Myślą, że przed badaniem krwi jest to zakazane. Zrób pół godziny przed

Badanie krwi może zostać zaburzone przez wiele czynników - stres, przyjmowane leki, wysiłek fizyczny, porę dnia czy jedzenia. Dlatego wykonujemy je zazwyczaj rano i na czczo, aby wykluczyć większość elementów mogących mieć na nie wpływ. O tym, że nie powinno się nic jeść przed pobraniem krwi, wiedzą wszyscy. A co z piciem? Czy można pić wodę przed badaniem krwi? Wyjaśniamy.

Czy można pić wodę przed badaniem krwi?

Przed pobraniem nie należy pić soków, napojów, kawy czy herbaty. Natomiast picie czystej wody przed badaniem krwi jest wręcz wskazane. Ma na to wpływ kilka czynników. Po pierwsze - woda powoduje, że żyły są bardziej widoczne i uwypuklone. Ma to duże znaczenie w przypadku osób, które mają tzw. "uciekające żyły". 

Po drugie - na pobranie krwi najlepiej udać się rano, między godz. 7 a 10. Wtedy najmniej czynników zaburza jego wynik. Problemem jest jednak to, że po nocy krew zazwyczaj jest bardziej gęsta. Aby ją nieco rozrzedzić, dobrze jest wypić przed badaniem krwi szklankę wody.  

Reklama

Po trzecie - nawet niewielkie odwodnienie może spowodować zaburzenia wyników. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku sprawdzania poziomu elektrolitów. Wskazanie "na czczo" nie oznacza więc zakazu picia wody przed badaniem krwi.  

Jaką wodę i ile jej pić przed badaniem krwi?

Najlepiej na pół godziny przed pobraniem krwi wypić szklankę wody (250 ml). Nie powinna być ona słodzona, doprawiona przyprawami, nie powinien się w niej znajdować plasterek cytryny. Najlepiej, żeby to była zwykła, przegotowana woda z kranu. Jest ona najbardziej wyjałowiona. Woda mineralna może wpłynąć na wyniki badania krwi, bo zawiera dużo minerałów.  

Maksymalna ilość wody, jaką możemy wypić przed badaniem krwi, to jedna szklanka, czyli 250 ml. Dobrze, gdyby woda była ciepła, bo bardziej uwypukli ona żyły i ułatwi pobieranie krwi. 

Czytaj też: Pamiętaj o tym, oddając próbkę do analizy. Możesz zafałszować wynik badania

O co jeszcze zadbać przed badaniem krwi?

Badanie krwi ma pokazać, w jakim stanie jest nasz organizm, i być wskazówką do dalszego leczenia. Dlatego pacjent powinien zrobić wszystko, by było jak najbardziej wiarygodne. A zaburzyć je może wiele czynników. O co warto zadbać przed badaniem krwi? Pamiętaj, aby:

  • być na czczo. Wszelkie posiłki mają wpływ na badane parametry. Nie jedz co najmniej przez 12 godz. przed badaniem, dotyczy to również picia soków, kawy czy herbaty; 
  • nie palić papierosów. Podniesie to poziom adrenaliny, kortyzolu i wolnych kwasów tłuszczowych, a także białych krwinek i lipidów;  
  • nie zażywać leków przed badaniem. Większość z nich będzie miała wpływ na wynik; 
  • nie spożywać alkoholu na dwa dni przed badaniem. Alkohol utrzymuje się we krwi nawet do dwóch dni, a to zaburzy wyniki;  
  • nie podejmować forsownego wysiłku fizycznego na dwa dni przed pobraniem krwi. Zaburzy to wyniki wątrobowe oraz wpłynie na poziom glukozy; 
  • nie robić badania krwi w trakcie infekcji. Zwykłe przeziębienie powoduje zmiany w organizmie i wpłynie na wyniki;  
  • jeśli masz okres, poczekać, aż minie. W jego trakcie zaburzone będą wyniki żelaza i krwinek czerwonych;  
  • dobrze się wyspać. Nieprzespana noc ma wpływ na poziom hormonów, glukozy, kwasu moczowego i cholesterolu; 
  • starać się robić badania krwi, kiedy nie towarzyszy ci stres. Ma on wpływ na wyniki morfologii, poziom hormonów, glukozę, cholesterol i insulinę;  
  • nie biec na badanie, nie jechać rowerem, najlepiej przyjść kwadrans wcześniej. To pozwoli ustabilizować ciśnienie krwi.  

Te wskazówki dotyczą większości badań krwi. Są jednak takie, przy których przyjęcie leków przed badaniem jest wskazane. Z pewnością poinformuje o tym lekarz wypisujący skierowanie.

Źródła: healthline.com 

CZYTAJ TAKŻE: 

Te leki mogą zaburzać wyniki badań. Uważaj przed pobraniem krwi

Leki, dieta, biotyna, nieprzespana noc? Badanie TSH będzie do powtórki

Prawidłowe ciśnienie, czyli jakie? Słynne 120/80 to niejedyny prawidłowy wynik

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: badanie krwi | picie wody
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL