Zapach palo santo koi nerwy i łagodzi ból. Nie lubią go komary i mrówki

Drzewo palo santo podczas palenia wydziela piękny, uspokajający zapach. Od tysięcy lat drewno, żywica i olejek ze świętego drzewa były wykorzystywane do celów leczniczych. Głównie jako sposób na ulgę w bólu i łagodzenie stresu. Choć nie ma zbyt wielu dowodów naukowych dobroczynnego działania palo santo, warto zaufać tradycji i doświadczeniu medycyny naturalnej.

Co to jest palo santo?

Palo santo (bursera graveolens) to drzewo pochodzące z Ameryki Południowej. Rośnie w suchych lasach tropikalnych i produkuje intensywnie pachnącą żywicę. W języku hiszpańskim palo santo oznacza "święte drewno". Mówi się, że usuwa negatywną energię i ma korzystny wpływ na zdrowie.

Palo santo jest dostępne w trzech formach:

Reklama
  • drewno drzewa palo santo sprzedawane w postaci pałeczek, wiórków lub proszku. Zwykle pochodzi z martwych gałęzi świętego drzewa. Z pałeczek, wiórków i proszku palo santo korzystamy jak z innych kadzidełek. Najpierw trzeba je podpalić, następnie zgasić, kiedy zaczną się żarzyć. Pamiętaj o tym, by zachować środki bezpieczeństwa - korzystaj z niepalnych podkładek i ostrożnie używaj otwartego ognia;
  • żywica - drewno palo santo nasączone jest niezwykle aromatyczną żywicą. Pozyskany z drewna czysty płyn również służy do aromaterapii w specjalnym palniku (kadzielnicy). Jego stosowanie wymaga wprawy i ostrożności, ale aromat, jaki uzyskuje się podczas topienia żywicy na węglu drzewnym i piasku, jest naprawdę niesamowity;
  • olejek eteryczny z palo santo pozyskuje się nie tylko z drewna, ale też z owoców. Używamy go tak samo, jak innych olejków do aromaterapii - za pomocą dyfuzora lub kominka. Olejek z palo santo można również stosować na skórę, ale wpierw należy go wymieszać z olejem rycynowym.

Właściwości zdrowotne palo santo

Jeśli kiedykolwiek uczestniczyłeś w zajęciach jogi, prawdopodobnie znasz zapach palo santo. Nie bez powodu towarzyszy on ćwiczeniom i medytacji. Tradycyjne przekazy informują o prozdrowotnych właściwościach takiej aromaterapii. Przyjrzyjmy się korzyściom, jakie płyną ze stosowania tego kadzidła.

Palo santo łagodzi ból?

Tradycyjnie palo santo używane było do leczenia różnych rodzajów bólu. Aromaterapia z wykorzystaniem tego zapachu łagodzi bóle głowy i gardła. Medycyna naturalna zaleca stosowanie ich również osobom cierpiącym na artretyzm.

Efekt ten może być związany z limonenem zawartym w palo santo. Ten monoterpen jest silnym przeciwutleniaczem pozyskiwanym również z owoców cytrusowych. Substancja ta ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Według badania przeprowadzonego na zwierzętach w 2016 r. limonen może przynieść ulgę poprzez hamowanie niektórych szlaków neuronalnych.

Aromaterapia na stres z palo santo

Wiele osób uważa, że aromat palo santo jest relaksujący, dlatego jest powszechnie stosowany w celu łagodzenia stresu. Tradycyjne przekazy opisują jego oczyszczający wpływ na ciało i umysł. 

Co na to nauka? Za tym działaniem również może stać limonen. W badaniu przeprowadzonym na zwierzętach w 2013 r. wziewny limonen wykazywał właściwości antystresowe i przeciwlękowe. Rok później wykazano również, że spożycie limonenu zmniejszyło objawy stresu u szczurów.

Fakt, że zapach wydzielany przez palo santo jest bardzo przyjemny i działa uspokajająco. Jeśli palisz kadzidełko podczas medytacji lub praktykowania jogi, mózg będzie kojarzył jego aromat ze stanem odprężenia, którego wówczas doświadczasz. Takie może być alternatywne wyjaśnienie kojącego wpływu palo santo.

Kadzidło, które odstrasza komary

Tradycyjnie palo santo jest szeroko stosowane do odstraszania komarów. Mówi się, że odstrasza też mrówki, termity i muchy. Ta właściwość palo santo może być spowodowana przez zawarty w olejku eterycznym limonen, czyli naturalny środek owadobójczy. Dzięki takiemu działaniu palo santo możesz zorganizować sobie sesję aromaterapeutyczną w letni wieczór na tarasie. Przyjemny zapach pomoże ci się odprężyć i odstraszy nieproszonych gości.

Czy są jakieś skutki uboczne palo santo?

Aromaterapia z palo santo nie wiąże się z żadnymi poważnymi skutkami ubocznymi. Należy jednak zachować ostrożność, jeśli:

  • pierwszy raz używasz olejku. Najpierw wykonaj test płatkowy. W przypadku podrażnienia skóry należy natychmiast zaprzestać stosowania;
  • masz problemy z płucami lub oddychaniem. Unikaj palenia palo santo, które może zwiększyć objawy;
  • jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W tym przypadku zaleca się unikanie olejku palo santo i kadzideł.

Jak wybierać produkty z palo santo?

Palo santo nie jest gatunkiem zagrożonym, dlatego możesz śmiało kupować patyczki, żywice i olejki. Jednak zanim kupisz palo santo, upewnij się, że zostało wyprodukowane w sposób odpowiedzialny. Na plantacjach certyfikowanych produkty do aromaterapii palo santo pozyskuje się bez wycinania drzew - drewno z opadłych gałęzi, natomiast olej z owoców.

Gdzie kupić prawdziwe palo santo? Jeśli nie masz sprawdzonego sklepu internetowego, wybierz sklep stacjonarny, który w swojej ofercie ma certyfikowane palo santo z Peru lub Ekwadoru. Wybierz najwygodniejszą dla siebie formę aromaterapii. Każdy z naturalnych produktów będzie oferował podobne właściwości.

CZYTAJ TAKŻE:

Zioła o udowodnionym działaniu leczniczym

Ashwagandha. Cud z Indii na odporność zyskuje ogromną popularność

Kiedy zioła mogą poważnie zaszkodzić? 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL