Te kobiety marzą o porodzie naturalnym VBAC. Kiedy przebyta "cesarka" to wyklucza?
Niektóre kobiety od początku ciąży chcą, by narodziny dziecka odbyły się przez cięcie cesarskie, a niektóre są zwolenniczkami porodu naturalnego. W wyniku różnych komplikacji okołoporodowych zdarza się, że poród siłami natury jest niemożliwy, a ciąża musi zostać rozwiązana operacyjnie. Co w takiej sytuacji z kolejnym porodem? Czy jest możliwość urodzenia dziecka naturalnie, po wcześniejszej cesarce, i jakie są największe wątpliwości rodzących? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania o poród VBAC.
Poród VBAC to z angielskiego Vaginal Birth After Caesarean Section, czyli poród drogą pochwową po cięciu cesarskim. Szacuje się, że nawet 75 proc. kobiet ma szansę na poród siłami natury, mimo że poprzednie urodzenie nastąpiło drogą operacyjną. Po drugim cięciu cesarskim szanse maleją, jednak wciąż utrzymują się na wysokim poziomie - 71 proc. kobiet będzie mogło urodzić naturalnie pomimo dwóch cesarek.
Specjaliści kładą duży nacisk na poród naturalny z uwagi na przeważające korzyści z niego płynące zarówno dla matki, jak i dla dziecka, które w ten sposób przychodzi na świat. Zwracają szczególną uwagę na fakt, że cięcie cesarskie - jak każda operacja - obarczone jest ryzykiem komplikacji okołooperacyjnych, jak i pooperacyjnych.
Poród naturalny po cięciu cesarskim wskazany jest przede wszystkim u kobiet, u których do cięcia cesarskiego doszło z powodu komplikacji okołoporodowych lub braku postępu porodu. Jeśli w poprzedniej ciąży dziecko nie ułożyło się głową w kierunku kanału rodnego, a ułożenie pośladkowe nie zmieniło się do czasu porodu, wówczas lekarz decyduje o wykonaniu cięcia cesarskiego. W kolejnej ciąży ułożenie może być prawidłowe i wówczas jest to wskazanie do porodu siłami natury.
Zanik postępu porodu, niepełne rozwarcie czy inne komplikacje okołoporodowe, będące wskazaniem do cesarki, nie muszą pojawić się w kolejnej ciąży, dlatego kobiety, które chcą urodzić naturalnie, mają możliwość podjęcia się porodu VBAC.
Kobiety, u których wykonano cięcie cesarskie z przyczyn zdrowotnych, aby przystąpić do porodu VBAC, muszą uzyskać na to zgodę od lekarza specjalisty, który zajmował bądź zajmuje się ich jednostką chorobową. Jeśli wskazanie medyczne do cesarki ustąpiło, wówczas kobieta może rodzić drogą pochwową.
Jeśli jednak kobieta zmaga się z problemami kardiologicznymi, pulmonologicznymi, chorobami kręgosłupa, nieprawidłową budową macicy lub cierpi na problemy okulistyczne - istnieje duże prawdopodobieństwo, że kolejny poród również zakończy się cesarskim cięciem.
Do porodu VBAC należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim lekarze sugerują, by chcąc rodzić naturalnie, do starań o kolejną ciążę kobiety powinny odczekać minimum rok od wykonania cięcia cesarskiego. Zmniejsza to ryzyko komplikacji okołoporodowych i pozwala na pełne zagojenie blizny na macicy po operacji chirurgicznej.
Pod kontrolą USG lekarz ginekolog ma możliwość ocenić stan blizny po cięciu cesarskim oraz sprawdzić, czy jej grubość jest odpowiednia, a kobiecie nie zagraża rozejście się blizny w trakcie ciąży. Rozejście blizny może doprowadzić do pęknięcia ścian macicy, co wiąże się z dużym ryzykiem zarówno dla matki, jak i dziecka, i jest wskazaniem do pilnego zakończenia ciąży.
Samo przygotowanie do porodu siłami natury powinno odbywać się również pod okiem położnej, najlepiej w szkole rodzenia, gdzie kobieta poznaje techniki oddechowe w trakcie porodu, możliwe pozycje, które ułatwiają poród pochwowy, a także zaznajamia się z fazami porodu, które są pominięte w trakcie wykonania cesarskiego cięcia.
Lekarz może odmówić porodu drogami naturalnymi po wcześniejszym cesarskim cięciu, jeśli ryzyko związane z takim porodem jest wyższe, niż korzyści płynące z porodu naturalnego. Stan zdrowia pacjentki, nieprawidłowe ułożenie dziecka w macicy, a nawet tokofobia - czyli strach przed porodem naturalnym, są przeciwwskazaniem do porodu naturalnego. Lekarz zobowiązany jest wybrać taki sposób rozwiązania ciąży, który będzie obarczony najmniejszym ryzykiem i będzie najkorzystniejszy dla kobiety i dziecka.
CZYTAJ TAKŻE:
Co wolno, a czego nie wolno robić w ciąży? Obalamy mity na temat ciąży
Objawy wczesnej ciąży. Czy test ciążowy może się mylić?
Nie każde dziecko dostaje 10 punktów. Za co odejmuje się je w skali Apgar?