnienia | objawy cukrzycy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Popularne