Cynamon i kardamon w kawie zamień na tę przyprawę. Wzmacnia smak i odchudza
Mamy jesień, a właściwie nieubłaganie zbliża się zima, więc w kawie czy herbacie zaczynają królować przyprawy - rozgrzewające, odpędzające wirusy i bakterie, wspomagające organizm w walce z infekcjami. Do napojów dodajemy goździki, imbir, niekiedy szczyptę cynamonu, kardamonu czy kurkumy, dzięki czemu nabierają nie tylko wyjątkowego smaku, ale też wyjątkowych właściwości. Warto jednak stawiać nie tylko na te najpopularniejsze rozwiązania. Ciekawym wyborem będzie przyprawa garam masala. Tak, to ta przyprawa, której zdarza nam się używać do dań z kurczaka. Jak zadziała, gdy dodasz ją do kawy?
Garam masala to indyjska mieszanka przypraw. Znajdziemy w niej wiele różnych przypraw, od pięciu do nawet ponad 30 składników. Najważniejsze z nich to: ziarna czarnego pieprzu, kmin rzymski, gałka muszkatołowa, cynamon, kardamon, kolendra, goździki i liść laurowy. To bardzo aromatyczny zestaw, nazywany "ciepłą mieszanką" z racji tego, że w naturalny sposób podnosi temperaturę ciała i podkręca metabolizm. Większość przypraw praży się na suchej patelni (prażenie nie dotyczy gałki muszkatołowej), a potem mieli.
Garam masala sprawdza się w wielu daniach, w kuchni często używamy jej do przyprawiania mięsa. Jednak stanowi ona też wartościowy dodatek do kawy.
Dodatek garam masali sprawia, że dania zyskują, i nie chodzi tylko o smak. Przyprawie przypisuje się wiele zdrowotnych właściwości.
Garam masala wyróżnia się zawartością silnych przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki, opóźniają procesy starzenia i obniżają ryzyko zachorowania m.in. na choroby nowotworowe. Nadmiar wolnych rodników może prowadzić także do problemów sercowo-naczyniowych, może zwiększać ryzyko miażdżycy, nadciśnienia, a co więcej - cukrzycy czy chorób neurodegeneracyjnych, dlatego warto regularnie dostarczać organizmowi przeciwutleniaczy.
Garam masala zwiększa temperaturę ciała, a tym samym podkręca metabolizm. Poprawia trawienie i zmniejsza prawdopodobieństwo występowania zaparć. Wchodzące w skład mieszanki przyprawy wykazują działanie przeciwzapalne, powodują obniżenie poziomu glukozy we krwi, wspierają układ odpornościowy, zwalczając bakterie, wirusy i grzyby, wpływają korzystnie na pracę układu nerwowego. Co więcej, garam masala, m.in. za sprawą czarnego pieprzu, może zwiększać wchłanianie przez organizm witamin i mikroelementów.
Dla przyprawy garam masala warto znaleźć miejsce w różnych potrawach. Nadaje się do dań mięsnych, jak i warzywnych. Dobrze smakuje jako dodatek do potraw z fasoli, soczewicy, zup i gulaszów. Ostatnio na popularności zyskuje dodawanie garam masali do kawy. Dlaczego? Jakie działanie przypisuje się kawie z dodatkiem indyjskiej mieszanki przypraw?
Garam masala oczywiście wzmocni smak kawy i nada jej pięknego zapachu, ale nie tylko. Osoby, które piją kawę z dodatkiem tej przyprawy, zauważają, że szybko stawia na nogi, zmniejsza zmęczenie, pobudza mózg do pracy, zwiększa koncentrację, a także pozytywnie wpływa na nastrój. Co więcej, napoje z dodatkiem garam masali rozgrzewają i przyspieszają spowolniony metabolizm, co nie jest bez znaczenia dla sylwetki. Wiele przypraw, które składają się na indyjską mieszankę, stanowi również idealne wsparcie dla organizmu w okresie wzmożonych infekcji.
Garam masala polecana jest m.in. jako dodatek do kawy kuloodpornej, czyli kawy z tłuszczem, zazwyczaj w postaci oleju kokosowego i masła klarowanego. To napój popularny m.in. wśród zwolenników diety ketogenicznej i osób aktywnych fizycznie. Garam masala stanowi też znakomity dodatek do złotego mleka - aromatycznego napoju wywodzącego się z medycyny ajurwedyjskiej o wielu dobroczynnych właściwościach.
Niektórzy łączą kawę z przyprawą jeszcze przed zaparzeniem (wystarczy szczypta), inni dodają ją później. Jeszcze inni podgrzewają mleko z tą przyprawą i w takiej formie dodają do napoju. Jeśli decydujesz się na przygotowanie kawy kuloodpornej z garam masalą, dodaj ją, zanim dodasz tłuszcz.
CZYTAJ TAKŻE:
Nadmiar kawy lub herbaty może zaszkodzić. Objawy, że pijesz za dużo kofeiny
Wrzuć dwie gwiazdki do herbaty. Zwalcza bakterie i grzyby, poprawia trawienie
Dodawaj do herbaty zamiast cytryny. Chroni wątrobę, wspiera serce i zwalcza bakterie